Pagal konservatoriaus Audroniaus Ažubalio siūlomą pataisų projektą grafiti piešėjai, sugadinę kultūros paveldo objektą, apipiešę jį užrašais, ženklais ar vaizdais, galėtų būti baudžiami viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Taip pat siūloma nustatyti, kad asmenys, sugadinę svetimą turtą, pripiešę užrašų, ženklų ar vaizdų ant fasadų, transporto priemonių, viešųjų kelių ar gatvių įrenginių, būtų pripažinti padarę baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiami viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.
Šiuo metu už nelegalius piešinius, jei jie kvalifikuojami kaip tyčinis turto sugadinimas, nepadaręs nukentėjusiam didesnės žalos nei 130 Lt, taikoma administracinė atsakomybė.
„Tai turėtų atlikti prevencinę funkciją ir sumažinti grafiti paplitimą bei jais padaromos žalos dydį“, – įsitikinęs A.Ažubalis.
Tokio projekto rengimą paskatino iš Lietuvos savivaldybių gauta informacija apie grafiti paplitimą ir padaromos žalos dydį, o projektas derintas su Policijos ir Kultūros paveldo departamentais.
Vien baudų nepakaks
Vilniaus savivaldybės Kalbos kontrolės ir administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Tamošiūnas teigė, kad griežtesnė atsakomybė tebūtų viena iš priemonių sutramdyti grafiti piešėjus. „Reikia viso komplekso priemonių, nes jeigu turėsime griežtesnę atsakomybę, bet neturėsime atskirų policijos, savivaldybių viešosios tvarkos skyrių, kurie piešėjus gaudys, tuomet nebus ir rezultatų“, – sakė G.Tamošiūnas.
Anot pašnekovo, Suomijoje rastas būdas pažaboti grafiti piešėjus. „Helsinkyje visą parą dirba speciali žmonių tarnyba, kuri per kelias valandas privalo panaikinti atsiradusį piešinį. Dėl to piešėjų veikla praranda prasmę – juk kam vargti kelias valandas, jeigu tavo kūrinio niekas nepamatys“, – teigė G.Tamošiūnas.
Vilnius tokios tarnybos neturi. Anot G.Tamošiūno, policija taip pat neturi specializuotų skyrių, tačiau šiemet policininkai jau pagavo du piešėjus. Dar vienas įkliuvo savivaldybės viešosios tvarkos specialistams.