Socialinius tinklus neseniai apskriejo medicininiame žurnale „Nature Medicine“ skelbto tyrimo išvados.
Jose pažymima, kad širdies raumens uždegimo (miokardito) rizika po antros ir trečios „Pfizer“/„BioNTech“ vakcinos dozės bei pirmos ir antros „Moderna“ vakcinos dozės jaunesniems nei 40 metų vyrams yra didesnė nei tais atvejais, kai miokarditas ištinka natūraliai.
„Todėl prieš leidžiantis trečią dozę būtina kiekvienam pasverti atsirandančią padidintą širdies raumens uždegimo riziką, kuri jau yra įrodyta moksliškai“, – skelbiama „Facebook“ puslapyje, turinčiame daugiau nei 58 tūkst. sekėjų.
Šis įrašas sulaukė 800 reakcijų, daugiau nei 100 komentarų. Juo pasidalinta 500 kartų.
„Tai – ne mūsų pasamprotavimai, o išvados iš mokslinio straipsnio recenzuojamame medicinos žurnale „Nature Medicine“ (nuorodos komentaruose)“, – skelbiama įraše.
„Facebook“ įraše minimą tyrimą galite rasti čia.
Komentare po įrašu taip pat pateikiama nuoroda į JAV onkologo, Kalifornijos universiteto Epidemiologijos ir biostatistikos katedros docento Vinay'aus Prasado tinklaraštį ir „Youtube“ vaizdo įrašą, kuriame jis pristato jau minėto medicininio žurnalo skelbto tyrimo rezultatus.
V.Prasado įrašas platformoje sulaukė daugiau nei 200 tūkst. peržiūrų.
Miokardito rizika – reali, tačiau reta
Įraše nutylimas faktas, kad miokardito rizika po COVID-19 vakcinos, nors ir reali, yra nedidelė ir labai reta.
Medicinos žurnalo „JAMA Internal Medicine“ praėjusių metų spalį paskelbto tyrimo duomenys rodo, kad iš daugiau kaip 2,3 mln. tirtų „Kaiser Permanente Southern California“ ligoninės pacientų, vyresnių nei 18-os ir pasiskiepijusių nuo koronaviruso, nustatyta vos 15 miokardito atvejų.
13 iš šių atvejų nustatyta gavus antrąją vakcinos dozę, o du – po pirmosios.
Visi 15 nustatytų miokardito atvejų pasireiškė 20–32 metų vyrams, jų amžiaus vidurkis siekia 25 metus. Nė vienas iš jų anksčiau nesirgo širdies ligomis.
14 pacientų pranešė apie krūtinės skausmą praėjus 1–5 dienoms po vakcinacijos. Visais atvejais simptomai išnyko taikant konservatyvų gydymą.
Tyrimo duomenimis, nė vieno iš vyrų nereikėjo guldyti į intensyviosios terapijos skyrių ar pakartotinai priimti po išrašymo iš ligoninės.
Siūlo rinktis kito gamintojo vakciną
Šis tyrimas parodė, kad jauniems vyrams miokardito rizika gali būti didesnė pasiskiepijus „Moderna“ vakcina nuo koronaviruso, komentavo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, virusologas Saulius Čaplinskas.
Tačiau, pabrėžė jis, lyginant galimas kardiologines komplikacijas nuo vakcinų ir nuo pačios infekcijos, nepasiskiepijusiems ir infekcine liga susirgusiems žmonėms komplikacijos yra ir dažnesnės, ir sudėtingesnės.
„Kitas klausimas, ko neparodo (tyrimas – aut. past.), kad visi šie atvejai buvo lengvi ir praėjo be fizinio gydymo. Apskritai iš diagnozuotų atvejų tik vienas buvo žaibiškas miokardito atvejis, kiti buvo lengvi“, – atkreipė dėmesį S.Čaplinskas.
Profesoriaus teigimu, nekyla abejonių, kad koronaviruso rizika yra didesnė nei šalutinių reiškinių tikimybė pasiskiepijus.
Tokią išvadą padarė ir Izraelio mokslininkai, dar praėjusiais metais paskelbę tyrimą, kuriame, išnagrinėjus daugiau kaip dviejų milijonų gyventojų elektroninius sveikatos įrašus, paaiškėjo, kad 100 tūkst. nuo COVID-19 paskiepytų žmonių tenka 2,7 miokardito atvejai.
Miokardito rizika susirgus koronavirusu pasirodė esanti didesnė ir siekė 11 miokardito atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Nuogąstaujantiems dėl miokardito rizikos S.Čaplinskas siūlo rinktis ne „Moderna“ vakciną, o „Vaxzevria“ ar vasario antroje pusėje Lietuvą pasieksiančią „Novavax“.
„Tyrimų duomenys rodo, kad miokardito rizika susirgus koronavirusu, jau nekalbant apie kitas jo sukeltas pasekmes, yra didesnė ir nusveria galimą miokardito riziką skiepijantis.
Tačiau, žinant, kad vienam iš 10 milijonų pasiskiepijusių gali būti tam tikri miokardito reiškiniai, kurie absoliučiai daugumai praeina be specifinio gydymo, pasireiškia per pirmas septynias dienas po skiepo, galima rinktis kito gamintojo vakciną“, – aiškino S.Čaplinskas.
Lietuvoje – 14 miokardito ir perikardito atvejų
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praėjusią savaitę pranešė nuo 2020 m. pabaigos iki šių metų sausio 14 d. gavusi 7069 pranešimus apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) dėl vakcinų nuo COVID-19.
Kalbėdama apie miokardito ir perikardito atvejus, VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė teigė, kad iš pasiskiepijusiųjų „Comirnaty“ vakcina gauta 14 pranešimų – 11 iš suaugusių asmenų ir 3 iš 16–17 metų nepilnamečių.
„Daugiausia šitas nepageidaujamas poveikis pasireiškė jauniems vyrams. Ne tiek jauniems, kad tai būtų paauglystės laikotarpis, nors paauglystėje 16–17 m. paaugliams po vakcinacijos buvo nustatyti trys atvejai, bet matome, kad miokarditas pasireiškė ir 29, ir 39, ir 43–44 metų vyrams.
Dažniau buvo nustatytas šitas nepageidaujamas poveikis po antrosios dozės, tačiau turime ir tris atvejus po trečiosios dozės vartojimo“, – sakė R.Pilvinienė.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.