„Kas rytą eidamas Stasylų gatve Vilniuje pastebėjau per pusmetį suverstas šiukšles įvairiose vietose. Vienoje vietoje po žiemos pasimatė privežtų ir paprasčiausiai išmestų buitinių šiukšlių. Kitoje – seno būsto atliekos, išmestos po remonto (plytelės, betoniniai blokai, unitazas, senas telefonas). Šiukšlės atvežtos ir suverstos per šių metų vasario–kovo mėnesį“, – piktinosi vyras.
Dar kiek toliau, asfaltuoto kelio šalikelėse dar nuo pernai metų rudens primėtyta padangų ir pavienių šiukšlių maišų.
Kaip pagauti tokius šiukšlintojus? Nebent pavyktų už rankos. Kitais atvejais tvarka pasirūpinti tenka savivaldybei ar kitoms atsakingoms institucijoms.
„Savavaliai sąvartynai, kurie kuriasi pamiškėse, atokiose apylinkėse, tampa didele finansine našta visiems miestiečiams. Pavyzdžiui, 2015 m. ir 2016 m. šiai problemai spręsti buvo skirta po 150 tūkst. eurų, praėjusiais metais – 130 tūkst. eurų. Apie 15 tūkst. eurų kasmet yra skiriama „Mes darom!“ akcijų metu surinktų atliekų išvežimui“, – tvirtina Vilniaus miesto savivaldybė.
Savivaldybės teigimu, didžiausia savavalių sąvartynų susidarymo priežastis yra ta, kad šiuo metu apie 30 proc. miestiečių, gyvenančių nuosavuose namuose ir sodų bendrijose, nėra sudarę sutarčių su atliekų tvarkytojais, neturi atliekoms skirtų konteinerių. „Teoriškai savo atliekas jie gali mesti bet kur, greičiausiai neretas ir pasirenka paprasčiausią kelią – palieka šiukšles pamiškėse ar veža į mieste esančius konteinerius, už kurių priežiūrą sumoka kiti gyventojai“, – tvirtina savivaldybės atstovai.
Visi atliekų turėtojai tiesiogiai ar per bendrijas, administratorius privalo turėti sutartis su atliekų tvarkytojais bei pasirūpinti, kad susidariusios komunalinės atliekos būtų tinkamai surinktos ir sutvarkytos.
„Deja, kaip rodo patirtis, didelė dalis privačiuose namuose ir sodų bendrijose gyvenančių vilniečių vengia tai daryti ir arba piktnaudžiauja savo atliekas mesdami į kitų miestiečių konteinerius arba palieka tiesiog pamiškėse. Nuo šių metų gegužės 1 d. situacija iš esmės pasikeis – kiekvienas būsto savininkas bus įpareigotas pasirūpinti savo atliekų tvarkymu.
Vilniaus miesto teritoriją padalinus į skirtingas zonas, kiekviena iš jų yra paskirta konkrečiam atliekų vežėjui. Vilniaus miesto savivaldybė iš Registrų centro gaus duomenis apie būsto savininkus ir jiems periodiškai išsiųs sąskaitą už atliekų tvarkymą. Gyventojams atliekų vežėjas pastatys konteinerius – tai išspręs (arba sumažins) savavalių sąvartynų problemą ir neužkraus papildomos naštos sąžiningai atliekas tvarkantiems Vilniaus miesto gyventojams“, – teigia Vilniaus miesto savivaldybė.
Vilnietį Jaroslavą, pranešusį apie šiukšlės Stasylų gatvėje, savivaldybė užtikrino, kad jo informacija apie atsiųsta atvejį nusiųsta Miesto tvarkymo skyriui, kuris įsipareigojo sutvarkyti šį sąvartyną.
Kviečiame nelikti abejingiems ir kartu sugėdinti šiukšlinančius kiauliukus: fotografuokite viešose vietose ar gamtoje aptiktas šiukšlių krūvas ir siųskite nuotraukas 15min redakcijai el. paštu ieskome@15min.lt.
Nepamirškite pateikti kuo detalesnį vietos aprašymą – galbūt jis ir išduos kaltininką. O gal šiukšlintoją padės atpažinti šiukšlių krūvoje esanti informacija: laiškai, sąskaitos su adresais, nuotraukos ar kita? Nufotografuokite ir atsiųskite 15min, o mes publikuosime jūsų informaciją ir nuotraukas portale bei taip gėdinsime kiaulintojus. Nuotraukas ir pridergtos vietos adresą siųsime už švarą ir tvarką tame rajone atsakingai institucijai.
Jeigu patys pasirūpinsite susitvarkyti aplinką savo mieste ar rajone, atsiųskite nuotraukas, kaip tvarkote aplinką, ir taip pat jas publikuosime.
Kiaulintojus gėdinsime, o švarintojams – dėkosime. Švarinkime aplinką, kurioje patys gyvename.