„Tikrai turiu pakankamai daug kitokios veiklos, galiu jums papasakoti apie milijoną naujų savo projektų, todėl nežinau, kaip viskas vyksta – turbūt niekas ir nevyksta“, – 15min.lt kalbėjo režisierė Inesa Kurklietytė.
2012 metų pradžia jai buvo nelengva. Režisierės meninis filmas „Lengvas raganavimas“ apie gimdyves namuose tapo 2011 metų vasarą pradėto tyrimo dėl kūdikio mirties įkalčiu. Pradėjus tyrimą buvo nustatyta apie 400 neteisėtų gimdymų, tiriamos 6 kūdikių mirtys ir 8 gimdyvių sužalojimai.
Galiu jums papasakoti apie milijoną naujų savo projektų, todėl nežinau, kaip viskas vyksta – turbūt niekas ir nevyksta.
Ikiteisminio tyrimo metu aiškinamasi, ar kūdikių mirtys ir gimdyvių sužalojimai tiesiogiai susiję su gimdymu namuose.
Kalbėdami apie ikiteisminį tyrimą prokurorai pažymėdavo, kad tyrimas vyksta dėl neteisėtai vykdomos veiklos, o gimdyvės nėra patraukiamos baudžiamojon atsakomybėn. Kitaip tariant, didžiausi nemalonumui gresia kūdikius priėmusioms pribuvėjoms.
Asmenims, vykdžiusiems neteisėtą veiklą – priėmusiems ar padėjusiems priimti gimdymą ne gydymo įstaigose – gresia iki ketverių metų laisvės atėmimas.
Tikisi atgauti, kas buvo pagrobta
Režisierės I.Kurklietytės, kaip liudininkės, namuose buvo atliktos kratos, kurių metu paimti menininkės daiktai: kompiuteriai, filmo laikmenos – visa filmo medžiaga.
Šių daiktų menininkė iki šiol nėra atgavusi. Daiktų poėmį ji vadina apiplėšimu.
„Man atrodo, kad tai, kas buvo pagrobta, turi būti atiduota, jei tai yra žmogaus nuosavybė. Turbūt kas nors kada nors atiduos. Man tiesiog smalsu žiūrėti, kaip tai vyksta“, – svarsto I.Kurklietytė.
Man atrodo, kad tai, kas buvo pagrobta, turi būti atiduota, jei tai yra žmogaus nuosavybė. Turbūt kas nors kada nors atiduos.
Ji prisipažino nieko nežinanti ir apie filmo „Lengvas raganavimas“ herojų likimus.
„Jau ir tada, kai mane užpuolė, tie dalykai buvo dešimties metų praeitis, nes filmas buvo kurtas 2003 metais. Kaip ir daugeliu atvejų Lietuvoje triukšmas buvo sukeltas neaišku iš kur ir kam. O po to viskas nurimsta. Niekas neprisiima atsakomybės už savo padarytus žingsnius“, – apgailestauja menininkė.
Tyrimas užtruko dėl ekspertizių
Generalinė prokuratūra tęsti ikiteisminį tyrimą perdavė Panevėžio apygardos prokuratūrai. Už tyrimą atsakingas prokuratūros organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas.
Prokuratūros atstovė spaudai Rasa Stundžienė 15min.lt pasakojo, kad ikiteisminis tyrimas tęsiamas. Tikimasi, kad jis gali būti baigtas birželį.
„Jei neiškils papildomų neaiškumų, kuriems įvertinti reikės specialistų. Tyrimas užtruko, nes buvo atliekamos įvairios ekspertizės, jos nėra paprastos, todėl greitai ir nepadaromos. Šiuo metu analizuojami ekspertų pateikti duomenys, bus sprendžiama, ką daryti toliau. Tolesnė eiga priklausys nuo ikiteisminio tyrimo baigties ir išvadų. Esant pagrindui, prokuroras surašys kaltinamąjį aktą ir bylą atiduos teismui, o tada vyks jos nagrinėjimas“, – kalbėjo R.Stundžienė.
15min.lt primena, kad ikiteisminis tyrimas dėl kūdikių gimdymo ne gydymo įstaigose, kai po gimdymo namuose mirė vaikai, gimdyvėms buvo padaryta sunkių sveikatos sutrikdymų, atliekamas ir dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, dokumentų suklastojimo, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimo, neteisėto vertimosi ūkine, komercine ar profesine veikla, piktnaudžiavimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo.
Įtariama, kad vaikai įregistruoti panaudojus suklastotas pažymas. Tikrinami atvejai, kai nėra motinos nėštumo dokumentų, t. y. ji, būdama nėščia, nesilankė jokiose medicinos įstaigose, todėl kyla abejonių, ar tikrai moteris laukėsi kūdikio ir pagimdė.