Teismo pirmininkė Jolanta Bagdonienė nenustatė, kad E.Janušonienė byloje būtų šališka.
„Vilniaus regiono apylinkės teismo pirmininkė (...) nutarė nenušalinti teisėjos Enrikos Janušonienės nuo civilinės bylos (...) nagrinėjimo. Teismo pirmininkė teisėjos Enrikos Janušonienės nešališkumo prezumpcijos paneigimo faktų nenustatė. Taip pat nenustatyta kitų aplinkybių, leidžiančių objektyviam stebėtojui pagrįstai abejoti šios teisėjos nešališkumu“, – rašoma antradienį atsiųstame teismo atstovės Dainos Stasiukynienės atsakyme BNS.
Praėjusią savaitę surengus parengiamąjį posėdį už šnipinėjimą Rusijai nuteisto Algirdo Paleckio asociacijos „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“ likvidavimo byloje, kaip trečiasis asmuo joje dalyvaujantis Kazimieras Juraitis pareiškė nušalinimą naujai paskirtai teisėjai E.Janušonienei.
K.Juraitis pareiškė, kad po pirmo bylos posėdžio įvyko masinės kratos baudžiamojoje byloje dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą, šios baudžiamosios bylos įtariamiesiems uždrausta tarpusavyje bendrauti, todėl neįmanoma pasiruošti civilinei bylai dėl asociacijos likvidavimo.
Pirmasis parengiamasis posėdis turėjo vykti spalio 21 dieną, tačiau tada pagal trečiųjų asmenų prašymą buvo nušalintas teisėjas Vilmantas Ambrulevičius. Byla tada buvo paskirta nagrinėti teisėjai E. Janušonienei.
Generalinė prokuratūra teigia, kad asociaciją likviduoti prašoma įvertinus jos vadovės pasisakymus, taip pat narių veiksmus vykstant į Rusiją.
„Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ vadovė Erika Švenčionienė ir keturi su juo susiję asmenys – Dmitrijus Glazkovas, K.azimieras Juraitis, A.Paleckis ir Mindaugas Ramoška – šioje byloje dalyvauja kaip tretieji asmenys.
Kaip tretieji asmenys byloje dalyvauja Registrų centras, Turto bankas ir Kalėjimų departamentas.
Teismo atstovė D.Stasiukynienė BNS informavo, kad Turto bankas įtrauktas į bylą trečiuoju asmeniu, atsižvelgiant į tai, jei ieškinys būtų patenkintas, būtent šiai valstybės įmonei tektų pareiga būti asociacijos likvidatoriumi.
„Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir Registrų centras įtraukti į bylą trečiaisiais asmenimis teismo iniciatyva“, – BNS informavo teismas.
Prokuratūra taip pat atlieka du ikiteisminius tyrimus, susijusius su forumu.
Vienas jų vyksta pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už padėjimą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.
Generalinė prokuratūra spalį pranešė apie teisėsaugos atliekamas kratas, reiškiamus įtarimus ir kitus procesinius veiksmus tyrime dėl už šnipinėjimą Rusijai nuteisto A.Paleckio įsteigto „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ veiksmų.
Kitas tyrimas vyksta dėl A.Paleckio parašo ant minėtos organizacijos steigimo dokumentų. Jie buvo pasirašyti A.Paleckiui jau atliekant laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą Kauno tardymo izoliatoriuje.
Pats A.Paleckis yra nuteistas dėl šnipinėjimo Rusijos žvalgybai, jam skirta reali šešerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Teisėsaugos dėmesio asociacija sulaukė po jos atstovų apsilankymo Maskvoje, kur jos atstovai susitiko su Rusijos visuomenės rūmų atstovais ir surengę spaudos konferenciją kėlė abejones dėl dabartinės Lietuvos valdžios išrinkimo teisėtumo, kaltino ją darant ekonominę žalą ir bauginant savo piliečius dėl galimo Rusijos įsiveržimo.
Anksčiau E. Švenčionienė su bendražygiais lankėsi Baltarusijoje, susitiko su jos autoritariniu vadovu Aliaksandru Lukašenka.