2021 08 24 /19:35

Į Lietuvą parskraidinami pirmieji Lietuvos kariuomenei talkinę afganai

Į Lietuvą parskraidinami pirmieji su Lietuvos kariuomene Afganistane dirbę vertėjai ir jų šeimos nariai, antradienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.
Lietuvos kariai Kabulo oro uoste
Lietuvos kariai Kabulo oro uoste / Lietuvos kariuomenės nuotr.

Jos duomenimis, naktį iš antradienio į trečiadienį Vilniaus oro uoste nusileis Lenkijos oro linijų lėktuvas, juo į Lietuvą atvyksta 14-os vertėjų šeimos, iš viso – 50 asmenų.

Evakuacijos operacija prasidėjo penktadienį – jos vykdymui į Kabulą buvo išsiųsta 10-ies Lietuvos karių komanda su Užsienio reikalų ministerijos atstovu. Ši 11-os žmonių komanda ypatingomis sąlygomis per kelias dienas subūrė vertėjus ir jų šeimas Kabulo oro uoste bei su Lenkijos Vyriausybe suderino jų skrydį į Lietuvą.

Pasak krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko, prasidėjusi operacija yra geriausiai pritaikyta besikeičiančiai situacijai Kabule. Jos scenarijus praėjusią savaitę sukurtas Krašto apsaugos ministerijai ir Lietuvos kariuomenei aktyviai bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija ir sąjungininkais.

„Mūsų kariai atliko praktiškai sunkiai įsivaizduojamą operaciją – su sąjųngininkų parama permesti į Kabulo oro uostą surankiotas mieste pasklidusias šeimas, padėti joms pasiekti evakuacijos vietą ir, galiausiai, su politiškai suderinta partnerių parama sėkmingai įgyvendinti evakuaciją“, – sako ministras A.Anušauskas.

„Lietuva solidariai dalyvavo NATO misijoje Afganistane, solidariai prisidedame ir prie pagalbininkų evakuacijos, pasikeitus aplinkybėms. Lietuvos diplomatai šiomis dienomis dirba neskaičiuodami valandų, kad išgelbėtų mūsų talkininkus afganus. Sąjungininkų vienybė ir koordinuoti veiksmai šioje situacijoje svarbesni nei bet kada anksčiau. Esame ypač dėkingi Lenkijai ir kitiems mūsų partneriams bei mūsų diplomatinei tarnybai ir atstovybėms, padėjusioms užtikrinti susitarimus su kitomis valstybėmis ir sklandų kitų šalių teritorijų kirtimą“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Dar nežinome šios sudėtingos operacijos baigties, bet jau šiandien galiu pasakyti, kad Afganistano žmonių nusileidimas Lietuvoje – tai stipraus ir nuolatinio bendradarbiavimo tarp Lietuvos institucijų ir su sąjungininkais rezultatas. Svarbu nepamiršti, kad didelis nematomas darbas buvo atliktas ir dar atliekamas ne tik Kabule esančios komandos, bet ir karių bei civilių Lietuvoje“, – sako Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys

Lietuva misiją Afganistane vykdė beveik 20 metų, iki šiol vienintelį kartą istorijoje aktyvavus 5-ąjį NATO straipsnį. 2002–2021 metais Afganistane tarnavo apie 5000 Lietuvos karių, kurie dalyvavo JAV vadovaujamoje operacijoje „Tvirta taika“, bei vykdė dvi pagrindines NATO operacijas: Tarptautinės saugumo paramos pajėgos (2002–2014 metais) ir „Tvirta parama“ (2015–2021 metais).

NATO šalių gynybos ministrai sprendimą pradėti misijoje „Tvirta parama“ tarnaujančių karių atitraukimą priėmė balandžio 14 d. Paskutinieji Lietuvos kariai iš Afganistano sugrįžo liepą.

Su Lietuvos kariuomene Afganistane darbo sutartis iš viso turėjo 115 vertėjų, dalis jų yra apdovanoti Lietuvos valstybiniais apdovanojimais.

Praėjusią savaitę į Lietuvą iš Afganistano perkelti šeši šios šalies piliečiai: Europos Sąjungos atstovybėje Kabule vairuotoju dirbęs afganistanietis ir jo šeimos nariai.

Anksčiau skelbta, kad išgabenimo į Lietuvą laukia apie 100 Lietuvos kariams padėjusių vertėjų bei jų šeimų narių, bijančių, kad Talibanas gali mėginti su jais susidoroti.

Afganistano kontrolę rugpjūčio viduryje, išvykstant paskutiniams JAV kariams, perėmė Talibanas, užėmęs sostinę Kabulą. Nuo to laiko išvykti iš Afganistano tapo sudėtinga.

G. Landsbergis: yra galimybė ir kitai afganistaniečių grupei būti perkeltai į Lietuvą

Iš Kabulo oro uosto į Lietuvą yra galimybė būti perkeltai ir dar vienai su mūsų šalies kariais dirbusių afganistaniečių vertėjų ir jų šeimų narių grupei, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Dabar mes turime patvirtinimą dėl 50, kurie dabar jau yra ore. Turime patvirtinimą, kad šiandien egzistuoja galimybė ir kitai grupei grįžti saugiai į Lietuvą, bet dėl jos patvirtinsime vėliau“, – BNS antradienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Pasak užsienio reikalų ministro, ši operacija tęsis ir toliau.

„Specialioji misija tęsiasi ir ji tęsis tol, kol bus galima padėti žmonėms. Iki pat paskutinės minutės. Ir kad po to jau galėtume savo žmones saugiai grąžinti atgal“, – kalbėjo ministras.

Jo teigimu, situacija Kabulo oro uoste – sparčiai besikeičianti, Talibanas šiuo metu grasina nebeįleisti žmonių į oro uosto teritoriją.

„Dabar turime tik paskutinę informaciją, kad Talibanas pagrasino nebeįleisti žmonių į oro uostą. Tie, kurie yra oro uosto teritorijoje, tiems bus leista evakuotis. Informacija sparčiai keičiasi ir sunku kol kas ją vertinti“, – teigė G.Landsbergis.

Jis taip pat dėkojo krašto apsaugos pareigūnams ir Lietuvos diplomatams už pastangas siekiant perkelti į Lietuvą kariuomenei padėjusius afganistaniečius.

G.Landsbergis teigė, kad šie žmonės į Vilnių skraidinami per Uzbekistaną ir Lenkiją.

Jis sakė besitikintis, kad antrąją vertėjų ir jų šeimos narių grupę pavyks perkelti į Lietuvą artimiausiu metu.

„Tikiuosi, kad artimiausiu metu, bet tol, kol jie nepakilo, neįsėdo į lėktuvą, negalime nieko patvirtinti. Iki šiol esame turėję atvejų, kad laukdavom bet kurią minutę pakylant lėktuvo su žmonėmis, bet tai tiesiog neatsitikdavo dėl kokių nors pasikeitusių aplinkybių oro uoste“, – teigė G.Landsbergis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų