Šios žuvys buvo išperintos ir augintos Klaipėdos universiteto laboratorijoje ir į natūralų vandens telkinį bus išleistos pirmą kartą.
„Jau jie paaugo, pasidarė aktyvūs, maitinasi natūralius maistu, uodo trūklio lervomis ir nebėra ko juos kankinti akvariumuose“, – BNS sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės patarėjas Vilmantas Graičiūnas.
„Kitą savaitę jie bus paleisti. Apie tūkstantis, nedaug, bet kaip pirmam kartui užtenka. Bandysime atkurti nykstančią rūšį“, – pridūrė jis.
V.Graičiūno teigimu, Dumblio ežere jiems bus palankios sąlygos, nes vijūnams tinka dumblėti, seklūs vandens telkiniai, kur kitoms žuvims nepalankios sąlygos. Anksčiau vijūnai veisėsi kiekviename melioracijos griovyje ar balose.
„Neaišku, dėl kokių priežasčių jie išnyko. Gal nėra gerai ištirta. Bet nėra tiek, kiek anksčiau buvo“, – tvirtino V.Graičiūnas.
Manoma, kad šios žuvies populiacijos pokyčius lėmė klimato kaita, 7-8 dešimtmečiais vykdyta melioracija, kurios metu buvo nusausinti potencialūs vijūnams tinkami vandens telkiniai.
Anot V.Graičiūno, dabar didžiausia vijūnų populiacija yra Nemuno deltoje, jų yra polderiuose, Rusnėje.