15min.lt aprašė schemą, pagal kurią NŽT iš VŽF žymiai didesnėmis nei rinkos kainomis pirko žemės reformos darbus. Pirkimui skirta suma kelis kartus viršijo numatytą. Daugeliu atveju fondas buvo vienintelis dalyvis rengtuose pirkimuose. Itin keistai atrodė ir NŽT, VŽF bei Žemės ūkio ministerijos darbuotojų rokiruotės keičiant vadovų postus šiose institucijose rengiant pirkimą ir jį vykdant.
Man labai daug įtarimų kelia vienos įmonės monopolis ir specialiai paruoštos sąlygos, kad smulkesnieji negalėtų dalyvauti. Laimėjusi įmonė tiesiog persamdydavo mažesnes. Manau, kad ydingas buvo visas konkursas, – teigė V.Baltraitienė.
„Mes kreipėmės į Generalinę prokuratūrą, kai atėjusi nauja NŽT valdžia pamatė situaciją. Dabar paskelbtas naujas konkursas ir mes manome, kad paslaugas pavyks nupirkti keturis kartus mažesnėmis kainomis, nei mokėta pagal 2012 m. sudarytą sutartį.
Man labai daug įtarimų kelia vienos įmonės monopolis ir specialiai paruoštos sąlygos, kad smulkesnieji negalėtų dalyvauti. Laimėjusi įmonė tiesiog persamdydavo mažesnes. Manau, kad ydingas buvo visas konkursas“, – 15min.lt teigė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Nepaisant milžiniškų sumų ir akivaizdaus neūkiškumo leidžiant valstybės pinigus, Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atsisakė pradėti tyrimus.
Vilniaus miesto apylinkės teismas liepos 10 dieną priėmė nutartį, kuria patenkino NŽT skundą dėl Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Gintaro Pliopio nutarimo, kuriuo buvo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą.
Liepos 22 d. Generalinė prokuratūra, remdamasi teismo nutartimi, pavedė Vilniaus apygardos prokuratūrai pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo NŽT veikloje. Liepos 27 dieną tyrimą pradėjo ir STT.