Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 07 18 /14:09

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Lenkijos įmonės „Greenyard Frozen Poland“ listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš Lietuvos rinkos – daržovių mišiniai su pavojingu užkratu buvo tiekiami mažiausiai dvejus metus.
Šaldytų daržovių mišiniai „d'Aucy Vegetables Country“
Šaldytų daržovių mišiniai „d'Aucy Vegetables Country“ / Vida Press/gamintojo nuotr.

Kaip BNS sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyr. specialistė-inspektorė Rita Sadūnaitė, už maisto saugumą atsakingos Lenkijos tarnybos pirmadienį įspėjo Lietuvą ir kitas valstybes apie daržovių mišinius su Listeria monocytogenes bakterija užkrėstais šaldytais kukurūzais – Lietuvoje jie buvo tiekiami nuo 2016-ųjų rugpjūčio iki šių metų birželio 20-osios.

„Šaldytų mišinių tiekėjas informavo Lietuvos atstovą, „Unilever Lietuva distribucija“, kad produktas nesaugus – nuo penktadienio uždarytas nesaugių šaldytų daržovių mišinių pardavimas, produkcija atšaukiama iš rinkos“, – sakė ji.

Listerija monocytogenes yra labai agresyvi bakterija, kuri išlaiko šaltį, gali daugintis šaldytuvo sąlygomis, gali išlaikyti 62 laipsnių temperatūros kaitinimą pusę valandos. Dėl to su ja žaisti negalima.

Lenkijos atstovai informavo, kad tarp nesaugių gaminių – „d'Aucy Vegetables Country“, „d'Aucy Vegetables Mix Nica“, „Pinguin Mexican salad“, „Felco Mexican mix“ daržovių mišiniai.

VMVT duomenimis, į Lietuvos rinką vien šiemet pateko 17 366 pakuotės šių produktų, sandėliuose dar liko 3254 pakuotės šaldytų daržovių – jos bus sunaikintos.

Anot R.Sadūnaitės, produkciją įsigijusios įmonės informuotos apie pavojų, gaminiai yra surenkami sunaikinimui.

Trečiadienį prekybos tinklas „Maxima“ pranešė iš parduotuvių jau pašalinęs visus „d'Aucy“ prekės ženklo šaldytus daržovių rinkinius, o praėjusią savaitę pašalinęs du galimai nesaugius „d'Aucy“ ženklo produktus – šaldytų daržovių mišinį su Toskanos prieskoniais ir šaldytų daržovių mišinį „d'Aucy Nica“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Parduotuvėje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Parduotuvėje

„Šią produkciją įsigiję klientai raginami jos nevartoti ir kreiptis į bet kurią tinklo parduotuvę – grąžinus prekes, jiems bus sugrąžinti už jas sumokėti pinigai. Pirkimo kvito nebūtina turėti“, – rašoma UAB „Maxima LT“ žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Pavieniai žmonės, įsigiję aukščiau minėtus produktus ir jų dar nesuvartoję, raginami juos grąžinti tiekėjui arba išmesti.

„Jei labai gaila išmesti, reikėtų labai gerai termiškai apdoroti, kaip nurodyta gamintojo: jei nurodyta gamintojo virti 12–15 minučių, tiek reikia ir virti. Nesilaikant sąlygų, galima susirgti: Listerija monocytogenes yra labai agresyvi bakterija, kuri išlaiko šaltį, gali daugintis šaldytuvo sąlygomis, gali išlaikyti 62 laipsnių temperatūros kaitinimą pusę valandos. Dėl to su ja žaisti negalima“, – sakė VMVT specialistė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per pastaruosius kelis mėnesius užsikrėtusių listerioze Lietuvoje nebuvo, anksčiau registruoti pavieniai susirgimų atvejai – anot R.Sadūnaitės, jų negalima tiesiogiai sieti su lenkiškomis šaldytomis daržovėmis.

Centro duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje nustatyti 9 šios ligos atvejai, du iš jų pasibaigė mirtimi.

2013–2017 metais listeriozė buvo diagnozuota 37 asmenims, iš kurių 9 mirė (24 proc.). Daugiausia šios ligos atvejų buvo nustatyta 2016 metais – 10 atvejų ir 2017 metais – 9 atvejai.

„Scanpix“/AP nuotr./Listeriozės tyrimas
„Scanpix“/AP nuotr./Listeriozės tyrimas

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, listeriozės atvejų skaičius pastaraisiais metais didėja. Nuo 2014 m. Europos Sąjungos (ES) / Europos ekonominės erdvės šalyse (EEE) užregistruota daugiau nei 2000 listeriozės atvejų. Dažniausiai ši liga diagnozuojama vyresniems nei 65 metų asmenims.

Nesaugūs šaldytų daržovių mišiniai taip pat buvo platinami Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Savo ruožtu Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) antradienį informavo, kad minima produkcija gali būti susijusi su nuo 2015-ųjų fiksuojamu listeriozės protrūkiu Austrijoje, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje – iki šių metų birželio vidurio šalyse užfiksuoti 47 susirgimų atvejai, devyni sunkia liga susirgę asmenys mirė.

Anot EFSA, įtariama, kad nekokybiškai apdoroti kukurūzai į Lenkiją atkeliavo iš tiekėjo Vengrijoje.

Listerijos yra gamtoje dažnai sutinkamos bakterijos, kurios gali būti ir nežalingos, ir mirtinai pavojingos žmogaus sveikatai.

Prieš kelerius metus teisėsauga ėmėsi ikiteisminio tyrimo įtardama, kad šaldytus koldūnus gaminanti bendrovė „Judex“ per Seimo „tvarkietį“ Petrą Gražulį bandė paveikti VMVT, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus.

VMVT 2016-aisiais nustačiusi „Judex“ produkcijoje listerijos bakterijų, buvo sustabdžiusi įmonės veiklą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rusija žada bendradarbiauti su Lietuva „Judex“ byloje, pateikė dalį atsakymų

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?