2016 03 17 /17:33

Į Lenkiją apsipirkti traukia 12 proc. šalies gyventojų

Parlamentarai sako, kad dėl didelių kainų ir menkų atlyginimų vis daugiau šalies gyventojų vyksta į Lenkiją įsigyti pigesnių prekių ir dėl to kenčia šalies biudžetas.
Parduotuvė Suvalkuose
Parduotuvė Suvalkuose / 15min skaitytojos Liucijos nuotr.

Seimo posėdyje pristatyti Seimo narių siūlymai dėl lengvatinio PVM tarifo taikymo būtiniausių maisto produktų krepšeliui, šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai. Visi trys pasiūlymai priimti svarstyti.

Seimas svarstys pataisas dėl lengvatinio 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pagrindiniams maisto produktams. Jeigu parlamentarai tokias pataisas priimtų, mažesnis PVM tarifas nuo 2017 metų būtų taikomas duonai, makaronams, kruopoms, pieno produktams, sviestui, šviežiai mėsai ir žuviai, aliejui, miltams, daržovėms, vaisiams bei cukrui.

Pataisas priimti siūlo „darbiečių“ frakcijos vadovas Kęstutis Daukšys ir Biudžeto ir finansų komiteto narė Rita Tamašunienė.

Seimui pateiktos ir socialdemokrato Broniaus Bradausko pataisos, kuriomis siūloma 5 proc. PVM tarifą taikyti šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai.

Parlamentarai ketvirtadienį po pateikimo pataisoms pritarė.

Svarstys, ar sudaryti būtiną krepšelį

Seimas taip svarstys, ar įpareigoti Finansų ministeriją sudaryti būtiniausių maisto produktų krepšelį, kuriam būtų taikomas lengvatinis 5 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM).

Seimas ketvirtadienį po pateikimo priėmė svarstyti parlamentarės Ritos Tamašunienės Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas: už balsavo 62 Seimo nariai, prieš – 9, o susilaikė 5. Toliau pataisas Seimas svartys gegužės pradžioje, kai Vyriausybė pateiks išvadą.

Anot parlamentarės, dabar nemažai Lietuvos gyventojų važiuoja apsipirkti į Lenkiją, kur maisto produktų kainos vidutiniškai 26 proc. mažesnės nei Lietuvoje.    

„Netektis bus kompensuojama, nes išaugs vartojimas“, – atsakė R.Tamašunienė.

Pasak jos, 2015 metais lietuviai, apsiperkantys Lenkijoje, paliko 15 mln. eurų, o apsipirkti į šią šalį vyko 12 proc. šalies gyventojų.

Premjeras Algirdas Butkevičius vasarį yra pareiškęs, kad nerealu tikėtis greito PVM sumažinimo iki 5 proc., o finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad jį sumažinus, valstybės biudžetas negautų dalies pajamų, nes jas pasidalintų prekybininkai ir gamintojai.

Pasak Biudžeto ir finansų komiteto nario Kęstučio Glavecko, priėmus tokias pataisas, biudžetas netektų 186 mln. eurų pajamų.

Ne pirmas bandymas

Šios pataisos – ne pirmos, kuriomis siūloma mažinti mokesčius ir atpiginti maisto produktus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2013 metais teigė, kad mažesniu PVM tarifu mėsai suinteresuotas vienas iš tuometinės valdančiosios koalicijos partnerių. Pasak jos, lengvatos tiesioginės naudos vartotojams neduoda – tik verslui. Europarlamentaro Viktoro Uspaskicho šeima valdo mėsos perdirbimo įmonę „Krekenavos agrofirma“.

Įprastas PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai