„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Į gimtuosius kraštus sugrįžtantys paukščiai kartu parneša ir paukščių gripo riziką

Su artėjančiu pavasariu prasideda ir paukščių migracija, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams, kadangi pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys, laukiniai vandens paukščiai, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.
Paukščių migracija
Paukščių migracija / „Scanpix“ nuotr.

Paukščių migracija įprastai prasideda vasario pradžioje, o intensyviausia ji būna kovo pabaigoje ir visą balandį. Šiemet Lietuvoje nustatytas tik 1 laukinio paukščių gripo atvejis gulbei, tačiau 2023 metų pabaigoje Marijampolėje į kalakutų ūkį įsisukęs virusas išgaišino virš 6 tūkst. kalakutų bei sukėlė didelių ekonominių pasekmių visam paukštininkystės verslui.

Kaip teigia Gyvūnų sveikatingumo specialistė Kristina Stakytė, laukinių paukščių gripo plitimą, gana sunku pastebėti kadangi dažniausiai sergantys paukščiai neturi klinikinių požymių ir staiga negaišta. Taigi jie gali virusą pernešti dideliais atstumais ir jį platinti migracijos metu. Jei paukščių gripas patenka į dideles laukinių paukščių kolonijas ar būriavimosi vietas – paukščiai masiškai pradeda gaišti ir virusas išlieka gyvybingas iki savaitės.

Židinys greitai lokalizuojasi ir nebesiplečia jei sergantys paukščiai yra laikomi vienoje vietoje, o paukščiams nugaišus imami mėginiai paukščių gripo tyrimo nustatymui. Dėl paukščių gripo vykdoma ir aktyvi stebėsena (t. y. imami mėginiai iš sveikų naminių paukščių) ir pasyvi - kai tiriami nugaišę ir naminiai, ir laukiniai paukščiai. Mėginiai turi būti paimti ir pristatomi tyrimui kaip galima greičiau. Ligai pasitvirtinus – nustatyti židiniai pažymimi įspėjamaisiais ženklais, o apie atvejus informuojamos vietos savivaldybės.

Paukščių gripas ypač pavojingas naminiams paukščiams. Jis plinta žaibiškai per laukinių paukščių išmatas ir kvėpavimo takų sekretus. Augintojams patariama imtis prevencijos priemonių, kad apsaugoti naminius paukščius:

  • Paukščiai turi būti perkami tik iš legalių, VMVT registruotų, augintojų;
  • Pavasarį negalima leisti naminių paukščių į lauką, kur juos galėtų pasiekti migruojantys paukščiai, aptverti ir apdengti jų laikymo vietą;
  • Nelesinti laukinių paukščių;
  • Laikyti naminių paukščių lesalą uždaroje vietoje;
  • Nenaudoti atvirų vandens telkinių paukščiams girdyti;
  • Jei susidūrėte su sergančiu paukščiu kuo skubiau nusiplauti, dezinfekuoti rankas ir nesilankyti naminių paukščių buvimo vietoje;
  • Nesilankyti vietose pažymėtose informaciniais ženklais ,,LPPG židinys“.

Jei aptikote nugaišusį vandens paukštį VMVT pataria:

  • nedelsiant pranešti trumpuoju VMVT telefonu 1879 (gali būti taikomi padidinti tarifai) arba +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio); el. paštu info@vmvt.lt;privačiam veterinarijos gydytojui.
  • Prašome nugaišusio paukščio neliesti ir pranešti VMVT, kad būtų galima identifikuoti galimą užkrėstą virusu vietą, bei įspėti aplinkinių teritorijų gyventojus ar ūkininkus apie grėsmę naminiams paukščiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“