2015 06 11

Gudri programišių ataka: įsilaužė į Jungtinio štabo svetainę ir dezinformaciją paskleidė per Tv3.lt

Trečiadienio vakarą Jungtinio štabo svetainėje melagingą pranešimą neva Lietuva rengiasi pulti Rusijos Kaliningrado sritį palikę programišiai tuo neapsiribojo – įsilaužė į naujienų portalą Tv3.lt, ten paskelbė žinutę apie tai ir dar pasinaudojo šio portalo elektroniniu paštu, kuriuo išsiuntinėjo informaciją kitoms žiniasklaidos priemonėms. Dėl šių įvykių prokurorai žada pradėti ikiteisminį tyrimą.
Tv3.lt portale programišių paskelbta žinutė
Tv3.lt portale programišių paskelbta žinutė / 15min.lt nuotr.

Žinią apie Jungtinio štabo svetainėje patalpintą keistą pranešimą 15min.lt redakcija trečiadienio vakarą gavo elektroniniu paštu.

Laiškas atėjo iš Tv3.lt redakcijos, jame buvo Jungtinio štabo svetainėje skelbto pranešimo tekstas.

Programišių žinutė portale pasirodė apie 17 valandą, kad kažkas ne taip redakcija suprato po 10-15 minučių ir tą pranešimą išėmė.

Su gramatinėmis klaidomis parašytame pranešime aiškinama, neva Baltijos valstybėse ir Lenkijoje prasidėjusių karinių pratybų „Kardo kirtis“ („Saber strike“) vienas iš tikslų – pasirengti Kaliningrado srities aneksijai.

Tv3.lt portalo vyriausiasis redaktorius Artūras Anužis 15min.lt teigė, jog programišių žinutė portale pasirodė apie 17 valandą, kad kažkas ne taip redakcija suprato po 10-15 minučių ir tą pranešimą išėmė.

Žinutė, pavadinta „Skandalas! Lietuva nori užgrobti Kaliningrado sritis“, parašyta nerišliai, su gramatinėmis klaidomis. Joje paskelbtas visas „Kaliningrado užgrobimo planas“ ir teigiama, jog žinia gali būti netikra, tačiau jos Krašto apsaugos ministerija (KAM) esą nekomentavo.

Kadras iš jungtinisstabas.lt/Pranešimas Jungtinio štabo interneto svetainėje
Kadras iš jungtinisstabas.lt/Pranešimas Jungtinio štabo interneto svetainėje

Įsilaužė ir į elektroninį paštą

„Be mūsų žinios buvo patalpinta informacija, kuri klaidino visus skaitytojus, – sakė A.Anužis. – Jie elgėsi gudriai, šios naujienos neskelbė pirmuoju ar antruoju numeriu. Žinutė buvo nuleista į apačią, jos portale reikėjo ieškoti“.

Jie elgėsi gudriai, šios naujienos neskelbė pirmuoju ar antruoju numeriu.

A.Anužis sakė, jog vėliau buvo fiksuotas įsilaužimas į elektroninį paštą: „Kam buvo siųsta, mes to negalime pasakyti, mūsų informatikos specialistai aiškinasi, kaip tai buvo daroma.“

Dėl įvykio redakcija kreipėsi į policiją.

A.Anužio žiniomis, prokuratūra dėl įsilaužimo į Tv3.lt ir į Jungtinio štabo svetaines ketina pradėti ikiteisminį tyrimą.

Tiesioginė nuoroda į pranešimą veikė per naktį

Lietuvos kariuomenės atstovai apie įsilužimą į Jungtinio štabo svetainę sužinojo iš 15min.lt ir pranešimą pašalino. Tačiau tiesioginė nuoroda į programišių pranešimą svetainėje Jungtinisstabas.lt kabojo pernakt.

Apie tai ketvirtadienio rytą iš 15min.lt išgirdęs Jungtinio štabo viešųjų ryšių karininkas Donatas Suchockis nustebo.

Po kurio laiko nuoroda tapo neaktyvi.

Kiek aš turiu patirties, šis atvejis pirmas – nebuvo tokių išpuolių.

Atostogas dėl šio incidento nutraukęs karininkas pasakojo, kad gavęs informaciją apie įvykį trečiadienio vakarą negalėjo pats pašalinti programišių paskelbto pranešimo. Jis bandė prisijungti prie svetainės, tačiau to nepavyko padaryti.

Tuomet jis susisiekė su techninę puslapio priežiūrą vykdančia bendrove.

„Kiek aš turiu patirties, šis atvejis pirmas – nebuvo tokių išpuolių“, – sakė D.Suchockis. Jis nesiėmė spėlioti, ar pavyks nustatyti įsilaužėlius.

123rf.com nuotr./Kibernetinė ataka
123rf.com nuotr./Kibernetinė ataka

T.Vilmanas: dirbo pakankamai aukšto lygio profesionalai

Jungtinio štabo svetainę prižiūrinčios bendrovės „Interneto svetainių dizainas“ vadovas Tomas Vilmanas 15min.lt sakė, kad specialistams neteko daug vargti išimant pranešimą iš sistemos.

„Turint tiesioginę nuorodą, pranešimą buvo galima pasiekti kurį laiką, nes duomenų bazėje buvo įrašas. Vėliau programuotojai prie jos jungiasi, pašalina, ir pranešimas tampa neprieinamas. Tai ir buvo padaryta“, – aiškino jis.

Mėgėjai gal ir gali tai padaryti, bet sunkiau tikėtina.

Anot T.Vilmano, sprendžiant iš to, kad buvo laužtasi ne tik į Jungtinio štabo, bet ir į naujienų portalo svetainę, panašu, jog tai darė pakankamai aukšto lygio profesionalai.

„Mėgėjai gal ir gali tai padaryti, bet sunkiau tikėtina“, – pridūrė pašnekovas.

„Interneto svetainių dizainas“ prižiūri kelis valstybės įstaigų tinklalapius. Anot bendrovės vadovo, tai yra pirmas kartas, kai laužiamasi į bendrovės administruojamas valstybinių įstaigų svetaines.

Paklaustas, ar yra tikimybė išsiaiškinti, kas tai padarė, T.Vilmanas teigė, jog specialistai matys IP adresus, iš kurių buvo atliekami veiksmai, bet profesionalai tą informaciją gali pateikti taip, kaip jie nori.

Dalis svetainių – nesaugios

Tyrimą dėl įsilaužimo vykdo Nacionalinio kibernetinio saugumo centro analitikai.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas Rimtautas Černiauskas ketvirtadienį BNS sakė, jog Apie 10 proc. valstybinių įstaigų tinklalapių yra pažeidžiami.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rimtautas Černiauskas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rimtautas Černiauskas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis