2022 11 07

I.Šimonytė: Pasaulio tautų teisuoliai – drąsos bei ryžto mokytojai

Antrojo pasaulinio karo metais žydus gelbėję žmonės yra drąsos bei ryžto mokytojai, kurių nuopelnai turi būti plačiai žinomi, sako ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Taip ji kalbėjo pirmadienį Vyriausybėje pagerbus Pasaulio tautų teisuolius.
Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė / Laimos Penek/LRV nuotr.

„Šiandien, lenkdama galvą prieš visus Pasaulio tautų teisuolius, noriu pabrėžti, kad jie ne tik gelbėjo vienos agresyviai persekiojamos tautos atstovus, bet ir įrodė, kad galima pažaboti baimės bei neapykantos piktžoles. Šiandien būtent teisuoliai yra įtaigiausi drąsos bei ryžto mokytojai“, – Vyriausybės pranešime cituojama premjerė.

„Jų žygdarbiai nusipelno išskirtinės valstybės ir visų mūsų pagarbos. Jų pamokos, herojiškos istorijos ir nuopelnai žmogiškumui bei Tėvynei turi būti plačiai žinomi ir prisimenami“, – pridūrė ji.

Renginyje pagerbti teisuoliai Kazimieras Ruzgys ir Marcijona Ruzgienė, Aksentijus Burlakovas, Matriona Burlakova ir jų dukra Zinaida, Jonas Žvinklevičius ir Ona Žvinklevičienė, Marijona Bagurskienė bei Juozapas Bagurskas.

Jų vardu apdovanojimus priėmė artimieji.

Pasaulio tautų teisuolių medalius ir diplomus įteikė šį titulą suteikiančio Izraelio Holokausto atminimo centro „Yad Vashem“ Holokausto memorialo pirmininkas Dani Dayanas.

„Šiandien susirinkome pagerbti žmonių, kurie įrodė, kad nėra tokių aplinkybių, kuriomis nebūtų galima išsaugoti žmogiškumą. Katastrofa, žinoma Holokausto vardu, buvo siaubinga viso pasaulio tragedija. Ji sugriovė iliuziją, kad stulbinami civilizacijos pasiekimai gali ištirpdyti smurtą ir neapykantą. XX amžiaus viduryje pačiame Europos centre dauguma žmonių, veikiami sudėtingų to meto aplinkybių, itin lengvai pakluso brutalaus žaidimo taisyklėms ir priskirtiems vaidmenims – budelio, aukos arba stebėtojo“, – sakė I.Šimonytė.

Pasak jos, Pasaulio tautų teisuoliai negalvojo apie jokius titulus, apdovanojimus, įvaizdžius ateities istorijoje – jie paprasčiausiai stengėsi išsaugoti žmogiškumą ir negalėjo likti abejingi kito kančiai.

Kaip pažymėjo premjerė, Holokaustas sugriovė tuomet egzistavusią Lietuvą – šalis neteko šimtų tūkstančių brolių ir seserų, bičiulių, kaimynų.

„Puoselėdami didvyrių atsiminimą, vertindami kiekvieną jų, neturime pamiršti skaudaus fakto, kad jie buvo mažuma ir tik todėl katastrofa galėjo įvykti. Mes negalime pakeisti praeities, tačiau, apmąstydami ją, priimdami ją be pagražinimų, tikrą ir nepatogią, galime geriau suvokti dabarties iššūkius ir tai, ką privalome padaryti“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

„Teisuoliai simbolizuoja šviesos spindulį, kuris prasiskverbė per Antrojo pasaulinio karo tamsumą. Puoselėkime šią šviesą ir darykime viską, kad patys galėtume būti šviesos ir vilties liudijimu kitiems“, – teigė ji.

Naujausiais, 2021 metų duomenimis, Izraelio Holokausto atminimo centras „Yad Vashem“ Pasaulio tautų teisuoliais iš viso yra paskelbęs 918 lietuvių, kurie karo metais rizikavo savo sveikata ir gyvybe gelbėdami žydus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis