S.Cichanouskaja jautriais žodžiais kreipėsi į akcijos dalyvius.
„Jau metai praėjo, kai aš tiesiogiai stebėjau, kaip sulaiko mano vyrą. (...) Tuomet negalėjau įsivaizduoti, kaip per metus pasikeis Baltarusija ir likęs pasaulis.
Prieš metus dar nebūtume patikėję, kad prezidento rinkimai kažką galėtų pakeisti, nebūtų eiline fikcija, kaip iki tol.
Negalėjome patikėti, kad mes, eiliniai žmonės, galėtume pasipriešinti tam, kuris ilgus metus sėdėjo Nepriklausomybės rūmuose ir jam buvo nusispjaut ant savo tautos.
Kad mitinguose pamatysime tiek žmonių, kad negalėsime jų suskaičiuoti.
Ir nebūtume patikėję, kad susidursime su tokiu skausmu, kurio neįmanoma atleisti ir tiesiog versti naują gyvenimo lapą“, – susirinkusiems kalbėjo S.Cichanouskaja.
Ji teigė „kiekviename susitikime, kiekviename interviu“ kalba apie tai, kad režimas yra įvykdęs tikrą okupaciją, o pavojuje yra 9 milijonai baltarusių.
„Paskutinė savaitė tapo viso pasaulio reakcijos katalizatoriumi. Skirtingos šalys pradeda tyrimus, įveda sankcijas prieš režimą, pareiškia paramą pagalbos Baltarusijai planams“, – kalbėjo S.Cichanouskaja.
Į prezidento postą pernai siekęs kandidatuoti S.Cichanouskajos vyras kaltinamas masinių neramumų organizavimu, nesantaikos visuomenėje kurstymu, trukdymu Centrinės rinkimų komisijos (CRK) darbui ir šiurkščių viešosios tvarkos pažeidimų organizavimu.
Baltarusijos CRK 2020 metais atmetė S.Cichanouskio mėginimą kandidatuoti į prezidentus.
S.Cichanouskajai buvo leista dalyvauti rinkimuose vietoje jo.
Bet rinkimų nugalėtoju vėl paskelbus nuo 1994 metų šaliai vadovaujantį autoritarinį prezidentą A.Lukašenką, ji buvo priversta pasitraukti į Lietuvą.
Tikisi susitikti laisvoje šalyje
Į palaikymo akciją atėjo nemažai baltarusių, priverstų bėgti iš šalies dėl A.Lukašenkos režimo represijų.
Vilniuje gyvenantis Borisas sakė tikintis, kad nusikalstamas režimas žlugs jau netrukus.
„Jei jau pradėjome kovoti, negalime sau leisti sustoti pusiaukelėje. Atėjau čia palaikyti S.Cichanouskio. Tikiuosi, kad jis jau netrukus išeis į laisvę ir mes visi susitiksime laisvoje šalyje“, – kalbėjo akcijos dalyvis.
Jo nuomone, sankcijos režimui galėtų būti dar labiau griežtinamos.
„Jis neturi prasilaikyti nei dienos“, – apie A.Lukašenkos prezidentavimą kalbėjo Borisas.
„Jau yra pirmieji nužudytieji, A.Lukašenka jau pagrobė lėktuvą. Mūsų vaikai kankinami ir prievartaujami tardymo izoliatoriuose. Turime reikalauti realių sankcijų.
Jų nėra ne dėl to, kad Vakarai blogi, o dėl to, kad mes, baltarusiai, per mažai jų reikalaujame“, – susirinkusiems per garsiakalbį kalbėjo į akciją atėjusi aktyvistė Viktorija.
Į akcijos dalyvius kreipėsi Seimo nariai Jurgita Sejonienė ir Emanuelis Zingeris.
„Demokratija nėra lengvas kelias, bet tai vienintelis teisingas kelias ir jūs esate jo verti. Nepasiduokite“, – kalbėjo J.Sejonienė.
Ragino priešintis
Praėjusią savaitę vykusios spaudos konferencijos metu S.Cichanouskaja pareiškė, kad nuo šiol gegužės 29 dieną bus rengiama solidarumo su Baltarusija diena.
S.Cichanouskaja vylėsi, kad savo nepritarimą režimui šeštadienį pademonstruos ir Baltarusijos gyventojai.
„Tačiau svarbiausia, kad šią dieną Baltarusijoje gyvenantys žmonės parodytų solidarumą vienas kitam visais įmanomais būdais – protestais gatvėse, simboliais, laiškais politiniams kaliniams“, – sakė politikė.
Baltarusijos žmonių palaikymo akcijos šiandien taip pat vyksta Briuselyje, Bostone, Dubline, Krokuvoje, Londone, Amsterdame, Taline, Sidnėjuje, Stokholme, Tel Avive, Toronte, Vašingtone ir kituose pasaulio miestuose.
Režimas tęsia represijas
Ginčijami rinkimai Baltarusijoje išprovokavo didžiules demonstracijas ir brutalų jų slopinimą.
Opozicijos atstovai ir kai kurie apklausų rengėjai teigė, kad rezultatai buvo suklastoti.
Istoriniai protestai, per kuriuos žuvo mažiausiai keturi žmonės, kartais pritraukdavo iki 200 tūkst. dalyvių.
Jie tapo didžiausiu ilgalaikiu iššūkiu A.Lukašenkai per visus 26 jo represinio valdymo metus.
Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) autoritariniam lyderiui bei keliolikai jo aplinkos žmonių įvedė sankcijas, įšaldant jų turtą ir uždraudžiant atvykti.
Naują Vakarų valstybių pasipiktinimo bangą sukėlė priverstinis keleivinio lėktuvo Atėnai–Vilnius nutupdymas Minske.
„Ryanair“ lėktuvu skridęs Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R.Pratasevičius lėktuvui nusileidus Minske buvo sulaikytas. Taip pat buvo sulaikyta ir jo draugė Sofija Sapega.
Dėl šio incidento vėl prabilta apie sankcijų Baltarusijos režimui griežtinimą.