Taikios poros skyrybos tapo žūtbūtine kova, kai su vaiko tėvo E.Manico žinia iš Londono į gimtuosius namus – Utenos rajono Kuktiškių miestelį grįžusi Viktorija netrukus sulaukė jo kaltinimų vaiko pagrobimu.
Pasikeitė jai pastojus
Viktorija prieš trejus metus išvyko į Londoną užsidirbti. Ten internetu susipažino su rumunų kilmės E.Manicu. Po pusės metų draugystės pora apsigyveno kartu vos 15 kvadratinių metrų bute. Moteris dirbo slauge senelių namuose, o vyriškis, turintis verslo vizą, pragyvenimui užsidirbdavo teikdamas elektriko paslaugas. 37 metų vyriškio pajamos buvo nedidelės, be to, nenuolatinės. Pasak Viktorijos, geresnio darbo jis neieškojo dėl daugybės principų – nenoro mokėti valstybei mokesčių, dirbti kartu su „juodžiais“ ir panašių.
Kaip prisimena Viktorija, iš pradžių vyras atrodė labai vyriškas, kultūringas ir dėmesingas, tačiau jai pastojus viskas pasikeitė. „Kai sužinojo, kad laukiuosi, lyg ir džiaugėsi, bet nėštumo laikotarpiu tapo abejingas – neidavo su manimi pas gydytojus, viską turėjau daryti pati“, – prisimena moteris.
Gimus Adrianui, vyras šeimos neišlaikė. „Jis mokėjo už butą, aš už maistą. Visa kita pirkdavome kiekvienas sau. Visas rūpestis dėl vaiko užgriuvo ant mano pečių“, – sako Viktorija.
Supyko pamatęs gyvenimo sąlygas
Taip nesusituokę jie pragyveno metus. Kovo mėnesį moteris pirmą kartą su vyro žinia atvyko į Lietuvą. Gegužę Viktorija su vaiku čia grįžo visam laikui.
„Namuose prasidėjo konfliktai dėl pinigų ir kitko. Abu nusprendėm, kad vaikui bus geriau gyventi Lietuvoje. Viskas buvo gerai, kol jis atvažiavo ir pamatė, kokios pas mus gyvenimo sąlygos, kad neskaičiuojam kiekvieno lito. Jis labai supyko, kad neturi to, ką aš turiu, kad negali mums nieko duoti. Trenkė durimis ir išvažiavo“, – pasakojo Viktorija.
Tada, pasak moters, E.Manicas apie vaiką net neužsiminė, tiesiog dingo. „Kai nuvažiavau pas jį pasikalbėti, mes, atrodė, taikiai susitarėme, kad jis vaiką lankys, išlaikys ir kad jokių pretenzijų neturi. Dar padėjo man daiktus susidėti“, – prisimena Viktorija. Kitą dieną moteris sulaukė policijos skambučio ir kaltinimo vaiko pagrobimu.
Kovoja tik iš keršto
Šiuo metu, anot Viktorijos, vaikas su tėvu bendrauja minimaliai. Per dešimt mėnesių vyras nė karto vaiko neaplankė, neprisidėjo prie jo išlaikymo.
„Vaiko teisių tarnybai jis pareiškė, kad vaiko nelanko dėl mūsų namuose tvyrančios priešiškos atmosferos, be to, esą jam bendrauti su 1,7 metų vaiku pakanka ir interneto“, – stebisi Viktorija.
Pasak jos, vyrui sūnus rūpėjo tik tiek, kiek norėjosi pasirodyti – kad štai, turiu sūnų. „Kai pradėdavau kalbą, kad reikia vaikui gerinti sąlygas, atsakydavo, kad jam ir taip gerai. Sakydavo – susikrausime krepšius ir važiuosime kur nors, jei bus blogai“, – su kartėliu šypteli Viktorija.
Jis man taip ir pasakė – dabar tu kentėsi, – sakė Viktorija.„Aš esu tikra, kad jis viską daro tik iš keršto. Pamatė, kad išvažiavau su pinigais, pamatė mano banko sąskaitas, o jam sutaupyti nepavyko. Jis man taip ir pasakė – dabar tu kentėsi. Dėl teismų išlaidų parduosi namą, mašiną – viską. Jam to vaiko nereikia. Net pasiūlyto vaiko lankymo tvarkaraščio atsisakė ir pareiškė, kad vis tiek nesiruošia lankyti“, – sako Viktorija.
„Jei vaiko globą priteis man, jis su vaiku net nebendraus. Yra pasakęs, kad jei jam vaiko nepriteis, tada geriau iš vaikų namų pasiimsiąs.“ Moteris baiminasi, kad kai kuriuos dalykus bus sunku įrodyti: „Juk viskas tik žodžiai – niekas nežino, kad jis per pusę metų gyvenimo kartu nebuvo vaiko net į rankas paėmęs.“
Viktorijos advokatės padėjėja sako, kad yra įtarimų, jog E.Manicas susigrąžinti vaiką siekia ir dėl materialinės naudos. „Jis net ketino persikelti gyventi į Škotiją, kur už vaiką mokamos didesnės pašalpos“, – naujienų portalui 15min.lt sakė Edita Radzevičiūtė.
Lietuvos teismai ir vėl bejėgiai
Į pirmąjį teismo posėdį sausio mėnesį vaiko tėvas neatvyko. E.Manicas reikalauja, kad teismas būtų perkeltas į Angliją. „Ten aš turėčiau duoti į teismą, apmokėti visas išlaidas. Manęs jis taip pat ten išlaikyti nesiruošia. Nesuprantu, kodėl turėčiau kreiptis į teismą Anglijoje, jei ir aš, ir mano vaikas esame Lietuvos piliečiai, o vaiko tėvas teturi leidimą gyventi toje šalyje“, – piktinasi moteris.
Teismo procesą apsunkina ir tai, kad vyras atsisako suteikti duomenis apie savo pajamas bei socialinę padėtį. Lietuvoje teismas Viktorijai davė mėnesį surinkti reikiamus dokumentus, savaitę pasirūpinti medicininėmis pažymomis. Pasak moters, tiek vaikas, tiek ji pati yra nuvarginta skubių dokumentų tvarkymo procedūrų.
„Teismas viską skubina, aš fiziškai nespėju surinkti visų reikiamų duomenų. Be to, jam (E.Manicui – aut.past.) Lietuvoje suteikė nemokamą advokatą, nes jis neturi pakankamai lėšų išgyventi, o aš moku iš sutaupytų pinigų, atidėtų vaikui“, – nusivylusi sistema Viktorija.
Moteris mano, kad vyras naudojasi jos silpnumu: „Jis reikalauja ko panorėjęs, nes žino, kad aš visur bėgsiu, iš paskutiniųjų stengsiuosi, nes esu mama.“
Viktorija tikina, kad bandė tartis ir geruoju: „Jis toks žmogus – nori kažką įrodyti pasauliui. Teismas jam tėra būdas to vaiko atsikratyti. Jei globą priteis man, jis galės apsimesti, kad tai aš iš jo atėmiau vaiką.“
Moteris įsitikinusi, kad tokių istorijų kaip tik daugės. „Manau, tokių atvejų daugės, juk vis daugiau žmonių grįžta iš užsienio. O Hagos konvencija turi labai daug spragų. Atsižvelgiama tik į moralinę, psichinę žalą vaikui. Kaip gali nebūti sprendžiama finansinė ir buitinė padėtis, o vaikas grąžinamas į niekur?“ – stebisi Viktorija.
Kitas teismo posėdis Viktorijos laukia kovo 2 dieną.