Už ES milijonus prokuratūra mokymus ir kitas paslaugas perka supaprastinta tvarka – apklausdama iš anksto pasirinktas įmones, skelbia „Lietuvos ryto“ televizija.
Europos Sąjungos paramą prokuratūra gavo prieš metus, projektas įsibėgėjo prie prokuratūros vairo stojus Dariui Valiui. Prokuratūra darbuotojų kvalifikacijai kelti iš ES gavo beveik 2 mln. 300 tūkst. litų, dar 400 tūkst. pridėjo pati.
Darbuotojai mokysis ne tik kalbų, kompiuterinio raštingumo, bet ir to, kaip efektyviai planuoti laiką, dirbti komandoje, streso valdymo, kūrybinio mąstymo. Vien pastarosioms programoms atseikėjama 700 tūkst. litų.
Viešojo konkurso įvairių dalykų mokymui prokuratūra nerengė. Milijonus mokytojams prokuratūra skirsto paprastuoju būdu – savo nuožiūra pasirenka įmones, jas apklausia ir paskelbia laimėtoją.
„Išsiuntinėjama informacija, kad bus toks konkursas ir iš tų pasirenkama, bet kam išsiųsti informaciją, kad vyks, tai čia yra neapibrėžta įstatyme. Galima daryti prielaidą, kad būna išankstiniai susitarimai, tada firmos pateikia medžiagą. Žinau, kad vyksta tokie procesai, kad tos firmos, kurios teikia pasiūlymus, tarpusavyje taip pat derina kainą“, – tvirtina Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė.
„Neskelbiamos derybos naudojamos vykdant tokius pirkimus, kuriuos sunku paskui patikrinti. Įvairiausi mokymai, konsultacijos, seminarai, kvalifikacijos kėlimai ir panašūs dalykai, kur lyg įvyksta, nuperkama, o vėliau patikrinti yra sudėtinga“, – sako Seimo Audito komiteto narys Andrius Mazuronis.
Ataskaitoje užfiksuota, kad segtuvus su logotipu prokuratūra pirko beveik po 20 litų, nors anksčiau tokius segtuvus be logotipo pirkdavo po 3 litus.Generalinės prokuratūros auditoriui patikrinus, kaip leidžiami Europos Sąjungos milijonai, paaiškėjo, kad jau nupirktų ir dar tik planuojamų pirkti mokymų nustatyta kaina – išpūsta.
Auditoriaus išvadoje parašyta, kad paslaugų kainos nustatytos daugiau nei du kartus didesnės nei yra Lietuvoje. Pavyzdžiui, prokuratūra už 32 tūkst. iš viešosios įstaigos „Tag mokymai“ nupirko finansų valdymo mokymus. Juose dalyvauja 48 darbuotojai. Vieno darbuotojo vienos dienos kursams skiriama beveik 250 litų. Tačiau Finansų ministerijos mokymų centras už tokių mokymų dieną prašo 96 litų. Taigi ministerijos organizuoti mokymai – daugiau nei 2,5 karto pigesni.
Jei prokuratūra rinktųsi pigesnį variantą, vien dėl šių mokymų sutaupytų daugiau nei 15 tūkst. litų. Mokymų kainos esą išpučiamos ir kitais būdais – audito ataskaitoje užfiksuota, kad nustatant projekto vertę nurodytas didesnis darbuotojų skaičius, negu mokymuose gali dalyvauti atitinkamos profesijos prokuratūros darbuotojų.
Turėdama ES lėšų prokuratūra skyrė daugiau nei 34 tūkst. litų mokymų viešinimui ir neskelbiamų derybų būdu išsirinko tuo besirūpinančią įmonę – „Viešosios informacijos partneriai“.
Daugiausia – beveik 12 tūkst. litų – prokuratūra skyrė leidiniui apie projektą, 8 tūkst. litų – projekto programai, 6 tūkst. litų – užsakomajam straipsniui ir beveik 9 tūkst. – rašikliams, bloknotams, segtuvams. Tačiau už kanceliarines prekes prokuratūra sumokėjo 4,5 tūkst. litų daugiau nei nurodoma sąmatoje. Pavyzdžiui, ataskaitoje užfiksuota, kad segtuvus su logotipu prokuratūra pirko beveik po 20 litų, nors anksčiau tokius segtuvus be logotipo pirkdavo po 3 litus.
„Labai blogai, išties labai blogai. Jeigu mes neturime pasitikėjimo ir net patys prokurorai, kurie sistemoje dirba, ypač žemesnės grandies prokurorai, kurie ne tokius didelius ir atlyginimus gauna, jeigu nori, kad su jais valstybė elgtųsi teisingai, kad jų vadovybė elgtųsi teisingai, kad visuomenė žinotų, kad tai yra institucija, kuri visada elgiasi teisingai savo viduje, tai visai kitaip turi būti. Visai kitaip turi būt pirmųjų asmenų suvokimas apie sistemą ir jų reakcija į tokius dalykus, galbūt kartais neskaidrius, galbūt kartais nesukontroliuojama. Bet paaiškėjus, reakcija turi būti labai staigi, žaibiška, ir paaiškinta, kas padaryta, kad nesikartotų“, – teigia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
Generalinis prokuroras atsakomybės neprisiima.
„Audito nurodytus trūkumus yra pavesta įvertinti projekto priežiūros komitetui, tad palaukime to vertinimo ir tada galėsime sakyti, ar tai buvo prasilenkta su įstatymu, ar ne“, – sako generalinis prokuroras D.Valys.
Kodėl mokymai perkami neskelbtinų derybų būdu, D.Valys tiesiai neatsako: „Dabar viešųjų pirkimų taisyklės yra koreguojamos Generalinėje prokuratūroje, numatant viešojo konkurso būtinybę tais atvejais, kada to net nereikalauja įstatymas, kada galima atlikti apklausos būdu, apklausiant tiekėjus. Norime užkelti kartelę aukščiau, kad vyktų skaidriau“.
Tiesioginis beveik 2 mln. 700 tūkst. litų vertės projekto vadovas, Generalinės prokuratūros prokuroras Robertas Dlugauskas neseniai pasitraukė iš sistemos.
„Lietuvos ryto“ televizijos žiniomis, generalinis prokuroras artimiausiu metu kviečiamas pas prezidentę.