Vilniaus taryba dar pernai gruodžio mėnesį patvirtino Statinių tinkamos priežiūros taisykles, kuriose įtvirtinta tvarka, kad apipaišytus pastatus turi sutvarkyti jų savininkai. Tiesa, griežtas priemones savivaldybės Viešosios tvarkos pareigūnai pradėjo taikyti tik nuo gegužės. Šiuo metu nubaustųjų yra 14.
Daugiabučių nebaudžia
„Tai ir valstybinės įstaigos, ir privačios. Kai kurios iš jų, gavusios baudos, savo turtą sutvarkė ir pastatus nuvalė“, – teigė Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andžejus Dinikis.
Baudos buvo skirtos įvairiose miesto vietose įsikūrusių statinių savininkams, tačiau A.Dinikis nenorėjo konkretizuoti, kokios konkrečiai įstaigos buvo priverstos sumokėti. Jis tik pastebėjo, kad daugiausia tai yra juridiniai asmenys, daugiabučių gyventojų Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai nelinkę versti naktimis budėti ir saugoti savo namų.
Yra vietų, kur sienų tvarkymas beprasmis – vos uždažius, jos vėl apipaišomos.
A.Dinikis pastebėjo, kad naujoji tvarka privertė ne vieną pastatų savininką pasitempti. „Bauda už Statinių tinkamos priežiūros taisyklių pažeidimą yra iki 2 tūkst. litų. Vyraujanti praktika yra tokia, kad pirmiausia raštu įspėjame administruojančias bendroves ar institucijų vadovus, kad jų nuosavybės teise valdomi pastatai yra neprižiūrimi, ir prašome susitvarkyti. Tuomet jau žiūrime, kokia yra reakcija. Ar tie asmenys paskambina ir praneša, kad atsižvelgs į mūsų raštą ir susitvarkys, ar ignoruoja. Tuomet ir taikome nuobaudas“, – tvirtino A.Dinikis.
Paišytojų nepagauna
Viešosios tvarkos skyrius sulaukia pastatų savininkų prašymų atidėti baudos skyrimą, ypač jeigu pastatas yra didelis arba tas pats savininkas turi ne vieną statinį. „Jeigu mes matome, kad žmogus nelaukia, o daro kažką, tai logiška, jog tas žmogus iš karto nebaudžiama. O nubaustieji 14 buvo tie, kurie iš pradžių ignoravo mūsų pastabas“, – teigė savivaldybės atstovas.
A.Dinikis įsitikinęs, jog mieste matosi, kad vis daugiau pastatų sienų perdažoma, uždažomos teplionės. Tačiau jis pripažino, kad yra vietų, kur šis darbas beprasmis – vos uždažius sienos vėl apipaišomos.
Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojo teigimu, pagauti vos vieną kitą tepliotoją pavyksta todėl, kad jie veikia ne po vieną, o grupelėmis – kol vieni paišo, kiti saugoja, ar niekas neateina. Todėl taip retai pavyksta pasigirti, kad buvo pagauta grafitininkų.
Pernai Vilniaus policija sulaukė 76 pranešimų apie turto sugadinimą apipaišant grafičiais pastatų fasadus, į komisariatus buvo pristatyti 29 asmenys, pradėta 15 ikiteisminių tyrimų.