Pasiryžę išmėginti naujas veiklas senjorai laimingesni
Pasak L.Socevičienės, vyresniesiems baigus savo kasdienius darbus ir grįžus namo, juos neretai užklumpa liūdesys bei niūrios mintys. Dažnai senjorai jaučiasi nereikalingi, išstumti iš visuomenės.
„Norime vyresniesiems sukurti naujų veiklos galimybių, padėti grįžti į visuomenę, vėl pasijusti pilnaverčiais jos nariais. Bendravimas svarbus kiekvienam žmogui, taigi jis reikalingas ir senatvėje. Susibūrę į projekto užsiėmimus senjorai gali, pavyzdžiui, tapyti ir galbūt taip įgyvendinti svajones, kurių neįgyvendino, kai buvo jauni. Šiame projekte dalyvaujanti kaimynė puikus to pavyzdys – ji užsiminė, kad „Susitikim, mieli senjorai“ suteikė jėgų, noro gyventi ir tapyti netgi grįžus namo“, – pasakoja akių chirurgijos klinikos „Lirema“ atstovė.
Viena iš projekto organizatorių įsitikinusi, kad panašios iniciatyvos skatina senjorų sveikatinimąsi apskritai – gera nuotaika smegenyse gamina seratoniną ir kitas chemines medžiagas, kurios padeda palaikyti gerą ūpą, žmogui nereikia medikamentų, bendraujant, užsiimant hobiais jį aplanko džiaugsmas, liekantis ilgam.
Svarbu keisti visuomenės požiūrį
Kaip teigia L.Socevičienė, tokie projektai labai svarbūs ir keičiant įsisenėjusius stereotipus, visuomenės požiūrį į vyresnio amžiaus žmones, kuomet galvojama, kad jie yra apatiški ir pasyvūs.
„Įvairiose bendrijose, pavyzdžiui, „Bočių“, „Ežerėnų“, „Žemaičių“, laisvalaikį leidžia daug senjorų. Lietuviai mėgsta ir dainuoti, ir šokti, ir sportuoti. Būdami kartu jie noriau imasi šių veiklų ir taip gerina savo nuotaiką. Galbūt vyresniuosius sunkiau paskatinti išeiti iš namų, bet reikia stengtis. Smagu, kai apie projektą sužinoję į užsiėmimus senjorus atlydi vaikai“, – sako „Lirema“ atstovė.
Gydytoja neabejoja, kad panašių projektų galėtų būti daugiau – ir inicijuotų verslo, ir kitų pilietiškų, padėti norinčių žmonių.
„Patys inicijuojame ir remiame ne vieną vyresniesiems skirtą socialinę iniciatyvą. Galvoje nuolat kirba naujos svajonės ir mintys, ką galėtume nuveikti ateityje, nes kaskart susitikus su senjorais širdis džiaugiasi. Labai smagu matyti jų linksmas akis. Kelios po operacijų projekte dalyvavusios moterys dėkojo, nes ši veikla joms padėjo įveikti depresiją. Tai yra labai svarbu“, – apie „Susitikim, mieli senjorai“ reikšmę kalba viena iš organizatorių.
Regionų vyresnieji veiklesni
Prisimindama pirmuosius metus, didelį augimą šiais metais ir vertindama projekto galimybes ateityje „Lirema“ atstovė teigia, kad „Susitikim, mieli senjorai“ veiklos gali būti įdomios ir mažesnių miestų gyventojams.
„Galbūt regionuose, mažesniuose miesteliuose gyvenantys vyresnio amžiaus žmonės yra netgi veiklesni nei miestiečiai. Didmiesčiuose gyvenantys senjorai neretai būna labiau susvetimėję, tačiau provincijoje bendravimas paprastesnis bei atviresnis. Drauge vyresnieji siuvinėja, tapo, audžia, taigi tokie projektai jiems gali būti labai įdomūs ir sėkmingi“, – sako L.Socevičienė.
Visgi nepriklausomai nuo gyvenamos vietos visuomet bus senjorų, nedrįstančių išmėginti savo jėgas naujose veiklose. Labiausiai ponia Lilija norėtų padrąsinti jų bičiulius – kibtis dvejojančiam draugui į parankę, jį paraginti ir kartu atėjus į užsiėmimą pasidžiaugti naujais įspūdžiais.