Nemuno deltos regioninio parko ekologės Kristinos Keterienės teigimu, Šyšos upės polderyje gegužės pradžioje aktyviai balsais varžėsi net 5 retųjų paukščių patinėliai. Specialistai spėjo, kad reti paukščiai į Lietuvą ką tik parskrido, kadangi praėjusios savaitės pabaigoje šių giesmininkų nepavyko rasti.
Gąsdinantis nykimas visoje Europoje
Meldinė nendrinukė yra vienas rečiausių migruojančių šlapių pievų paukščių giesmininkų Europoje. Lietuva ir Latvija yra tarp aštuonių pasaulio šalių, kuriose šis sparnuotis dar gali perėti. Tačiau sąrašas valstybių, kuriose apskaitų metu aptinkamos ir patelės, kasmet vis trumpėja.
2011 metais Lietuvoje priskaičiuota apie 90 giedančių patinėlių, o Latvijoje – nė vieno, 2012 metais ir 2013-aisiais šių paukščių dar labiau sumažėjo.
2013-aisiais Lietuvoje suskaičiuota vos 50 giedinčių patinėlių. Nors 2014 metais Lietuvoje užfiksuotas ženklus šių paukščių pagausėjimas (suskaičiuoti 106 giedintys patinėliai), pasaulinė populiacija išlieka nedidelė.
Dėl daugumoje šalių vyraujančių ūkininkavimo kraštutinumų – apleidžiamų, nendrėmis ir krūmais apaugančių plotų bei nusausintų šlapžemių pavertimo ganyklomis, meldinės nendrinukės išlikimui iškilęs realus pavojus. Todėl šio paukščio apsauga visų pirma siejama su aplinkai palankaus ūkininkavimo praktika.
Šiuo metu vykdomo projekto „Aplinkai palankaus ūkininkavimo skatinimas siekiant užtikrinti nykstančių agrarinio kraštovaizdžio paukščių apsaugą“ dėka, ne mažą dalį buveinių Lietuvoje jau pavyko atkurti.
Meldinės nendrinukės giesmė paprasta, girdima tik sutemoms nusileidus, tačiau netyla ilgiau nei kitų. Be to, ornitologai sako, kad patelės giesmė primena čepsėjimą ir gerokai nublanksta prieš balsingųjų patinėlių tuoktuvių dainas. Meldinės nendrinukės giesmės galite pasiklausyti interneto puslapyje www.meldine.lt.
Paukščių karalija, kurią galės stebėti kiekvienas
Monitoringo metu stebėti ir kiti paukščiai – stulgiai, didieji baubliai, griežlės, švygždos, perkūno oželiai. Sausgalvių polderyje tai pat rasta daugybė migruojančių paukščių, Nemuno deltoje apsistojusių laikinai. Čia nakvoti buriasi tūkstantis žąsų, gausiais būriais telkiasi tilvikiniai paukščiai.
Ornitologai Nemuno deltos sparnuočius stebėti kviečia visus norinčius. Gegužės 16-17 dienomis čia vyks festivalis gamtoje „Vidur vandenų“, kurio dalyviai ne tik stebės paukčius, bet ir dalyvaus vietos amatininkų dirbtuvėse, ragaus vietos ūkininkų gamintas gėrybes, susipažins su smagiomis lietuvninkų tradicijomis, galės apsilankyti naujame Tulkiaragės pažintiniame take.