Neša bet kas
Maumedžių gatvės antrame name gyvenanti Kristina stebisi: jos namų kiemas Jeruzalėje kažkodėl labai mėgstamas „kiaulintojų“, kurie šiukšles čia neša ir veža net ir iš kitų namų. „Gal dėl to, kad patogu privažiuoti ir yra nemažai vietos sumesti atliekas. O namo gyventojai per savo langus beveik visada mato nemalonų akiai vaizdelį“, – sakė moteris.
Nuotraukoje, kuria Kristina dalijasi su 15min, užfiksuoti seni baldai, kuriuos, anot Kristinos, sumetė „dvi merginos vieną šiltą savaitgalį, dienos metu, nesislėpdamos“.
„Teko gėdinti ir tėvą su vaiku, kurie porą šeštadienių iš eilės tempė senus baldus... Gaila, bet situacija nesikeičia ir išvežus atliekas kiemas švarus būna tik iki kito ryto“, – pasakojo Kristina.
Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andžejus Dinikis gyventojams patarė imtis detektyvo amato ir rinkti įrodymus, kas tas šiukšles paliko. „Galimybių rasti ir nubausti teršėjus turime, jeigu turime pakankamai duomenų. Jeigu žmonės atsiunčia asmens nuotraukas, tai sunkiau – mes nesame paieškų tarnyba, pagal veidą negalime rasti. Bet kartais žmonės pateikia labai daug informacijos: valstybinį automobilio, kuriuo atvežtos šiukšlės, numerį, nuotraukų, savo kontaktus, kas yra būtina, nes be liudytojo teturime ginčą“, – sakė A.Dinikis.
Reikia įrodymų
Užfiksavus tik automobilį, bet ne žmogų, lipantį iš jo su šiukšlėmis, irgi tenka nusivilti – juk automobiliu gali naudotis keli asmenys, be to, sunku įrodyti, kad juo atvažiavęs asmuo tikrai tas šiukšles netinkamoje vietoje išvertė. „Kartais žmonės piktinasi, kai mes ko nors nepadarome, o patys nenori liudyti, mano – pranešiau ir viskas. Panašiai yra ir su Kelių eismo taisyklių pažeidimais, vien pranešti neužtenka, nes turi būti asmuo, kuris tai matė, užfiksavo, gali paliudyti“, – kalbėjo Viešosios tvarkos skyriaus vadovas.
Pasak A.Dinikio, galbūt žmonės net nepasidomi, kad yra aikštelių, kurios nemokamai surenka atliekas, o tokių vien Vilniuje yra ne viena. Tačiau kai kurie vilniečiai apie šias aikšteles nėra pačios geriausios nuomonės – į jas priimamos ne visos atliekos, darbuotojai kartais būna nemandagūs, siuntinėja iš vienos vietos į kitą.
„Turėjome nemažai nereikalingų rakandų, nusprendėme jais atsikratyti. Ir ką manote? Pasisamdėme mašiną, susikrovėme ir kaip tvarkingi piliečiai nuriedėjome į stambių atliekų aikštelę ir ten prasidėjo smagumas. Pirmiausia priėmėjas pareiškė, kad nenori priimti, nes ne pirmą kartą atvykome. Po ilgų diskusijų, susiraukęs priėmė, vėliau aprėkė ir t.t. Po tokio apsilankymo tikrai daugiau nevešiu ten nieko. Tad stengiesi nešiukšlinti, o lieki kaltas ir su sugadinta nuotaika visai dienai. Dabar aš tikrai suprantu, kodėl žmonės mėto šiukšles visur, o ne veža į aikšteles. Kitą kartą ir aš tikrai gerai pagalvosiu“, – piktinosi vilnietė Sandra.
Pasitaiko piktybinių teršėjų
Yra ir piktybinių šiukšlių išvežėjų, kuriems žmonės sumoka pinigus, tikėdamiesi, kad jie atliekas išveš į atitinkamas aikšteles, o tie išverčia bet kur. „Esame tokių pagavę, kai kuriuos galima net recidyvistais pavadinti, nes jie bausti begales kartų. Bet įstatymas jiems nenumato laisvės atėmimo bausmės ar automobilio konfiskavimo, tad taip ir turime – jiems skiriamos baudos, o jie tik pasijuokia ir daro tą patį toliau, nes iš to gyvena. Mes bandome informuoti, kad žmonės pasitikrintų, ar tas asmuo, kurio paslaugas jie užsisako, iš viso turi leidimą atliekas surinkti ir priduoti. Bet suprantama, kad žmonės pagrįstai tiki, jog sumokėjus pinigus atliekos bus sutvarkytos tinkamai“, – kalbėjo A.Dinikis.
Viešosios tvarkos pareigūnai ir patys nevengia pašniukštinėti po šiukšles, paieškoti dokumentų, kurie atvestų iki šiukšlintojų. Tokiu būdu nustatytas ne vienas pažeidėjas ir buvo rasta žmonių, kurie savo atliekas perdavė netinkamiems surinkėjams.
Mes taip pat kviečiame jus nelikti abejingus ir sugėdinti šiukšlinančius: nufotografuokite gamtoje ar viešoje vietoje aptiktas šiukšlių krūvas ir atsiųskite jas 15min redakcijai el. paštu ieskome@15min.lt. Nepamirškite pateikti kuo detalesnį vietos aprašymą – galbūt ji ir išduos šiukšlinantį kaltininką?
15min ne tik publikuos jūsų tekstus ir nuotraukas bei taip sugėdins kiaulintojus. Nuotraukas ir prikiaulinimo vietos adresą nusiųsime už švarą ir tvarką tame rajone atsakingai institucijai. O gal patys pasirūpinsite išvalyti jūsų mieste ar rajone prišiukšlintą vietą? Atsiųskite nuotrauką, kaip tvarkote aplinką. Kiaulintojus – gėdinsime, švarintojams – dėkosime.