Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 09 15

Grybų sezonas grasina pavojais

Jau įsibėgėjęs, tačiau ne itin turtingas šiųmetis grybų sezonas gviešiasi aukų.
Nors grybavimo sezonas jau įsibėgėjo, uostamiesčio turgavietėse grybų kainos išlieka aukštos.
Nors grybavimo sezonas jau įsibėgėjo, uostamiesčio turgavietėse grybų kainos išlieka aukštos. / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Į Klaipėdos universitetinę ligoninę jau pateko keli šių miško gėrybių prisivalgę klaipėdiečiai.

Klaipėdos turgavietėse pardavėjai guodėsi, kad šiemet miškuose grybų labai mažai, o pašalus jų iš viso neliks. Grybų kainos, kaip ir sezono pradžioje, išlieka aukštos. Už pundelį raudonviršių vakar Senojoje turgavietėje prašyta dešimties litų, už baravykų – 18 Lt. Plastikinis indelis, pagal dydį primenantis tuos, kokiuose prekybos centruose parduodami kivi vaisiai, rudmėsių kainavo 10 Lt, kiek didesnis – 15 Lt.

Kaip „15min“ sakė medikai, viena moteris po gardžių pietų atsidūrė ligoninės Reanimacijos skyriuje. Visi apsinuodiję pacientai aiškino, kad grybus rinko patys.

Specialistai pastebi, kad ne visi žmonės tiksliai žino, ką deda į pintinę, o grįžę į namus neretai nesugeba grybų tinkamai paruošti.

Kaip teigė Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Gintautas Virketis, apsinuodijus grybais simptomai yra panašūs, kaip padauginus alkoholio – pykina, vemiama, ima skaudėti galvą, padažnėja širdies plakimas.

Vos tik miškuose išdygsta pirmieji grybai, ligoninėse netrūksta jais apsinuodijusių pacientų.

„Reikia skirti tikrąjį apsinuodijimą grybais, kai prisivalgoma kokių nors musmirių, ir apsinuodijimą, dėl kurio kalti, pavyzdžiui, konservuotais grybai. Pastaruoju atveju dėl negalavimo kaltas prastai paruoštas maistas – paaiškėja, kad jis per ilgai laikytas, parinkti netinkami konservantai ir panašiai“, – vardijo medikas. Anot jo, ruošiant maistą visada reikia pasirūpinti tinkamais konservantais, sandariau uždaryti indus.

Grybautojams medikas patarė į pintinę dėti tik tuos grybus, kuriuos puikiai pažįsta ir moka paruošti. „Gėda prisipažinti, bet pats pažįstu tik keturių rūšių grybus – baravykus, raudonviršius, voveraites ir lepšius. Jokių kitų nesu net ėmęs į rankas. Daugelis iš manęs pasišaipytų, bet aš manau, kad jei nepažįsti – geriau ir neimk“, – aiškino jis. Pasak specialistų, iš miško ar turgaus parsineštus grybus reikia kelis kartus gerai pavirti, kad pasišalintų visi toksinai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ant turgaviečių prekystalių išdėliotų miško gėrybių kokybės nekontroliuoja. „Jokios kontrolės nėra, tai pirkėjo ir pardavėjo sutarimo reikalas“, – aiškino šios tarnybos Klaipėdos skyriaus vadovas Virginijus Gailius. Jis prisipažino, kad turgavietėje ar pakelėje pirktų tik tokius grybus, kuriuos pats puikiai pažįsta.

Kretingos miškų urėdas Antanas Baranauskas teigė, kad šių metų grybų derlių galima pavadinti tik „vidutinišku“. „Grybai daugiausiai auga neturtingame dirvožemyje, tokiame, kaip Dzūkijoje. O pas mus grybų yra, tačiau jų augimvietės prižėlusios ir tas vietas grybautojams sudėtinga rasti“, – aiškino urėdas.

A.Baranauskas pasiguodė, kad prasidėjus grybų sezonui miškuose žmonės ėmė „pamiršinėti“ kartu atsivežtus naminius gyvūnus. „Nežinau, ar jie tai daro specialiai, šitaip norėdami atsikratyti gyvūnų, ar jie tikrai pamiršta, tačiau vos tik atsiranda daugiau grybautojų, miškuose imame sutikti daugiau pasimetusių kačių ir šunų“, – teigė A.Baranauskas.

Kaip ženklą apie miške praleistą dieną grybautojai palieka ir plastikinių indelių nuo užkandžių, butelių. „Kai kurie atsiveža ir šiukšlių maišus, padeda kur pamiškėje ir palieka“, – piktinosi urėdas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai