Tokiu būdu siekiama užtikrinti vienodai aukštos kokybės greitosios medicinos paslaugas visoje Lietuvoje.
„Numatyta 31,8 mln. eurų skirti GMP tarnybos automobilių parkui atnaujinti – naujiems automobiliams su modernia įranga įsigyti. Apie 8 mln. eurų bus skiriami skaitmenizavimui, o apie 1,2 mln. – GMP dirbančių vairuotojų perkvalifikavimui į paramedikus“, – sakė SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus patarėja Viktorija Buzytė.
Prioritetas – nauji automobiliai ir moderni įranga
SAM V. Buzytės atstovės teigimu, planuojama nupirkti apie 172 naujus automobilius, kurie bus išdalyti GMP tarnybos filialams. Paskirstant automobilius bus vertinamas poreikis – žiūrima į jau turimų automobilių būklę, jų eksploatavimo galimybes ir turimą medicininę įrangą.
Naujų automobilių poreikį patvirtino ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Klaipėdos filialo direktoriaus pareigas laikinai einanti Nijolė Dambrauskienė. Pasak jos, kai kurių, po reorganizacijos perimtų, automobilių būklė pasižymi didele rida, nusidėvėjimu.
„Automobiliai, juose esanti įranga gyvybinėms funkcijoms užtikrinti, skubiosios medicinos pagalbos procedūroms atlikti – mums labai svarbus turtas. Šiuo metu tie automobiliai, kuriuos turėjome atsargai, dengia remontuojamus, prastos būklės automobilius. Visgi su turimais resursais stengiamės, kad kiekvienoje savivaldybėje būtų suteikiama kokybiška, efektyvi skubioji medicinos pagalba“, – pasakojo N. Dambrauskienė.
Konsultacijų centras sumažins brigadų darbo krūvį
Skirtomis lėšomis taip pat planuojama įveiklinti trumpąjį numerį 1808 ir įkurti nuotolinį konsultacijų centrą. Jis būtų sujungtas su išankstine pacientų registracija. „Paskambinęs bendruoju pagalbos telefonu 112, žmogus yra nukreipiamas į GMP dispečerinę. Paaiškėjus, kad skubi pagalba asmeniui nėra reikalinga, dispečerinė sujungtų su konsultacijų centru. Lygiai taip pat būtų galimybė skambinti tiesiogiai“, – sakė V. Buzytė.
Pasak SAM atstovės, tokiu būdu būtų galima sumažinti skambučių, kurie nėra susiję su greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimu, srautą. „Tikimės, kad 1808 nuims didelį krūvį nuo GMP ir bus galima dar greičiau ir kokybiškiau tiekti GMP paslaugas“, – teigė ji.
Daugiau dėmesio – specialistų kvalifikacijai
Darbuotojų mokymui ir kvalifikacijai numatytos lėšos bus skirtos esamiems specialistams tobulinti ir vairuotojams, kurie neturi paramediko išsilavinimo, ruošti. „Nuo 2026 metų GMP tarnyboje nebelieka vairuotojų, lieka tik vairuotojai-paramedikai. Tad vairuotojai, kurie neturi šio išsilavinimo, turėtų baigti paramediko kursus“, – pažymėjo V. Buzytė.
Planuojama, kad didės ir GMP brigadų skaičius. Kol kas numatyta įkurti 10 naujų brigadų, bet įvertinus poreikį šis skaičius gali augti.