Šeštadienį visoje Lietuvoje organizuojamos akcijos dalyviai rinks šiukšles miestų gatvėse, švarins miškus ir paežeres. Tądien darbas turėtų virti ir kai kuriose „Maxima“ parduotuvėse. Vieno prekybos centro darbuotojų atstovas Albertas „15min“ pasakojo, kad vadovybė personalui liepė šeštadienį atvykti švarinti parduotuvės. Tiesa, jis nesutiko pasakyti, kuriame „Maxima“ prekybos centre tai įvyko – Albertas baiminasi, kad administracija gali imtis keršto.
„Visiems buvo pasakyta, kad savaitgalį vyks talka. Tačiau bus tvarkoma ne aplinka, o prekybos centro patalpos. Parduotuvėje dirbama pamainomis: 4 dienas pluši, 4 – ilsiesi. Pamaina, kuriai šeštadienis yra darbo diena – dirbs, o žmonės, kurie turėtų ilsėtis, kuops parduotuvę, – piktinosi Albertas. – Ar galima atsisakyti dirbti ne darbo metu? Visi varomi taip, kad neatsisakysi, nepasiskųsi ir nieko nepadarysi. Dar viena diena bus atidirbta „Maximai“ už ačiū“.
Anot Alberto, parduotuvės personalas į talką priverstinai varytas ir pernykštės akcijos „Darom“ metu. „Net neabejoju, kad kitų „Maxima“ parduotuvių darbuotojai šeštadienį taip pat plaus patalpas“, – pridūrė jis. Albertas skundėsi ir dėl nuolatinių viršvalandžių. „Jų niekas nefiksuoja ir, žinoma, niekas už juos nesumoka. Darbuotojai kasdien dirba pusantros ar dvi valandas ilgiau“, – pasakojo jis.
Irina Judina paragino darbuotojus, kurie jaučiasi engiami, nepabijoti kreiptis į profesinę sąjungą.„Maximos“ darbuotojai akcijos „Darom“ metu buvo verčiami dirbti ir praėjusiais metais. Tuomet jie pasiskundė Samdomų darbuotojų profesinei sąjungai, kuri paragino parduotuves valdančią bendrovę liautis išnaudojus žmones.
Profsąjungos pirmininkė Irina Judina „15min” sakė šiemet panašių skundų nesulaukusi. „Praėjusiais metais mums pradėjus kelti triukšmą, „Maxima“ atstovai pažadėjo užtikrinti, kad tokie dalykai nebepasikartos. Panašu, kad per metus šie pažadai buvo pamiršti, o žmonės, baimindamiesi prarasti darbus, tyli“, – sakė ji.
I.Judina paragino darbuotojus, kurie jaučiasi engiami, nepabijoti kreiptis į profesinę sąjungą. „Jei žmogus bijos pasipasakoti apie patiriamą išnaudojimą, jam niekas nepadės. Pačių darbuotojų pareiga pasirūpinti savo darbo sąlygomis. Esu įsitikinusi, kad tokių problemų nekiltų, jeigu žmonės būtų aktyvesni. Nereikia pamiršti, kad darbdavys jumis naudosis tiek, kiek jūs tai leisite“, – pabrėžė pirmininkė.
Bendrovės „Maxima LT“ Komunikacijos ir įvaizdžio skyriaus vadovė Lina Muižienė tikino, kad švarinimosi akcijoje dalyvaus tik tie darbuotojai, kurie to norės. „Jeigu būtų prievarta, varytume visus. Tvarkytųsi visų parduotuvių darbuotojai. Iš tikrųjų taip nėra“, – aiškino ji. L.Muižienė pridūrė negalinti garantuoti, kad kurios nors parduotuvės vadovybė nesugalvojo liepti žmonėms dalyvauti akcijoje. „Tačiau mums reikėtų žinoti, kuriame prekybos centre tai vyksta, kad galėtume pasikalbėti su jo vadovybe“, – sakė ji.
Anot L.Muižienės, per vidinės komunikacijos priemones prekybos tinklo darbuotojai buvo pakviesti į tvarkymosi akciją, tačiau toks dalyvavimas yra tik savanoriškas. „Bus tvarkomos ne parduotuvės, o aplinka“, – teigė bendrovės atstovė.