2021 11 05 /2021 11 08

Ginčas dėl patalpų Kėdainių ligoninėje gali už durų palikti sunkiai sergančius ligonius

Daugiau nei 15 metų hemodializės paslaugas Kėdainių ligoninėje teikusi įmonė pralaimėjo pastarąjį patalpų nuomos konkursą. Šis buvo paskelbtas iki sutarties pabaigos likus vos keliems mėnesiams. Užvirė tiekėjų ginčai. Baiminamasi, kad konkurso laimėtojas kurį laiką negalės priimti pacientų, tad kelios dešimtys sunkiai sergančių ligonių Kėdainiuose gali neva likti be gyvybiškai svarbios paslaugos.
Kėdainių ligoninė
Kėdainių ligoninė / Aido Surkevičiaus nuotr.

Pirmasis į šią situaciją viešai sureagavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Remigijus Žemaitaitis. Spalio 29 dieną komunikacijos agentūros „Maniac. N-18“ išplatintame pranešime žiniasklaidai teigiama, kad parlamentaras kreipėsi į Kėdainių rajono merą ir savivaldybės administraciją su prašymu užtikrinti nepertraukiamą hemodializės paslaugų teikimą, kai rajone neva iškilo reali grėsmė pacientams šios gyvybiškai svarbios paslaugos laikinai negauti.

„Kreipiuosi norėdamas atkreipti dėmesį į ypatingą situaciją, susijusią su hemodializės paslaugų teikimu Kėdainių ligoninėje. Man tapo žinoma, kad ligoninė organizavo patalpų, kuriose turi būti teikiamos hemodializės paslaugos, nuomos konkursą, numatydama atrinkti didžiausią nuomos kainą pasiūliusį nuomininką, kuris teiktų hemodializės paslaugas pacientams ateinančius dešimt metų. Buvo nustatytas konkurso nugalėtojas, kuris pasiūlė didžiausią nuomos kainą.

Vis dėlto, kitas konkurso dalyvis, be kita ko, įrodinėdamas, kad konkursas vyko neskaidriai ir nesąžiningai, pateikė skundą, prašydamas konkurso rezultatus panaikinti. Man pasirodė neįprasta, kad ligoninė visiškai neatsakė į šiuos įtarimus ir ypatingai skuba sudaryti patalpų nuomos sutartį“, – dėstoma Seimo nario kreipimesi į Kėdainių rajono merą Valentiną Tamulį ir savivaldybės administraciją.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

R.Žemaitaitis patikino tuo nesiekiantis paveikti mero ar administracijos sprendimų, susijusių su viešaisiais pirkimais, tiesiog paprašęs užtikrinti galimybę pacientams gyvybiškai svarbias hemodializės paslaugas gauti nepertraukiamai vietoje – Kėdainių rajone.

„Asmenys, negavę paslaugų Kėdainių ligoninėje, bus priversti vykti į kitą savivaldybę. Tokios, tikrai nebūtinos, kelionės tiems, kurie ir taip turi rimtų sveikatos sutrikimų, ne tik kad pareikalautų papildomų išlaidų, tačiau sukeltų grėsmę susirgti COVID-19, kas gali turėti neatitaisomų pasekmių“, – pranešime spaudai aiškino Seimo sveikatos reikalų komiteto narys.

Atsižvelgiant į tai, jis pasiūlė bent laikinai, kol yra paskelbta valstybės lygmens ekstremali situacija arba kol patalpų nuomos konkurso rezultatai nebus galutinai įvertinti teismų, nepradėti hemodializei skirtų patalpų pertvarkų, nuomininkų keitimo.

Susidarė kebli situacija

Hemodializės paslaugas Kėdainių ligoninei priklausančiose patalpose iki šiol teikė ir vis dar teikia UAB „Diaverum klinikos“. Naująjį konkursą laimėjo UAB „Nefrosana“, tačiau pralaimėjusioji pusė pateikė pretenziją dėl galimai padarytų pirkimo procedūros pažeidimų – „Nefrosana“ neva nepateikė paaiškinimo, kaip reikalaujama konkurso sąlygose, kokiam tikslui ketina nuomotis ligoninės patalpas.

Kaip teigiama pranešime spaudai, „Diaverum klinikoms“ atstovaujantis advokatas Žygimantas Pacevičius anksčiau yra sakęs, kad, jo įsitikinimu, laimėtojas paskelbtas neteisėtai, nes šios įmonės paraiška neatitiko konkurso reikalavimų.

„Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dar 2019 metais yra konstatavęs, kad bent vieno reikalavimo neatitikimas lemia konkurso vykdytojo pareigą netinkamą paraišką atmesti. Kėdainių ligoninė privalo tuo vadovautis“, – pabrėžė teisininkas, pridurdamas, kad ligoninei yra pateikta teisinė pretenzija.

Pasak „Diaverum klinikų“ advokato, dabartinėje situacijoje labiausiai gali nukentėti žmonės, kuriems reikalingos nuolatinės hemodializės procedūros.

„Diaverum klinikų“ rašte Kėdainių rajono savivaldybės administracijai atkreipiamas dėmesys į tai, kad galimas naujasis paslaugų teikėjas negalės jų teikti iš karto: visų pirma reikės tinkamai įsirengti patalpas bei įrangą, ją sukalibruoti, gauti higienos pasą, licencijos išplėtimą paslaugas teikti aptariamose patalpose ir t. t.

„Tai reiškia, kad Kėdainių krašto žmonės gali likti be hemodializės paslaugų Kėdainiuose ne vieną savaitę, o gal net ir mėnesį. Paslaugos pacientams turi būti teikiamos nepertraukiamai, griežtai gydytojo nustatytu periodiškumu. Įprastai – triskart per savaitę, o kitiems – dar dažniau“, – problemą išdėstė Ž.Pacevičius.

Siūlė konkursą rengti anksčiau

Komentarą dėl susiklosčiusios situacijos 15min redakcijai atsiuntė ir „Diaverum klinikų“ Žmogiškųjų išteklių bei komunikacijos vadovė Vilma Parčiauskaitė. Pasak jos, situacija yra tokia, kurią reikia spręsti greitai ir efektyviai, nes nuo gruodžio 1 dienos pacientai gali likti be paslaugų teikėjo vietoje, tai yra, Kėdainių mieste.

„Mes prevencinių veiksmų, kad tokia situacija nesusidarytų, ėmėmės dar metų pradžioje, kai ligoninę ir savivaldybę informavome, jog esama sutartis galioja iki šių metų gruodžio 1 dienos ir dėl to konkursą reikėtų rengti anksčiau, kaip reikalauja pacientų interesai.

Tačiau konkursas paskelbtas tik 2021 metų spalio 1 dieną, o vokų atplėšimas įvyko tik spalio viduryje, o tai iš anksto užprogramavo galimus nesklandumus ir žalą žmonėms. Teikėme skundą dėl konkurso rezultatų, sulaukėme atsakymo, kad pretenzija nėra tenkinama. Jokių papildomų paaiškinimų“, – patikino V.Parčiauskaitė.

Nuo gruodžio 1 dienos pacientai gali likti be paslaugų teikėjo vietoje.

Paslaugą Kėdainių ligoninėje bendrovė teikė nuo 2006 metų. Buvusi arba iki šiol vis dar galiojanti nuomos kaina – 1090,26 euro už mėnesį.

Pasak V.Parčiauskaitės, spalį paskelbtame nuomos konkurse varžėsi tik du dalyviai. „Diaverum klinikos“ pasiūlė 4626,96 eurų nuomos kainą, konkurentai – 6075 eurų.

Paklausta, kuriam laikui pacientai gali likti be hemodializės paslaugų Kėdainiuose, bendrovės atstovė atsakė, kad mažiausiai mėnesį, galimai – du ir daugiau.

„Kai kuriuos pacientus būtų galima vežti į Kauną arba Jonavos rajoną, tačiau yra ir tokių, kurie negali būti vežiojami dėl itin sunkios sveikatos būklės“, – patikino „Diaverum klinikų“ atstovė.

Hemodializės paslaugos Kėdainių ligoninėje, anot jos, teikiamos daugiau nei 40 pacientų. Tai, ar įmanomas šių paslaugų teikimas Kėdainiuose tol, kol vyks teisiniai ginčai, anot pašnekovės, turi nuspręsti Kėdainių rajono savivaldybė.

Pasiruošusi perimti paslaugų teikimą

Dėl susiklosčiusios situacijos 15min žurnalistė kreipėsi ir į Kėdainių rajono savivaldybę bei konkurso laimėtoją „Nefrosaną“.

Pastarosios bendrovės direktorė Edita Noruišienė atsiųstame komentare patikino, kad „Nefrosanos“ administracijoje dirba daugiau nei 20 metų patirtį sukaupę specialistai, kurie įkūrė pirmuosius privačius hemodializės centrus Lietuvoje, tarp jų – ir dializės centrą Kėdainių ligoninėje 2001 metais.

„Nefrosana“ tikslas – kad hemodializės procedūros Kėdainių ligoninėje po 2021 metų gruodžio 1 dienos būtų atnaujintos kaip galima greičiau. Bendrovė tam yra pasirengusi maksimaliai, t. y., pasiruošusi detalų veiksmų planą, įsigijusi visą būtiną medicininę įrangą.

Pereinamuoju laikotarpiu bendrovė yra pasirengusi užtikrinti, kad hemodializės procedūros pacientams būtų sklandžiai atliekamos artimiausiuose dializės centruose Kaune, Ukmergėje ar Panevėžyje. Patikiname, kad padarysime viską, kas įmanoma, jog šis pereinamasis laikotarpis būtų kaip galima trumpesnis ir pacientai patirtų kuo mažiau nepatogumų“, – rašoma bendrovės 15min atsiųstame komentare.

Jame užsiimta ir apie šiuo metu Kėdainiuose suprojektuotą ir statomą šiuolaikinį medicinos (dializės) centrą.

Bendrovė atkreipia dėmesį, kad yra pacientų, kuriems kartu su hemodializės paslaugomis būtinos ir kitos gydymo paslaugos, arba pacientų, kuriems kartu su kitomis gydymo paslaugomis prireikia dializės procedūrų, kaip, pavyzdžiui, ūmaus inkstų nepakankamumo atveju.

„„Nefrosana“, vykdydama veiklą tiek „Kėdainių ligoninės“ patalpose esančioje klinikoje, tiek ir ateityje – naujai pastatytoje klinikoje Kėdainiuose, galės užtikrinti, kad pakaitinės inkstų terapijos klausimai Kėdainiuose bus išspręsti kompleksiškai ir pacientams nereikės vykti į kitus miestus“, – pabrėžiama bendrovės komentare.

Teigia, kad nėra dėl ko nerimauti

Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis 15min patikino, kad nėra pagrindo nerimauti, jog Kėdainių krašto žmonės, kuriems reikalingos hemodializės paslaugos, liks be jų.

Meras: „Kėdainių krašto ligoniams grėsmės jų sveikatai nekils.“

„Manau, kad patalpų nuomos konkursas vyko pagal numatytas teisines procedūras. Kėdainių ligoninė 2021 spalio 28 dieną pasirašė patalpų nuomos sutartį su „Nefrosana“. Ši įmonė laimėjo skelbtą patalpų nuomos konkursą. Prieš tai, 2021 spalio 25 dieną, vyko pokalbis ir su „Nefrosana“, ir su „Diaverum klinikos“, iki šiol teikiančios hemodializės paslaugas, atstovais.

Kėdainių ligoninės vadovybė patvirtino, kad yra pakankamai laiko visoms šalims tinkamai pasiruošti patalpų perdavimui iki 2021 metų gruodžio 1 dienos ir užtikrinti nepertraukiamą paslaugos teikimą pacientams. Ši data yra iš anksto žinoma visoms suinteresuotoms šalims.

„„Nefrosanos“ atstovai raštu patikino, kad turi visus reikiamus resursus ir galimybes perimti patalpas, įrengti ir paruošti jas pagal reikiamus standartus, o jų specialistai turi ilgametę darbo patirtį. Šios bendrovės atstovai patikino, kad Kėdainių krašto ligoniams grėsmės jų sveikatai nekils. Esant reikalui, pacientai bus vežiojami į artimiausias klinikas atlikti hemodializes“, – garantavo Kėdainių rajono meras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valentinas Tamulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valentinas Tamulis

Jis dar kartą pakartojo, kad paslaugos bus užtikrintos, nes rajono savivaldybė turi raštišką „Nefrosanos“ patikinimą, jog paslauga bus teikiama.

„Ar bus teisiniai ginčai, negaliu pasakyti. Paslaugos, jų teikėjų teigimu, nebus nutrauktos. Paslaugos teikėjai pasižadėjo paslaugas teikti savo klinikose“, – teigė V.Tamulis.

Meras pastabų dėl hemodializės paslaugos teikimo Kėdainiuose nėra gavęs.

Sukritikavo įstatymus

Kėdainių ligoninės direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktorės pareigas, Rita Kuodienė, komentuodama situaciją 15min, sukritikavo galiojančius teisės aktus, remiantis kuriais paslaugoms teikti savivaldybės patalpos, ligoninės valdomos tik patikėjimo teise, išnuomojamos tik dešimčiai metų.

„Na, negerai, kad tokie įstatymai, bet įstatymų mums privalu laikytis“, – patikino R.Kuodienė.

Hemodializės paslaugų teikimas Kėdainiuose, anot jos, gali strigti tol, kol truks higienos paso išėmimas, licencijos patikslinimas, įrangos atvežimas. Tikslų periodą gali neva pakomentuoti tik būsimieji paslaugos teikėjai.

Kėdainių ligoninė turi vieną pacientą.

„Kadangi paslaugas teikia privatūs teikėjai, o ne Kėdainių ligoninė, tai, tikiuosi, paslaugos bus teikiamos net vykstant teisiniams ginčams, kaip buvo kitų paslaugų atveju.

Į kuriuos miestus veš pacientus, kai reikės (Jonavą, Ukmergę, Kauną), gali atsakyti tik paslaugos teikėjai. Kėdainių ligoninė turi vieną pacientą, kurį planuoja laikinai perkelti į kitą ligoninę, kurioje teikiamos hemodializės paslaugos. Visi kiti pacientai yra ne ligoninės, o turi sutartį su UAB „Diaverum klinikos“ ir klinika atsakinga už paslaugų suteikimą jiems“, – patikino ligoninės atstovė.

Paklausta, kaip vertina „Diaverum klinikų“ teisines pretenzijas, ji atsakė trumpai: „Nefrosanos“ pasiūlymas atitiko konkurso sąlygas.

Be to, abiejų bendrovių konkurse pasiūlos kainos, pasak R.Kuodienės, skyrėsi 1,5 karto.

Kėdainių ligoninės patalpose privačios hemodializės paslaugos teikiamos daugiau nei 15 metų. Prieš „Diaverum klinikas“ jas teikė UAB „Kedhema“.

Pritaikė laikinąsias apsaugos priemones

Papildyta lapkričio 8 d. 11.45 val. Kaip informavo „Diaverum klinikos“, Kauno apygardos teismas lapkričio 5 dieną išnagrinėjo „Diaverum klinikos“ prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo civilinėje byloje pagal ieškovės „Diaverum klinikos“ ieškinį (prašo panaikinti „Kėdainių ligoninė“ 2021 m. spalio 20 d. sprendimą dėl konkurso laimėtojo; įpareigoti ligoninę grįžti į paraiškų vertinimo etapą ir „Nefrosanos“ paraišką atmesti; priteisti visas ieškovės patirtas bylinėjimosi išlaidas) atsakovei „Kėdainių ligoninė“ dėl neteisėto sprendimo išrenkant nuomos konkurso laimėtoją.

„Diaverum klinikos“ manymu, ligoninė neįvertino to, kad konkurso laimėtojas net neketina nuomotis patalpų 10 metų laikotarpiui ir jo tikrasis tikslas yra pašalinti konkurentą – ieškovę, todėl konkurso laimėtojas elgiasi nesąžiningai ir vien dėl to jo paraiška turėjo būti atmesta.

Teismas nusprendė tenkinti „Diaverum klinikos“ prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo – sustabdyti konkurso procedūras ir įpareigoti „Kėdainių ligoninę“ nesudaryti konkurso sutarties, o jeigu ji jau sudaryta – sustabdyti jos vykdymą, iki kol bus priimtas ir įsiteisės teismo sprendimas byloje.

Teismo įsitikinimu, šiuo atveju netaikius laikinųjų apsaugos priemonių, ieškovei palankaus teismo sprendimo atveju tokio sprendimo įvykdymas būtų apsunkintas. Viešo konkurso procedūros jau yra įvykusios, ir jo nelaimėjęs dalyvis – ieškovė – ginčija konkurso rezultatus.

Teismo vertinimu, „Kėdainių ligoninei“ sudarius nuomos sutartį su „Nefrosana“, ligoninei kiltų pareiga kuo skubiau spręsti dabartinio nuomininko iškeldinimo klausimą. Tai sąlygotų naujus teisminius ginčus, taip pat ir ginčus dėl galimų nuostolių atlyginimo, naujos nuomos sutarties teisėtumo, jos galiojimo.

Teismas pažymi, kad šiuo atveju egzistuoja ir viešasis interesas, kadangi ligoninė nuomoja patalpas ne bendrai komercinei veiklai vykdyti, tačiau būtent hemodializės paslaugų teikimui. Tai reikštų, kad nepritaikius laikinųjų apsaugos priemonių, esamas nuomininkas turėtų atlaisvinti patalpas, nutraukdamas paslaugų teikimą, o „Nefrosana“ turėtų pradėti rengtis patalpų pritaikymui.

Patenkinus ieškovės ieškinį, sveikatos paslaugų teikimas vėl būtų sutrikdytas, kadangi atsakovė pagal galimai neteisėtą konkurso sutartį negalėtų nuomoti patalpų.

Taigi, kol įsiteisės teismo sprendimas byloje, ligoninė įpareigota sustabdyti patalpų (bendras plotas - 261,41 kv. m) nuomos konkursą, nesudaryti minėtų patalpų nuomos sutarties su pripažintu nuomos konkurso laimėtoju „Nefrosana“, o jeigu ji jau sudaryta – sustabdyti jos vykdymą.

Nutartis įsigalioja nuo jos priėmimo momento ir vykdoma skubiai.

Nutartis per 7 dienas nuo jos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per Kauno apygardos teismą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis