Rusijos susisiekimo ministerija nedelsdama apkaltino su Nyderlandų vėliava plaukiojantį laivą „šiurkščiu“ Rusijos ir tarptautinių įstatymų pažeidimu.
Anksčiau šią savaitę „Greenpeace“ pranešė, kad Rusija kelis kartus atsisakė išduoti leidimą ledlaužiui plaukti Šiaurės jūrų keliu, teigdama, jog kyla abejonių, ar tas laivas pakankamai patvarus, kad galėtų plaukti per storo ledo laukus.
„Greenpeace“ šį Maskvos atsisakymą vadino „menkai pridengtu mėginimu užgniaužti taikų protestą“.
Nepaklusdama Rusijos institucijoms, „Greenpeace“ pareiškė, kad jos laivas „Arctic Sunrise“ įplaukė į Šiaurės jūrų kelią šeštadienį 3 val. 30 min. Grinvičo (6 val. 30 min. Lietuvos) laiku protestuoti prieš šios šalies naftos milžinės „Rosneft“ ir jos partnerės Jungtinėse Valstijose „ExxonMobil“ planus gręžti jūros dugną netoli Rusijos Arkties nacionalinio parko.
„Atsisakome leisti neteisėtoms Rusijos vyriausybės pastangoms sulaikyti mus nuo viešinimo apie pavojingą naftos gręžybą Arktyje.
„Atsisakome leisti neteisėtoms Rusijos vyriausybės pastangoms sulaikyti mus nuo viešinimo apie pavojingą naftos gręžybą Arktyje, – ledlaužiu plaukianti „Greenpeace“ aktyvistė Christy Ferguson cituojama šios organizacijos pranešime. – Rusijos Arkties nacionalinis parkas yra ypatinga vieta, pilna retų ir nykstančių laukinių Arkties gyvūnų, taip pat patirianti daug didesnę grėsmę iš nieko nepaisančių naftos bendrovių negu iš visiškai parengto „Greenpeace“ ledlaužio.“
„Jeigu „Rosneft“ ir „ExxonMobil“ atgabens jūrines gręžimo platformas, gresia katastrofiniai išsiveržimai ir išsiliejimai, kurie gali nuniokoti šį regioną“, – pareiškė Ch.Ferguson, pridūrusi, kad abi naftos milžinės „kliaujasi slaptumu ir išsisukinėjimu“.
„Arctic Sunrise“ plaukia į Karos jūrą, kur keli laivai, dirbantys pagal kontraktus su „Rosneft“ ir „ExxonMobil“, atlieka seisminius tyrimus, ruošiantis pradėti gręžti jūros dugną.