Vadina penktąja kolona
Teikdamas siūlymą leisti apsaugininkais Lietuvoje dirbti ir ne Lietuvos, ES ir NATO šalių piliečiams Seimo Teisės departamentas nurodė, kad dabar galiojantis draudimas gali prieštarauti ES teisei.
„Mūsų nuomone, šiuo atveju nėra svarbių priežasčių, dėl kurių būtų galima riboti ES piliečio šeimos narių bei ilgalaikių gyventojų teisę užsiimti ūkine veikla valstybėje narėje, t.y., būti stažuotoju, saugos vadovu, apsaugos darbuotoju ar privačiu apsaugininku. Be to, net ir esant pagrindui apriboti šią teisę, yra būtina įvertinti, ar toks apribojimas yra tikslingas, būtinas ir proporcingas“, – nurodė Teisės departamentas.
Tačiau Seimo nariai nutarė, kad tokiam siūlymui pritarti negalima. Formaliai nurodoma, kad pagrindinė priežastis yra sunkumai tikrinant žmogaus praeitį.
Tačiau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas neslepia, kad iš tiesų apsaugininkais trečiųjų šalių piliečiams Lietuvoje negali būti leidžiama įsidarbinti dėl valstybės saugumo.
Čia yra žmonės su ginklu. Jų visai nemažas būrys būtų. Nesinorėtų, kad kokiu ekstra atveju ta penkta kolona dar būtų ir apginkluota, – pažymėjo A.Paulauskas.
„Sutikite, kad yra sudėtinga. Atvažiuotų čia iš Indijos ar tos pačios Rusijos žmonės. Ar tie rusai bus mums geranoriški ir teiks informaciją, ar jis buvęs narkomanas, ar nusikaltėlis? Čia yra žmonės su ginklu. Jų visai nemažas būrys būtų. Nesinorėtų, kad ekstra atveju ta penkta kolona dar būtų ir apginkluota“, – tiesiai sako A.Paulauskas.
Anot jo, jei pasaulinė situacija būtų rami, siūlymas leisti trečiųjų šalių piliečiams tapti apsaugininkais Lietuvoje gal ir nekeltų jokių blogų minčių, tačiau šiuo metu, anot A.Paulausko, verčiau pasisaugoti.
„Juos apginkluoti, apmokyti, leisti susipažinti su mūsų įmonėmis, su saugumo padėtimi, manome, kad ne tas laikas. Turėtų smarkiai pasikeisti pasaulyje situacija, kad galėtume nematyti jokios grėsmės“, – aiškino jis.
Darbuotojų trūksta, bet rusų nenorėtų
Be to, pasak politiko, šiuo metu apstu ir stiprių, jaunų lietuvių be darbo, todėl apsaugininkais įdarbinti užsieniečius nėra jokios būtinybės.
Tam, kad apsaugininkais įsidarbinti Lietuvos piliečiams būtų lengviau, Seime praėjusią savaitę įregistruotos Asmens ir turto saugos įstatymo pataisos, pagal kurias įteisinama galimybė apsaugininkais stažuotojais įsidarbinti tiems asmenims, kurie dar nėra gavę apsaugos darbuotojo pažymėjimo.
Stažuotojas apsaugininkas negalės nešiotis ginklo, tačiau jam bus leista nustatyti asmens tapatybę, trumpam jį sulaikyti ir apieškoti.
Asociacija „Apsaugos verslo grupė“ nurodo, kad apsaugos darbuotojų šiuo metu smarkiai trūksta, todėl šios pataisos bus į gera ir leis stažuotojais įdarbinti tuos, kuriems iki šiol pusmetį, kol gaudavo pažymėjimą, turėdavo mokėti algą už nieką.
Dėl to, kad trečiųjų šalių piliečiai apsaugininkais ir toliau Lietuvoje dirbti negalės, asociacija nepyksta ir nė nesupranta, kodėl Teisės departamentas apskritai tai siūlė.
Pasak „Apsaugos verslo grupės“ valdybos nario Vytauto Šaikaus, pakaks to, kad bus leista stažuotojais įdarbinti vietinius. Tiesa, jis tikina, kad įstatymo pataisose Seimo nariai dar paliko krūvą netikslumų.
Praėjusią savaitę įregistruotame projekte V.Šaikui kliūna tai, kad numatytos stažuotojo teisės beveik niekuo nesiskiria nuo normalių, etatinių ir patyrusių bei kompetetingų saugos darbuotojų. Tai gali paskatinti darbdavius užuot ieškojus profesionalų, samdyti pigesnius pradedančiuosius apsaugininkus, kuriems net nebus privaloma mokėti suteikti pirmąją pagalbą.
Stažuotojas apsaugininkas negalės nešiotis ginklo, tačiau jam bus leista nustatyti asmens tapatybę, trumpam jį sulaikyti ir apieškoti.