2020 07 11

Globos namams išnuomotas namas tapo galvos skausmu: „Jei būtume žinoję...“

„Būtume žinoję, būtume nesutikę“, – sako Šilutės pašonėje esančio nuosavo namo, kuriame gyvena globotinių šeimyna, savininkas. Prieš porą metų pardavinėjant namą jis sulaukė pasiūlymo išnuomoti, o vėliau parduoti šį namą. Šilutės rajono savivaldybė ką tik paskelbė Bendruomeninių vaikų globos namų įsigijimo sąlygas. Savininkas sako pamatęs jas supratęs, jog jo namas nėra tinkamas, mat įkeistas bankui, be to, netinkama šildymo sistema. Minėtos savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis teigia, jog siekiama įsigyti šiuolaikiškus, kokybiškus namus, kuriuose dirbantiems socialiniams darbuotojams nereikėtų dirbti kūrikais.
Mažeikių rajono šeimynos „Žemyna“ namai
Globotinis (asociatyvinė nuotr.) / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

„2018 metais mes pardavinėjome namą Šilutės priemiestyje. Į mūsų turto agentę kreipėsi Saugų vaikų namų direktorius prašydamas, gal mes galėtume jiems išnuomoti vieneriems metams, su jų pažadu po nuomos sutarties dėl namo pirkimo, išskaitant iš namo pardavimo sumos nuompinigius. Mes sutikome su jų prašymu. Kaip jau žinote, savivaldybė atsikratė nuo savęs šitų įsipareigojimų vykdymo. Sausio mėnesį kreipiausi į savivaldybės administracijos direktorių dėl situacijos. Jis paminėjo, kad negalėjo Saugų vaikų namų direktorius pasirašyti minėtos sutarties. Turi būti skelbiamas konkursas įsigijimui. Mes sutikome su jo teiginiais, kad turi būti konkursas ir jame dalyvausime, bet, pasirodo, mūsų namas nėra tinkamas gyventi vaikams pagal savivaldybės keliamas pirkimo sąlygas, nors vaikai antrus metus baigia pragyventi minėtame name”, – sako namo savininkas.

Pasirodo mūsų namas nėra tinkamas gyventi vaikams pagal savivaldybės keliamas pirkimo sąlygas, nors vaikai antrus metus baigia pragyventi minėtame name.

Šilutės rajono savivaldybė sąlygose yra nurodžiusi, jog „gyvenamasis namas turi būti su veikiančia centralizuota šilumos sistema arba autonominio šildymo sistema (geoterminis arba oras-vanduo), prijungtas prie centralizuoto vandens tiekimo tinklo, prijungtas prie centralizuoto nuotekų tinklo“.

„Mano name šildymo sistema granulinė, o jiems reikia geoterminio arba oras-vanduo. Keisčiausia, man siūlo pakeisti sistemą ir įrašyti tą sumą į pardavimo kainą. Sakau, jūs juokaujat turbūt? Čia netinka ši sistema, efektyviausia granulinis šildymas. Nežadu keisti ir neketinu dalyvauti. Gyvena antri metai vaikai. Kai įsileidome, viskas tiko, gyventi tinkama, o kai reikia įsigyti, jau nebe. Aš susidomėjau pasiūlymu tik dėl to, kad ketino pirkti. Labai prašė, sakė, kad ieško namų vaikams“, – piktinosi vyras.

Minėtame name gyvena aštuoni vaikai, prižiūrimi socialinių darbuotojų. Jame yra penki kambariai, du sanitariniai mazgai. Vienas jų buvo įrengtas nuomos metu. Antrajame aukšte iš didelės erdvės atitvėrus sieną padaryti du kambariai.

„Viršuje sūnui buvau padaręs didelį kambarį, jie padarė du kambariukus. Aš sutikau, sakiau, darykitės, ką reikia. Turiu kitą namuką mažesnį pasistatęs, mums keturiems labai puiku. Anas buvo per didelis, dėl to pardavinėjom. Bankui paskolą mokame. Dabar liko ir namas su paskola, ir jie atsisako visko, – pasakoja namą parduoti vylęsis šilutiškis. – Labai nusivylęs... Norėjom parduot. Jei būtume žinoję, nebūtume ėję į kalbas. Mes namą pardavinėjom ir mus įkalbėjo. Esam jauna šeima, namas banko paskoloje. Sąlygose įrašyta ir tai, kad namas negali būti įkeistas kredito įstaigai“.

Savininkas sako pasidomėjęs ne tik Šilutės, bet ir Šilalės rajono savivaldybės keliamomis sąlygomis. Reikalavimai dėl to, kad namas nebūtų įkeistas, nurodomi ir ten, tačiau dėl šildymo tipo reikalavimai nėra keliami.

Vyriškis teigia kreipęsis į savivaldybę dėl keliamų sąlygų, tačiau kol kas atsakymo nesulaukė.

Šilutiškis nerimauja, jog procedūros užsitęs, nes vargu, ar paskelbus konkursą savivaldybė sulauks tinkamų siūlymų.

„Nemanau, kad atsiras, užsitęs. Gali tęstis „n“ metų. Nuomą moka, bet aš su ja nepadengiu paskolos“, – susirūpinęs pasakojo vyras.

Ieško šiuolaikiškų namų

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis 15min teigė, jog ketinama įsigyti tris namus, kuriuose gyvens šeimynos. Šiuo metu visos jos įkurdintos nuomojamuose būstuose. Ketvirtoji šeimyna gyvena Saugų globos namuose.

Anot direktoriaus, minėto namo šeimininkas kiekvieną mėnesį gauna nuomos mokestį, pastatas prižiūrimas, šildomas, eksploatuojamas, tad jokia žala nėra padaryta.

Pasak V. Pozingio, kadangi Šilutės apylinkėse dujomis šildomų namų nesama, siekiama įsigyti tokius namus, kuriuose esanti šildymo sistema nekeltų rūpesčių vaikus prižiūrintiems socialiniams darbuotojams. Didžiąją dalį sąlygų, kaip ir dėl kreditorinių reikalavimų, suformavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Virgilijus Pozingis
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Virgilijus Pozingis

„Pas mus buvo mintis senų namų nepirkti. Jei nori gerus namus padaryti šeimynoms, turi pastatyti. Sunku, kad sąlygas atitiktų seniau statytas namas. Šiandien galimybės statyti nėra, ilgai užtruksim. Jei iškart būtume priėmę tą sprendimą, ką kalbėjome ir su ministrais, būtų kitaip. Sąlygas jau paskelbėm, visi gali dalyvauti. Nuleidom sąlygas, kad ateitų ir namų, kurie nuomojami, savininkai, galėtų teikti pasiūlymus.

Nematau, kur čia problema. Iš žmogiškos pusės, aš siūlyčiau pirkti arčiau mokyklų, visuomenės pastatų, kur infrastruktūra, kad vaikai matytų aplinką, o savivaldybė patirtų mažiau išlaidų. Dėl šildymo – ateina socialiniai darbuotojai. Ar mes statysim kūriką? Šiandien socialiniai darbuotojai kūrena. Norisi, kad šildymas būtų šiuolaikiškas, šeimyna augtų normaliai, būtų mažesnės išlaidos. Sutikim, kokiam krašte gyvenam, reikia karšto vandens visus metus, tokia šildymo sistema nėra brangi ir našiausia, iki 10 tūkst. eurų kainuoja. Be to, sąlygose buvo numatyta, kad ūkinių pastatų pirkti negalime. Kur mes tą kietą kurą laikysim? Sklypo plotas irgi yra apibrėžtas, ne daugiau 20 arų. Namo plotas ne daugiau 260 kv. metrų“, – kalbėjo V. Pozingis.

Sąlygose buvo numatyta, kad ūkinių pastatų pirkti negalime. Kur mes tą kietą kurą laikysim?

Anot vadovo, siekiama, kad namo eksploatavimas būtų paprastas, be to, šildant kietu kuru name turės būti įrengti elektriniai boileriai, o tai didins namo išlaikymo išlaidas.

V.Pozingis teigė, jog savivaldybė jai priklausančiuose dideliuose pastatuose taip pat planuoja diegti geoterminį šildymą, nes tai efektyviausia sistema, turinti nuotolinį valdymą. Be to, dotuojamas ir jos įrengimas.

„Juk prievarta niekas neprašė nuomoti. Tai komercinis dalykas. Pats pasirašė sutartį, gavo pinigėlius, negali sakyti, kad apgavo. Sutartį kas rašė, tie žmonės gavo bausmes, nes viršijo įgaliojimus. Pinigai tuomet buvo skirti tik nuomai, o ne namų įsigijimui“, – sakė V. Pozingis.

Nuomos sutartis su savininkais pasirašė ir lūkesčius sukėlė Saugų globos namų vadovybė, viršijusi įgaliojimus, mat namai globotiniams gali būti įsigyjami tik konkurso būdu.

Apie vieną kilusių konfliktų dėl globotiniams išnuomoto namo 15min jau skelbė anksčiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų