2020 09 16 /13:28

Genocido tyrimų centras pasiruošęs perimti Lukiškių aikštę, teigia centro vadovas

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pasiruošęs perimti Lukiškių aikštę iš Vilniaus savivaldybės, sako centro direktorius Adas Jakubauskas.
Adas Jakubauskas
Adas Jakubauskas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Anot jo, centras imsis šių pareigų, jei tokiam svarstomam siūlymui ketvirtadienį pritars kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko vadovaujama darbo grupė.

„Jei taip įvyks ir bus į Lukiškių aikštės įstatymą įrašyta nuostata dėl aikštės valdytojo, mes būtumėme pasirengę ją paimti valdyti“, – BNS sakė A.Jakubauskas.

Jis palaiko valdančiųjų kritiką šiuo metu aikštę valdančiai Vilniaus savivaldybei, be kita ko pabrėždamas, kad išardant kelis mėnesius čia buvusį dirbtinį paplūdimį aikštė buvo stipriai apgadinta.

Jei taip įvyks ir bus į Lukiškių aikštės įstatymą įrašyta nuostata dėl aikštės valdytojo, mes būtumėme pasirengę ją paimti valdyti.

„Greta, Gedimino prospekte 40 yra mūsų padalinys – Genocido aukų muziejus. Buvome aikštėje, tai, iš tiesų, aikštė nors dar nėra priduota, ji stipriai apgadinta: tepalai išpilti nurenkant pliažą, suskaldyta viena memorialinė lenta, prigrežiota skylių, kyšo plastikiniai kištukai“, – tvirtino centro vadovas.

„Taip atsainiai aikštę eksploatuojant atrodo truputį keistokai. Dabar įstatymas, priimtas rugpjūčio 1-ąją, kalba, kad tai – pagrindinė Lietuvos aikštė, tai turi būti visa derama pagarba, jos įveiklinimas turi būti atitinkamas“, – pabrėžė jis.

Apie tai, kad Vyriausybės sudaryta darbo grupė siūlys nutraukti panaudos sutartį su Vilniaus miesto savivaldybe dėl Lukiškių aikštės valdymo ir perduoti jį LGGRTC, trečiadienį kalbėjo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Vilniaus vicemeras: Lukiškių aikštės perėmimas kol kas – tik R.Karbauskio nuomonė

Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas teigia, kad „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teiginiai, jog Vyriausybė rengiasi perimti Lukiškių aikštės valdymą iš savivaldybės, kol kas tėra politiko nuomonė.

Anot jo, dėl to, kaip patikslinti panaudos sutartį, sprendžia kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko sudaryta darbo grupė, ji į posėdį rinksis ketvirtadienį,

„Tai yra pono Karbauskio nuomonė, laimei, jis vienas Lietuvoje dar negali visko nuspręsti. Kalbamės su Kultūros ministerija ir Nacionaline žemės tarnyba, kartu sprendžiame, kaip geriau patikslinti Lukiškių aikštės panaudos sutartį, bet apie nutraukimą iš šių institucijų aš negirdėjau, tik iš pono Karbauskio“, – BNS teigė V.Mitalas.

Jis priminė R.Karbauskio aštrius pasisakymus birželio pabaigoje, kai Seimo Kultūros komiteto pirmininkas„grasino uždaryti“ savivaldybės keliems mėnesiams aikštėje įrengtą dirbtinį paplūdimį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Mitalas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Mitalas

„Laimei, tai tebuvo jo ambicijos, kurios, kaip žinome, taip ir liko neįgyvendintos, ir vilniečiai gyva Lukiškių aikšte ir paplūdimio instaliacija galėjo džiaugtis kaip ir buvo suplanuota – iki vasaros pabaigos”, – tvirtino V.Mitalas.

Kaip vėliau feisbuke teigė Vilniaus meras Remigijus Šimašius, aikštės miestuose „tūkstantmečiais yra miestiečių susibūrimo vieta“.

„Kai Seimas priėmė įstatymą apie vieną iš Vilniaus miesto aikščių, dabar daugybė žmonių iš įvairių institucijų kantriai dirba. Dirba galvodami, kaip protingai pritaikyti neprotingą įstatymą. Valstiečių lyderis gi lyg niekur nieko pareiškia, kad miestas „nieko negalės daryti šioje aikštėje“. Ar suvokiame apie ką tai – „miestas nieko negalės daryti aikštėje“? Apie tai, kas ten bus, o ko nebus, nori spręsti Naisių kolūkio paveldėtojas“, – rašė sostinės meras.

„Labai džiaugiuosi, kad spalio 11 dieną rinkimai. Kartu su visais laisvais Lietuvos žmonėmis tikiuosi, kad Seime bus mažiau piktų, kompleksuotų, neišsilavinusių ant sovietinių privilegijų išaugintų veikėjų, kurie visą Lietuvą paverčia įkaitais tik dėl to, kad svajoja būti dideliais vadukais. Gana!“ – pridūrė jis.

Nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo pradžios vykstančios diskusijos dėl Lukiškių aikštės tvarkymo ir memorialinių akcentų paaštrėjo šią vasarą, kai Vilniaus savivaldybės valdžia birželio pabaigoje nusprendė čia įrengti dirbtinį paplūdimį su gultais, tinklinio aikštele – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje.

Idėjos kritikai teigė, kad projektas netinkamas Lukiškių aikštei, nes ji istoriškai svarbi šalies rezistencinėms kovoms atminti, taip pat priekaištaujama dėl to, kad planuojant projektą nesitarta nei su visuomene, nei su savivaldybės taryba ar administracija. Sprendimą pasirinkti paplūdimiui šią vietą kritikavo tiek kai kurie Seimo politikai, tiek ir premjeras bei prezidentas.

Seimas reaguodamas į paplūdimį taip pat priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs