Kritika – ir Lietuvoje, ir Vokietijoje
Palyginimą tarp nakvynės prie ežero ir vedybų G.Nausėda pasitelkė norėdamas pabrėžti, jog Lietuva turi gerai pasirengti ir įsipareigoti ilgalaikiam Vokietijos karių priėmimui.
„Vokietijos kariuomenė, žinote, nėra mergina, kurią galima pakviesti gerai praleisti vakarą prie ežero po atviru dangumi.
Tai yra rimta kariuomenė, kuriai reikia pasiūlyti vedybų sutartį ir toje vedybų sutartyje turi būti labai aiškiai numatyti Lietuvos įsipareigojimai, ką mes padarysime.
Nes kitaip Vokietijos kariuomenė savo įsipareigojimų mums taip pat negalės vykdyti“, – kalbėjo G.Nausėda.
Šią frazę valstybės vadovas ištarė interviu naujienų agentūrai BNS.
Visą jo atsakymą galite išklausyti čia:
Kai kuriuos politikus, lygių galimybių ekspertus ir žmogaus teisių gynėjus toks palyginimas papiktino – taip esą buvo nuvertintos moterys.
Kritiški komentarai apie G.Nausėdos žodžius pasipylė ir Vokietijos žiniasklaidoje. „Lietuvos prezidentas sukėlė susierzinimą dėl Bundesvero (taip – Bundeswehr – vadinama Vokietijos kariuomenė – red. past.) palyginimo“, – rašoma populiaraus ir įtakingo dienraščio „Die Welt“ portale.
Portalas rnd.de parinko dar griežtesnę antraštę: „Kaltinimas seksizmu: Lietuvos prezidentas sukėlė ažiotažą dėl Bundesvero palyginimo.“
Virš jo nuotraukos dar pridėta, kad „prezidentas turėtų atsiprašyti“.
Ministrės pažadas nuvylė
Panašiai rašoma ir vieno įtakingiausių Vokietijos leidinių – savaitinio žurnalo „Der Spiegel“ portale: „Bundesveras padidino savo kontingentą Lietuvoje. Prezidentas G.Nausėda prabilo apie paramą. Bet tai, kas iš tikrųjų turėjo būti vertinama, sukėlė pašaipą ir sumaištį.“
Tekste pasakojama, kad Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje NATO įsipareigojo dar stipriau saugoti savo rytinį flangą. Tai reiškia ir reikšmingesnį Vokietijos kariuomenės buvimą Lietuvoje.
„O dabar Lietuvos prezidentas G.Nausėda sukėlė sąmyšį savo pasisakymu, kuriame savo valstybės įsipareigojimus Baltijos šalyje dislokuotiems kariams pavadino meilės romanu“, – komentuojami jo žodžiai, kurie čia pat pacituoti.
Žurnalistai primena, kad Lietuvoje diskutuojama dėl susitarimo su Vokietija, kad šalyje bus dislokuota pastarosios karių brigada. G.Nausėda patikino, kad Lietuva tuo suinteresuota, bet pateikė palyginimą, kuris buvo viešai sukritikuotas. Jo žodžiai, „Der Spiegel“ teigimu, sulaukė kaltinimų seksizmu, reikalavimų atsiprašyti ir juokelių socialiniuose tinkluose.
Prezidentūra kritikams atkirto, esą šalies vadovo žodžiuose kiekvienas įžvelgia tai, ką labai nori įžvelgti.
Portalui 15min atsiųstame komentare teigiama: „Prezidentas kalbėjo apie tai, kad Lietuva turi kuo greičiau atlikti visus savo įsipareigojimus, kad būtų priimta Vokietijos brigada. Deja, daliai politikų atrodo, kad šią temą galima bandyti paslėpti, perkeliant diskusiją į kalbotyros sritį.“
G.Nausėda taip pat atmetė priekaištus dėl seksizmo. Jis pabrėžė metaforą apie įsipareigojimų svarbą vyrų ir moterų santykiuose pasitelkęs, kad įtikinamiau paaiškintų būtinybę pasirengti Vokietijos karių priėmimui. „Neketinu barstytis galvos pelenais“, – TV3 televizijai aiškino jis.
„Der Spiegel“ primena, kad Rusijai užpuolus Ukrainą NATO nusprendė sustiprinti savo rytinio flango apsaugą. Birželį Lietuvoje apsilankęs Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pažadėjo skirti Lietuvai 3–5 tūkst. karių kovinę brigadą.
Tiesa, šis įsipareigojimas interpretuojamas skirtingai. Be to, Lietuva kol kas negali priimti brigados dėl infrastruktūros trūkumo.
Brigados koncepcijoje numatyta, kad ginklai ir šaudmenys būtų laikomi vietoje. Didžioji dalis karių turėtų likti Vokietijoje, bet, kilus įtampai, juos būtų galima greitai perkelti.
Šeštadienį Lietuvoje viešėjusi gynybos ministrė Christine Lambrecht nurodė, kad brigada turėtų būti parengta dislokavimui per 10 dienų. Atskiros padalinio dalys taip pat reguliariai atvyktų į Lietuvą treniruotis kartu su mūsų šalies kariais. Keli Lietuvos politikai išreiškė nusivylimą dėl tokio plano.