Pastebima daugiau atvejų, kai laisvės atėmimo įstaigose kalintys asmenys naudojasi vaikais kaip priemone siekdami lygtinai išeiti į laisvę – tokia išvada pateikiama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešime spaudai.
Bausmių vykdymo kodekse numatyta, kad asmenys, turintys vaikų iki 7 metų arba 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų, gali būti paleisti pirma laiko, atlikę trečdalį bausmės, BNS pranešė Kalėjimų departamentas.
Yra atvejų, kad nuteistieji piktnaudžiauja tuo, pripažįsta tėvystę net ne savo vaikui, o išėję į laisvę jos atsisako, – teigė Vilma Budėnienė.Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, per beveik devynis šių metų mėnesius užregistruoti 22 atvejai, kai atliekantys bausmę tėvai prašyme nurodė neteisingą savo vaikų skaičių. 2008 metais tokių atvejų būta 14-a, 2007 metais – 18-a. Dažniausiai nuteistieji nurodo mažiau atžalų, nei yra iš tikrųjų.
„Teikdami laisvės atėmimo įstaigoms informaciją apie nuteistųjų, besikreipiančių į teismą dėl lygtinio paleidimo, pastebėjome, kad dažnėja atvejų, kai bausmę atliekantys tėvai neretai net nežino tikslaus atžalų skaičiaus, jų gimimo datos, gyvenamosios vietos ir panašiai“, – pranešime spaudai cituojama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Odeta Tarvydienė. Pasak jos, dažnai „pamirštami“ vaikai iš ankstesnių santuokų ar gimę gyvenant su pirmosiomis sugyventinėmis.
Nuteistieji ignoruoja atžalas dar ir dėl to, kad paaiškėja, jog jie smurtavo šeimose, nesirūpino vaikų ugdymu ir auklėjimu, nerėmė materialiai.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba šiuo metu susirašinėja su 13-a laisvės atėmimo įstaigų dėl asmenų, turinčių vaikų iki 7 metų arba du ir daugiau nepilnamečių vaikų (jei jiems neapribota tėvų valdžia), ir asmenų, pripažinusių tėvystę ar įvaikinusių, lygtinio paleidimo iš pataisos namų. Šiuo metu nagrinėjami 36 nuteistųjų prašymai dėl lygtinio paleidimo iš pataisos namų.
Nagrinėjant minėtus prašymus pastebima, kad vėl daugėja nuteistųjų (palyginti su 2007 metais), kurių šeimos įrašytos į savivaldybių socialinės rizikos šeimų, auginančių nepilnamečius vaikus, apskaitą. Savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų skyrių duomenimis, šiemet tokių šeimų jau buvo 31-a, 2008-aisiais – 49-ios, 2007-aisiais – 13-a.)
„Kiekvienais metais Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos sulaukia nemažai prašymų iš nuteistų asmenų dėl tokio lygtinio paleidimo. Yra atvejų, kad nuteistieji piktnaudžiauja tuo, pripažįsta tėvystę net ne savo vaikui, o išėję į laisvę jos atsisako“, – BNS sakė Kalėjimų departamento Viešųjų ryšių skyriaus viršininkė Vilma Budėnienė.
Lygtinai paleistus asmenis (tarp jų ir dėl vaikų) prižiūri ir jų elgesį lygtinio paleidimo laikotarpiu kontroliuoja Kalėjimų departamentui pavaldžios pataisos inspekcijos, kurios minėtais atvejais bendradarbiauja su savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybomis.
Kalėjimų departamento duomenimis, kas penktas nuteistasis Lietuvoje turi vaikų iki 18 metų. Iš viso Lietuvoje 2008 metais buvo beveik 1400 bausmę atliekančių asmenų, kurių laisvėje laukė mažamečiai vaikai.