„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 07 29

Hidroksichlorokviną vadina efektyviu priešnuodžiu COVID-19, nors tyrimai rodo priešingai

Minfo.lt savininkas Marius Gabrilavičius feisbuke reikalauja COVID-19 gydyti Donaldo Trumpo giriamu vaistu nuo maliarijos hidroksichlorokvinu. Vis dėlto tyrimų, kurie rodytų, jog preparatas tinka kovai su koronavirusu – stinga.
Bandymai dėl hidroksichlorokvino naudojimo gydant COVID-19 – sustabdyti
Bandymai dėl hidroksichlorokvino naudojimo gydant COVID-19 – sustabdyti / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Turiu klausimą VALDANTIESIEMS, kada masiškai pradėsite užsakinėti šį efektyvų „Hydroxychloroquine“ vaistą COVID19 gydymui..?!“, – skelbia M.Gabrilavičiaus valdoma paskyra „M.G.Maksimalietis“.

15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle

Verslininkas įrašu ragina dalintis nepritariančius vakcinoms, tačiau palaikančius „tabletes“. Per mažiau nei parą raginimu pasidalino beveik 600 socialinio tinklo vartotojų.

Vis dėlto tyrimų, patvirtinančių, kad hidroksichlorokvinas būtų efektyvus kovojant su COVID-19 – nėra. Priešingai, mokslininkų tyrimai rodo, kad ne pagal paskirtį naudojamas maliariją, artritą ir vilkligę gydyti skirtas preparatas gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Pavyzdžiui, Europos vaistų agentūra (EVA) pastebi, kad bandymų gydyti koronavirusą hidroksichlorokvinu išties būta, tačiau nėra įrodymų, kad vaistas būtų išties padėjęs. Tokios pačios nuomonės laikosi ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT).

15min nuotr./Naujausi mitai apie COVID-19
15min nuotr./Naujausi mitai apie COVID-19

JAV Maisto ir vaistų priežiūros agentūra (FDA) liepos pradžioje perspėjo medikus riboti hidroksichlorokvino naudojimą gydant COVID-19, pastebėjus, kad preparatas sukelia rimtas širdies, kepenų ir inkstų problemas. FDA taip pat sustabdė vaisto naudojimą kritiniais COVID-19 ligos atvejais.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) liepą pranešė šalinanti hidroksichlorokviną iš COVID-19 gydymui tiriamų vaistų sąrašo, kuomet tyrimai parodė, kad efektyvi priežiūra ligoninėse turi daugiau naudos nei JAV prezidento liaupsinamas preparatas.

Britų BBC praneša, kad Oksfordo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas, kuriame vertinti 11 tūkst. COVID-19 sergančių pacientų rezultatai, parodė, kad hidroksichlorokvino naudojimas koronaviruso gydyme neturi apčiuopiamų ar naudingų efektų.

JAV Minesotos universiteto mokslininkai skelbė tyrimą, kuriame teigiama, kad maliarijai gydyti skirtas vaistas negelbėja ir sergančių lengva koronaviruso forma. Hidroksichlorokvino efektyvumas tirtų pacientų grupėje sutapo su placebu, jokių gydomųjų savybių neturinčios medžiagos.

VIDEO: COVID-19 gydymas – vis dar egzistuojantys mitai ir teorijos

Skirtingai nei teigiama skelbiamame įraše, Lietuvos institucijos apie hidroksichlorokviną žino. Kovo 23 d. ministro Aurelijaus Verygos įsakymu buvo apribota galimybė vaistu prekiauti, baiminantis, kad preparato pritrūks jį naudojantiems pagal paskirtį.

Įdomu ir tai, kad M.Gabrilavičiaus įraše pasisakoma prieš vakcinas, nors pasidalintoje nuotraukoje matomo preparato, kurį vyras rekomenduoja naudoti, gamintojas „Zydus Pharmaceuticals“ liepą skelbė sėkmingai pradėjęs pirmuosius bandymus su DNR vakcina prieš koronavirusą.

M.Gabrilavičius – atkaklus „QAnon“ sąmokslo teorijos platintojas Lietuvoje. Kultą primenanti grupė kritikuojama dėl flirto su antisemitizmu ir smurtu, tačiau garbina Donaldą Trumpą.

Hidroksichlorokvino naudojimą itin aktyviai skatina JAV prezidentas, dėl to ne kartą susikirtęs su vyriausiuoju JAV užkrečiamųjų ligų specialistu, daktaru Anthony Fauci, teigiančiu, kad vaistas nėra efektyvi priemonė gydyti COVID-19.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau