Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
02 21

Lietuva užsiveria Baltarusijai ir tikrina energetikos įmonių budrumą: „Mes esame kovoje“

Rusijos karas prieš Ukrainą ir Baltarusijos pavergimas tamsiomis spalvomis perdažė Lietuvai kylančių grėsmių paveikslą. Nuo 2023-ųjų šis paveikslas yra Nacionalinio krizių valdymo centro žinioje. „Mes esame kovoje. Bet ši kova dar nėra be taisyklių. Į ekstremalią agresiją neinama, bet provokacijų atmesti negalime“, – interviu 15min sako centro vadovas Vilmantas Vitkauskas.
Vilmantas Vitkauskas
Vilmantas Vitkauskas / 15min montažas

V.Vitkauskas vadovauja kelių dešimčių specialistų komandai, įsikūrusiai Vyriausybės rūmuose sostinės Gedimino prospekte.

Centro komanda vertina grėsmes ir teikia siūlymus politikams, organizuoja krizių valdymą, pradedant į Karaliaučių išvežtos mergaitės vadavimu ir baigiant piligrimų evakuacija iš Izraelio.

Rusijai tęsiant imperialistinį karą Ukrainoje ir organizuojant sabotažo aktus kaimyninėse Baltijos šalyse, didžiausi išbandymai dar gali laukti ateityje. Apie juos – išsamus pokalbis su V.Vitkausku.

Interviu temos

  • Sienos su Baltarusija punktų uždarymas
  • Baltarusių ir ukrainiečių bendruomenės Lietuvoje
  • Rusijos pėdsakas grasinimuose mokykloms
  • Kibernetinės atakos, energetikos įmonių atsparumas
  • Tarptautinis saugumas ir konvencinio puolimo tikimybė

– Jūsų centras stebi ir vertina nacionalinio saugumo grėsmes. Kas dabar yra jūsų dėmesio centre?

– Tęsiasi nelegalios migracijos procesas, kartojasi informacinės operacijos, kurių ryškiausias pavyzdys buvo grasinimai susprogdinti mokyklas.

Svarbi kibernetinė dimensija. Ja rūpinasi Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos, o mes žiūrime į bendrą paveikslą, vertindami įtampą su priešiškomis valstybėmis Rusija ir Baltarusija.

Nuo pernai lapkričio atskirai pagal indikatorius vertiname įtampos lygį su Baltarusija. Čia svarbūs faktoriai – nelegali migracija, specialiųjų tarnybų veikla prieš mūsų piliečius, eilės pasienyje, dezinformacijos sklaida.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas

– Kokia situacija pasienyje su Baltarusija ir kokie bus sprendimai tiek dėl sunkumų muitinei įgyvendinti europines sankcijas ir nepraleisti sankcionuotų prekių, tiek dėl žmonių migracijos ir prekių kontrabandos?

– Prieš porą savaičių buvo paskelbta apie būsimą dviejų pasienio punktų (Lavoriškių ir Raigardo) uždarymą.

Šia priemone siekiame dviejų tikslų.

Baltarusija propaguoja įkaitų diplomatiją

Pirma, mažiname kelionių prieinamumą ir patrauklumą. Pernai 62 tūkst. Lietuvos piliečių kirto sieną ir važiavo į Baltarusiją, vidurkis – 11 kartų per metus. Toks srautas gali sukelti problemų.

Baltarusija yra tarp valstybių, kurios propaguoja vadinamą „įkaitų diplomatiją“, kai sulaikomas žmogus ir paskui siūlomos derybos situacijai išspręsti. Nesinori, kad mūsų piliečiai patektų į tokias pinkles, todėl sakome, kad vykti į Baltarusiją yra nesaugu.

Sulaikymų pasitaiko, kol kas daugiau kriminalinio pobūdžio, bet niekada nežinai, kada profilis atitiks paveikslą, kuris reikalingas spec. tarnybom ir žmogus bus be jokių ceremonijų areštuotas ir prasidės politinės derybos.

Kita priežastis – sankcijos ir pasienio kontrolė, kad nebūtų įvežamos prekės, kurios toliau keliautų į Rusiją, kur jos galbūt būtų naudojamos karinei pramonei.

Sutelkę žmogiškuosius išteklius ir įrangą į du mūsų praleidimo postus Medininkus ir Šalčininkus dar sustiprinsime patikrą.

– Kada nauja tvarka turėtų įsigalioti?

– Kovo 1 dieną.

– Kas atsitiks su eilėmis pasienyje?

– Eilių augimas Lietuvoje prasidėjo tada, kai Lenkija uždarė dalį postų ir apribojo eismą iš Baltarusijos ir Rusijos vežėjų pusės. Pikas buvo šventiniu laikotarpiu.

Šiuo metu eilės yra rekordiškai mažos, būtent todėl dabar geras metas tokius sprendimus priimti. Velykiniu laikotarpiu srautas gali paaugti.

– Koks sprendimas dėl Kenos punkto? (15min yra parengusi reportažą, kad rusai piktnaudžiauja galimybe šioje geležinkelio stotyje prie Baltarusijos sienos išlipti ir tęsti turistines keliones)

– Kenos ir Kybartų sustojimai yra skirti tam, kad mūsų pareigūnai galėtų ateiti į tranzitinį traukinį ir inspektuoti keleivius. Todėl yra sprendimas nebeleisti keleiviams įlipti į traukinį ir išlipti, su išimtimis Europos Sąjungos piliečiams.

Piktnaudžiavimą tranzitu mes norime užkardyti. Dabar žmonės naudojasi galimybe atvykti į Vilniaus oro uostą ir iš jo skristi į Vakarų Europos šalis.

O tranzitas susisiekti pagrindinei Rusijai su Kaliningradu yra mūsų tarptautinis įsipareigojimas.

15min iliustracija/Tranzito geležinkeliu iš Rusijos į Kaliningrado sritį per Lietuvą trasa
15min iliustracija/Tranzito geležinkeliu iš Rusijos į Kaliningrado sritį per Lietuvą trasa

– Pratęsiant migracijos temą – Lietuvos visuomenėje vyksta diskusijos dėl baltarusių imigrantų. Kiek valdomos nacionalinio saugumo rizikos augant baltarusių migrantų srautui?

– Tas srautas stabilizavęsis.

Nėra tokio augimo, koks buvo praėjusiais metais. Patikra, Valstybės saugumo departamento darbas sustiprėjo.

Ribojančios priemonės kelionių prieinamumui irgi yra vienas iš mūsų tikslų. Mes neskatiname Baltarusijos piliečių, kurie gyvena arba laikinai dirba Lietuvoje, kad jie keliautų į Baltarusiją, nes galimos provokacijos iš Baltarusijos pareigūnų pusės.

– Lenkija neseniai sulaikė Rusijos žvalgybai dirbusį vyrą, kuris planavo įvykdyti sabotažą, įskaitant objektų padegimą Vroclavo mieste. Ar Rusija verbuoja diversijoms ir Lietuvos gyventojus?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos