Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 07 21

Gąsdinimas apie per feisbuką grobiamus vaikus – melagystė

Reta tema sulaukia daugiau dėmesio nei vaikų išnaudojimas. Populiarumo socialiniuose tinkluose ieškantys tinklalapiai tai puikiai supranta, todėl skaitytojų dėmesį prikaustyti bando baugiai skambančiomis istorijomis.
Klaidinančio straipsnio antraštė
Klaidinančio straipsnio antraštė / 15min nuotr.

Pramoginio turinio tinklalapis vmarkus.lt feisbuke dalinasi istorija apie socialiniame tinkle sutinkamus nepažįstamuosius, kurie esą kėsinasi grobti vaikus. Nuoroda į vmarkus.lt publikuotą tekstą socialiniuose tinkluose pasirodė 2018 m. liepą, o per metus ja buvo pasidalinta 8,1 tūkst. kartų.

Nuoroda antram gyvenimui sugrįžo šių metų liepos 17 d., kuomet ja pasidalino feisbuko grupė „Markus Vakaras“, tinklalapio vietininkas socialiniame tinkle. Per mažiau nei parą grupėje pasirodžiusiu įrašu pasidalinta 2,4 tūkst. kartų. Liepos 19 d. pasidalinimų skaičius siekė 3,3 tūkst.

15min nuotr./Per kelioliką valandų – tūkstančiai pasidalinimų
15min nuotr./Per kelioliką valandų – tūkstančiai pasidalinimų

Interneto mitas

Nuorodoje pateikiamo turinio šaltiniu nurodomas Ukrainoje registruotame tinklalapyje rusų kalba publikuotas tekstas. Vmarkus.lt pateikiamas pažodžiui į lietuvių kalbą išverstas rusiškas tekstas, naudojamos tos pačios iliustracijos. Skaitytojai neįvardintos teisėsaugos pareigūnės laišku perspėjami į draugus feisbuke nepriimti nepažįstamųjų. Tekstas konstruojamas taip, kad būtų įtaigus ir paveikus moterims.

Esą taip socialiniuose tinkluose elgiasi pedofilai, kurie tik ir laukia, kol patalpinsite nuotrauką su savo atžalomis, o pasinaudoję šia informacija piktadariai ieškos aukų, kurias bandys parduoti internete.

15min nuotr./Ukrainietiškame tinklalapyje publikuotas tekstas
15min nuotr./Ukrainietiškame tinklalapyje publikuotas tekstas

Išvertę tekstą į anglų kalbą randame, kad šis paplitęs internetinėje erdvėje. Tiesa, aptikti, kokios valstybės teisėsaugos pareigūnės įspėjimas aprašomas ar koks yra pirminis žinutės šaltinis – nepavyksta.

Prieš penkerius metus angliškas žinutės tekstas buvo patekęs į faktų tikrinimo specialistų snopes.com akiratį. Konstatuota, kad pranešimas daugiausia – melagingas.

Dar daugiau, pati žinutė yra senesnio internetinio baubo perdirbinys. Pirmoji masiškai plitusios žinutės versija perspėjo moteris vengti bendrauti su žaviais nepažįstamaisiais feisbuke, kurie gali kėsintis į nieko neįtariančių moterų atžalas. Ši žinutė taip pat buvusi melaginga.

15min nuotr./Snopes.com tirtas įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Snopes.com tirtas įrašas socialiniame tinkle

Snopes.com pastebi, kad grobti vaikus siekiantys pedofilai, tikėtina, rinktųsi vengti bet kokio kontakto su potencialių aukų tėvais ir eitų tiesiai prie mokyklų.

Provokuojančiu turiniu socialinio tinklo grupė prikausto skaitytojų dėmesį, kuris ilgainiui paverčiamas pinigais. Kuo daugiau paspaudimų „patinka“ ir pasidalijimų feisbuko grupėje, tuo brangiau jame parduodama reklama.

Tikri pavojai

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė 15min aiškino, kad vmarkus.lt platinama informacija neskamba itin realistiškai, o pagrindinis žinią platinančiųjų tikslas nėra susijęs su švietimu apie prekybą žmonėmis.

„Pastaruoju metu girdime daug perdėtų ir isteriškų nuomonių apie vaikų grobimą ir sekimą. Mūsų manymu, blaiviu protu galvojant, šita panika yra perdėta. Negirdėjome, kad kas nors tokiu būdu (kaip teigiama vmarkus.lt – aut. past.) sektų ir grobtų vaikus. Žinoma, yra nemažai pedofilijos bylų ir pedofilai ieško pažeidžiamų vaikų. Tai yra ne pasakos, ne filmai, tai yra realybė“, – sakė K.Mišinienė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Kristina Mišinienė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Kristina Mišinienė

Tiesa, pašnekovė pastebi, kad socialiniai tinklai išties gali būti grėsmingi, jei jais naudojamasi neatsakingai. Vaikų tvirkintojai ieško aukų, tačiau tai daroma kitokiais būdais. Todėl tėvai, pataria specialistė, turėtų susirūpinti, jei jų atžalos socialiniuose tinkluose turi tūkstančius virtualių draugų, o dalis jų – užsieniečiai akivaizdžiai netikromis anketomis.

„Apie tai įspėjame (tėvus – aut. past.), nes yra internetinės pornografijos bylos, kur būtent mergaitės, dažniau kalba eina apie jas, buvo verbuotos ir šantažuotos atlikti tam tikrus veiksmus. Būnant neatsargiam socialiniuose tinkluose galima pateikti į labai didelę bėdą“, – sakė KOPŽI vadovė.

Būnant neatsargiam socialiniuose tinkluose galima pateikti į labai didelę bėdą.

K.Mišinienė ragino tėvus vengti socialiniuose tinkluose dalintis atviromis vaikų nuotraukomis bei neatskleisti jautrios asmeninės informacijos.

Vaikų grobikai dažniausiai taikosi į socialiai pažeidžiamose šeimose augančius vaikus, ieškančius uždarbio, tačiau neapsiribojama vien sudėtingai augančiais vaikais. Naudojamasi nepilnamečių patiklumu, šie gabenami į užsienį, kur yra verčiami nusikalsti ar seksualiai išnaudojami.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų