Imunitetą turi beveik visi
Panevėžio rajono savivaldybės gydytojos Renatos Valantinienės duomenimis, rajono mokyklose ir darželiuose dirba 518 pedagoginių darbuotojų, iš jų 446 pasiskiepiję COVID-19 vakcina, 35 persirgę ir turi antikūnų, 37 pedagogai nėra persirgę ir nesiskiepija, todėl kas 7–10 dienų profilaktiškai tikrinasi ar nėra užsikrėtę koronavirusu.
Nuo COVID-19 ligos pasiskiepijo visi Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos bei Naujamiesčio lopšelio-darželio „Bitutė“ pedagoginiai darbuotojai. Pasiskiepiję arba persirgę ir turi antikūnų visi Raguvos gimnazijos ir Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ pedagoginiai darbuotojai. Kitose švietimo ir ikimokyklinio ugdymosi įstaigose imuniteto COVID-19 ligai neturi ir profilaktiškai testuojasi po vieną kitą pedagoginį darbuotoją. Daugiausia jų šiuo metu testuojasi Velžio gimnazijoje, tai yra penki pedagogai. Ramygalos, Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijose bei Piniavos mokykloje-darželyje profilaktiškai testuojasi po keturis pedagoginius darbuotojus.
Apie mokinių skiepijimą duomenų nerenka nei Panevėžio rajono savivaldybė, nei Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jeigu švietimo įstaigoje nustatomas COVID-19 ligos atvejis, tik tuomet dėl izoliacijos taikymo ar netaikymo moksleiviai paprašomi pateikti dokumentus, patvirtinančius izoliacijos išimtį.
Mokosi mišriu būdu
Skaičiai kalba, kad švietimo ir ikimokyklinio ugdymo darbuotojai stengiasi kurti saugią aplinką tiek sau, tiek savo ugdytiniams, tačiau Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistės Deimantės Kirvelienės duomenimis, rajone į nuotolinį mokymąsi išėjo šešios klasės – dvi Raguvos, trys Ramygalos gimnazijų bei viena klasė uždaryta Paliūniškio pagrindinės mokyklos Tiltagalių skyriuje.
„Vienos klasės uždarytos jau rugsėjo pirmomis dienomis, kitos – po praėjusį ketvirtadienį atliktų testavimų kaupinių metodu“, – teigė D.Kirvelienė.
Anot specialistės, šiose klasėse pamokos vyksta mišriu būdu – tie mokiniai, kurie persirgę koronavirusu ar turi imunitetą šiai ligai, mokosi klasėse, tie, kurie imuniteto neturi, mokosi per nuotolį. Imunitetą turintys pedagogai taip pat dirba klasėse.
Gelbės tik testavimas
D.Kirvelienė net neabejoja, kad ateityje susirgimų koronavirusu daugės, ir tik kaupinių metodu atliekami tyrimai galės pristabdyti ligos plitimą. Tačiau bėda ta, kad rajono mokyklose reguliariai testuojasi tik pusė moksleivių.
„Testavimas mokyklose yra tik rekomenduojamas. Pusė mokinių tą daro, kiti atsisako, nes tėvai pyksta, kad išlenda izoliacijos, kyla problemų nuvažiuoti iki mobiliųjų punktų atlikti PGR tyrimų, dar kiti apskritai netiki koronavirusu, kitiems vaikų gaila, dar kiti nemano, kad testavimas reikalingas“, – priežastis vardijo D.Kirvelienė.
Tačiau, anot specialistės, toks mąstymas yra ir klaidingas, ir žalingas.
„Vaikus testuoti reikia dėl to, kad būtų sumažintas ligos plitimas, kad būtų galima greitai reaguoti ir atliepti atsakomybę prieš kitą visuomenės dalį. Vaikai auga artimoje aplinkoje su seneliais, tėvais, sergančiais lėtinėmis ligomis, o kaip žinia, virusas tokiems žmonėms labai pavojingas. Kuo greičiau virusas nustatomas, tuo greičiau imamės visų prevencinių priemonių taip saugodami save ir kitus“, – kalbėjo D.Kirvelienė.