Medikai ir visuomenės sveikatos specialistai pripažįsta, jog gripas šiemet kaip niekada ankstyvas. Tačiau neatmeta galimybės, jog taip nutiko iš dalies dėl to, kad šiemet daugiau ligonių kreipiasi į medikus – net ir tie, kurie ankstesniais metais gripą „išgulėdavo“ be specialisto įsikišimo.Panika dėl įprasto sezoninio ir naujojo gripo į ligonines pas gydytojus atvedė net ir tuos, kurie anksčiau gydydavosi be medikų pagalbos. Mano K.Rudžinskaitė
„Manau, kad šiemet pamatėme realią gripo situaciją. Panika dėl įprasto sezoninio ir naujojo gripo į ligonines pas gydytojus atvedė net ir tuos, kurie anksčiau gydydavosi be medikų pagalbos. Gali būti, jog dėl to jau dabar, lapkritį, turime tokį gausų gripo atvejų skaičių“, – sakė Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Kristina Rudžinskaitė.
Serga vaikai ir jauni žmonės
Paskutiniais duomenimis, lapkričio 9–15 dienomis Kaune sergamumo gripu ir viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis rodiklis pakilo iki 85 atvejų 10 tūkstančių gyventojų. Prieš savaitę buvo 59 atvejai 10 tūkstančių gyventojų. Kauno rajone lapkričio 9–15 dienomis gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų rodiklis siekė 77,1, tačiau gripo atvejų buvo tik 30. O gripo epidemija skelbiama, kai 10 tūkst. gyventojų užregistruoti 100 vien tik gripo susirgimo atvejų.
„Sunku prognozuoti, ar Kaune ir rajone gripas epidemijos slenkstį peržengs šią savaitę. Iš pirmadienio duomenų matome, kad susirgimų skaičius dar padidėjo, tačiau neaišku, ar jis didės ir likusią savaitės dalį“, – kalbėjo K.Rudžinskaitė. Šiemet gripu daugiausia serga jauni žmonės: 60–70 proc. visų sergančiųjų – vaikai. Specialistės nuomone, tai gali lemti ir faktą, jog kol kas Kauno apskrityje nebuvo nė vieno gripo komplikacijų atvejo. „Jauni žmonės gana lengvai praserga, jų organizmas atsparesnis, jie mažiau sirgę kitomis ligomis“, – sakė K.Rudžinskaitė.
Mokyklose – panika
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai vakar didžiąją darbo dienos dalį praleido fiksuodami pranešimus apie naujus gripo atvejus miesto mokyklose. Pasak biuro direktorės Astos Garmienės, mokyklinio amžiaus vaikus auginantys kauniečiai neturėtų baimintis: kol kas mieste nėra nė vienos mokyklos, kurioje sirgtų daugiau nei 50 proc. moksleivių. „Situacija keičiasi kasdien. Pavyzdžiui, Antano Smetonos vidurinėje mokykloje praėjusią savaitę sergančių moksleivių buvo 9,8 proc., šią – 22,4 proc., Jono Basanavičiaus vidurinėje mokykloje praėjusią savaitę sergančių moksleivių buvo 8 proc., šią – 23,8 proc. Bet, pavyzdžiui, Kauno „Varpo“ gimnazijoje nuo 21 proc. sergančiųjų skaičius nukrito iki 18 proc. Daugiausia moksleivių serga Kauno Panemunės pradinėje mokykloje – 38,3 proc. Tačiau tokių mokyklų, kuriose dėl gripo tektų keisti įprastą darbo grafiką, dar neturime“, – sakė specialistė. Truputį opesnė situacija Kauno rajone. Kaip teigė Kauno rajono savivaldybės gydytoja Aldona Dieninienė, Kauno rajono Mastaičių pagrindinėje mokykloje 50 proc. moksleivių nedalyvauja pamokose, nes serga gripu ar ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sukeltomis ligomis. Mokyklos vadovai nusprendė atkelti papildomas atostogas, todėl šią savaitę visi 1-5 klasių moksleiviai neina į pamokas. Kitoms klasėms pamokos vyksta įprastu grafiku.
Nesirgusieji turėtų nepanikuoti, bet stiprinti imunitetą
A.Dieninienės teigimu, Mastaičių pagrindinė kol kas yra vienintelė mokykla rajone, kurioje pusė moksleivių serga gripu. Medikė neatmetė galimybės, jog dalis šių moksleivių iš tiesų gali būti sveiki, tiesiog, tėvai juos nusprendė neleisti į ligos apimtą mokyklą.
Pasak medikės, tie, kuriems pasireiškė gripo simptomai – temperatūra, kaulų, sąnarių „laužymas“, pykinimas, galvos skausmai, vertėtų iškart kreiptis į gydytojus, neiti į darbą, mokyklas ar darželius, vengti kontaktų su kitais žmonėmis. Sveikiesiems rekomenduojama dažnai plauti rankas, stengtis išsaugoti gerą bendrą sveikatos būklę, gerai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems, gerti daug skysčių ir valgyti visavertį maistą. Labai svarbu vengti kontakto su sergančiais žmonėmis ir masinių žmonių susibūrimo vietų, esant reikalui naudotis vienkartinėmis kaukėmis.