Kaip pirmadienį pranešė Valstybinė miškų tarnyba (VMT), liepos 17-ąją pasitelkus Lietuvos kariuomenės sraigtasparnį atlikta žvalgyba iš oro, skrydžio maršrutas apėmė Kaišiadorių, Trakų, Vilniaus, Švenčionių, Ignalinos, Zarasų, Jonavos rajonus.
Nustatyta, kad medžių lajų defoliacija – priešlaikinis lapų kritimas dėl kenkėjo – židinyje šiuo metu siekia 80-90 procentų.
Anot VMT, skrydžio metu nepastebėta, jog židinys intensyviai plistų į gretimus medynus, tačiau jie ir toliau bus stebimi, kadangi netrukus turėtų išsivystyti šių kenkėjų antroji generacija.
VMT informaciją apie susidariusius miškų kenkėjų masinio išplitimo židinius perdavė Aplinkos ministerijai, Nacionaliniam krizių valdymo centrui bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, kur bus priimami sprendimai dėl ekstremalių įvykių ir stichinių nelaimių paskelbimo atskirų rajonų savivaldybėse.
Kaip skelbia tarnyba, spyglius graužiančių kenkėjų pažeidimai Lietuvos miškuose nėra naujiena. Dažniausiai židiniai formuojasi pietų ir rytų Lietuvoje augančiuose pušynuose.
Didžiausi spygliagraužių kenkėjų protrūkiai fiksuoti 1979, 1993-1995 ir 2000 metais, kuomet spygliai pušynuose buvo nugraužti 30-40 tūkstančių hektarų plote.
VMT duomenimis, daug didesnio masto spygliagraužių vabzdžių pažeidimai fiksuojami Lenkijoje, kur kasmet naikinami kenkėjai kelių dešimčių ar net šimtų tūkstančių hektarų miško plote.
Veiksmingai mažinti spyglius graužiančių kenkėjų daromą žalą galima tik medžių lajas apdorojant insekticidais. Tai atliekama į pagalbą pasitelkus aviaciją.
Pastarąjį kartą lėktuvai, ant kurių sumontuoti specializuoti smulkialašiai purkštukai, buvo panaudoti 2010 metais naikinant pušinių verpikų židinį Varėnos miškuose bei 2019-2020 metais, likviduojant verpikų vienuolių židinius Varėnos bei Kuršių nerijos pušynuose.
Kaip skelbia tarnyba, pastaruosius du dešimtmečius Valstybinės miškų tarnybos vykdomas nuolatinis pagrindinių spyglius graužiančių kenkėjų populiacijų stebėjimas, miškininkų teikiama operatyvi informacija bei aviacijos panaudojimas naikinant kenkėjų židinius pradinėje jų kilimo stadijoje, leido išvengti ypač didelio spygliagraužių išplitimo kelių dešimčių tūkstančių hektarų plote.
Praėjusią savaitę vykdyto skrydžio metu taip pat buvo pastebėti medžių liemenų pavojingų kenkėjų – žievėgraužių tipografų pažeisti eglynai. Šio kenkėjo populiacija ir daroma žala šiais metais rekordiškai didelė.
VMT rekomenduoja miško savininkams ir valdytojams žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač tuos, kuriuose kenkėjų židiniai jau buvo pastebėti pernai. Pabrėžiama, kad svarbu laiku pašalinti iš miško žalias apniktas egles, jų vėjavartas, vėjalaužas ir labai pažeistus medžius, laikantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklių bei užtikrinti medienos apsaugą miško sandėliuose.
Liepos – rugpjūčio mėnesiais rekomenduojama susilaikyti nuo pagrindinių ir einamųjų miško kirtimų vykdymo eglynuose, visą dėmesį sutelkiant į sanitarinių miško kirtimų savalaikį atlikimą.