Sukvietė vadovus
Šiauliuose pirmadienį savo teikiamų paslaugų pristatymą surengė Izraelio verslininkų delegacija. Daugiausia dėmesio skirta miesto gatvių apšvietimo sistemoms, tačiau svečiai pristatė ir technologijas, kurios leidžia realiu laiku stebėti ir valdyti ne tik gatvių apšvietimą, bet ir maršrutinius autobusus, šiukšliavežes, ligonines, mokyklas, savivaldybių pastatus ir kita.
Į pristatymą sukviesti ir kitų šalies miestų savivaldybių vadovai, dalyvavo Kauno, Panevėžio miestų vadovai, Marijampolės, Birštono, taip pat Šiaulių apskrities savivaldybių atstovai – Joniškio, Pakruojo, Kelmės ir Radviliškio. Taip pat pranešėjo teise dalyvavo Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto docentas dr. Pranciškus Vitta, kuris specializuojasi gatvių apšvietimo srityje.
Pristatė technologijas
Svečiai plačiai pristatė savo kuriamus gaminius ir technologijas. Izraelyje įkurta bendrovė turi patentus šviesos diodų (LED) technologijų srityje, specializuojasi kurdama miesto gatvių apšvietimo įrenginius. Dėl patentų kai kurių technologinių sprendimų negali pagaminti jokios kitos bendrovės. Verslininkai siūlė susirinkusiems Šiaulių ir kitų šalies miestų vadovams įdiegti šias technologijas, kurios leistų sutaupyti išlaidas, pagerintų apšvietimo kokybę ir valdymą.
Įdiegus valdymo sistemą, per kompiuterį galima būtų valdyti kiekvieną lempą atskirai, nustatyti tam tikrus apšvietimo parametrus ir t. t.
Izraliečių technologijos turi galimybę ne tik įdiegti šviesos diodų lempas, kurios, palyginti su dabar plačiai naudojamomis natrio lempomis, šviečia pagal visus standartus, bet sunaudoja žymiai mažiau elektros energijos. Įdiegus valdymo sistemą, per kompiuterį galima būtų valdyti kiekvieną lempą atskirai, nustatyti tam tikrus apšvietimo parametrus ir t. t. Savivaldybė galėtų įsigyti visą reikalingą įrangą pati, arba nepridėti nė cento ir leisti investuoti pačiai bendrovei, kuri pelną gautų iš sutaupytos energijos (pvz., tam tikrą sumą kasmet savivaldybės sumoka už elektros energiją, tai sutaupytą skirtumą po naujų lempų įmontavimo atiduotų Izraelio bendrovei, panašiai kaip dabar gyventojams siūloma daugiabučių modernizavimo programa).
Jautėsi abejonės
Pristatymo metu svečiai parodė videoreportažą iš JAV žinių televizijos, kaip šias technologijas tarpininkaujant buvusiam JAV prezidentui Bilui Klintonui (Bill Clinton) pernai ėmėsi diegti Los Andželo miestas. Tačiau net ir tokios pagyros nelabai sužavėjo Lietuvos miestų vadovus. Ryškiausiai skepsis buvo juntamas iš Kauno ir Panevėžio miestų vadovų, kurie nerimavo ir kėlė klausimus, susijusius su griežtais Europos standartais, taikomais gatvių apšvietimui.
Svečiai žadėjo suteikti 15 metų garantiją, apsiimti pakeisti perdegusias lemputes per 72 valandas, o energetinį efektyvumą pasiekti didesnį nei 50 procentų. Kad būtų mažiau išlaidų, naujos kartos lempas būtų galima montuoti į turimus elektros stulpus. Tačiau, jeigu jie yra labai pasenę, tektų keisti ir stulpus. Beje, Izraelio bendrovė gamina ir apšvietimo stulpus, tad toli ieškoti nereikėtų. Tiesa, lempos su davikliais kaina siekia tūkstantį du šimtus litų. Palyginimui – brangiausia natrio lempos kaina siekia vos septynis šimtus, kitos kainuoja dar mažiau. Dėl tokių kainų skirtumų kai kurie susitikimo dalyviai ėmė abejoti ekonomine nauda.
Specialistų nuomone, skubėti neverta
Specialisto nuomonę išsakyti buvo paprašyta VU Taikomųjų mokslų instituto docento dr. P. Vitta, kuris kartu su kitais instituto fizikais atlieka tyrimus gatvių apšvietimo srityje. Mokslininkas trumpai pristatė gatvių apšvietimo istoriją (sutapimas tai, ar ne, bet gatves apšviesti pradėta prieš daugiau nei tūkstantį penkis šimtus metų Jeruzalėje) bei davė praktinius patarimus, palygino dabar naudojamų lempų ir šviesos diodų lempų privalumus ir trūkumus.
Svarbus faktorius, į kurį privaloma atsižvelgti – šviesos diodai sukuria melsvo atspalvio šviesą. Moksliniai tyrimai parodė, kad natūraliai gamtoje tokio spektro šviesa būna tik dieną, o naktį tai žmones bei gyvūnus veiktų psichologiškai – dirgintų, trukdytų miegoti ir panašiai. Šviesos diodų technologijos tobulėja ir leidžia sumažinti mėlyno atspalvio spektrą, bet Izraelio kompanija kol kas negamina tokių lempų, tai jie patys teigė pristatymo metu.
Svarbus faktorius, į kurį privaloma atsižvelgti – šviesos diodai sukuria melsvo atspalvio šviesą.
„Reikia atlikti išsamesnius tyrimus ir nepulti stačia galva. Lietuvoje kai kurios savivaldybės yra padariusios tokių klaidų. Įvardyti savivaldybių tiksliai nenorėčiau, bet po gatvių apšvietimo sistemos atnaujinimo paaiškėjo, kad jis neatitinka standartų ir panašiai. Yra tam tikrų niuansų, kuriuos reikia derinti specialistams, miesto architektams ir tik tada investuoti“, – dienraščiui „Šiaulių naujienos“ teigė P. Vitta.
Asmeninės pažintys
Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas dienraščiui teigė, kad kol kas tik vykdomi žvalgybiniai procesai ir apie realius planus nieko negalvojama. Panašūs susitikimai vyko su dar keliomis bendrovėmis, iki tol, anot mero, reikia atlikti tyrimus ir nustatyti, ar miestui iš viso apsimoka investuoti į gatvių apšvietimo modernizavimą. Kad kažką daryti reikia, faktas – dienraštis „Šiaulių naujienos“ pernai rašė, kad miestas nuolat skendi prieblandoje, nes trūksta pinigų tinkamam apšvietimui užtikrinti. Tai pastebėjo ir Izraelio verslininkai, kurie pristatymo metu teigė, kad apšvietimo įjungimas vėliau nei pradeda temti jų šalyje yra neleistinas, bet Šiauliuose suprantamas – taupumo sumetimais.
Šį susitikimą organizavo buvęs Šiaulių meras, dabartinis Šiaulių miesto tarybos narys Vytautas Juškus. „Jų pačių prašymu surengėme susitikimą. Vienas bendrovės atstovas yra mano pažįstamas dar iš tų laikų, kai jis ir aš dirbome šalių ministerijose, tarptautinių politinių susitikimų metu ir užsimezgė pažintis. Jie atvyko pristatyti savo technologijų, miesto vadovams dabar spręsti, ką daryti toliau“, – teigė V. Juškus.
Izraelio bendrovės atstovas Šiaulių, Kauno, Panevėžio ir kitų miestų vadovams, valdininkams ir specialistams pristatė savo gaminį – modernią šviesos diodų lempą, kuri naudojama gatvių apšvietime. Tačiau pristatymu miestų vadovai nebuvo labai sužavėti, juo labiau kad optimizmo neįkvėpė ir mokslininkų patarimai.