„Finansavimas yra skirtas iki 2020 metų – maždaug apie 50 mln. eurų, taip pat visos tos programos, kurios yra ministerijos kompetencijoje ir savivaldoje – tos lėšos taip pat yra nukreiptos į tas pačias programas“, – pirmadienį per spaudos konferenciją sakė ministrė.
Anot jos, lėšų rezervą pertvarkai savo ruožtu turi ir savivaldybės – jos raginamos šiam tikslui panaudoti sutaupomas socialinės paramos lėšas.
Ministrės aiškinimu, institucijas galima uždaryti tik sukūrus alternatyvias paslaugas bendruomenėje. Teikti tokias paslaugas, jos teigimu, pirmiausia turi būti skatinamas nevyriausybinis sektorius.
„Spyną uždėti yra labai paprasta. Mes turime galvoti pirmiausia, kaip suformuoti ir pateikti visuomenei paslaugas, kurios pakeistų būtent institucinę globą. Todėl kalbėti ir pasakyti, kad kažką naikiname, tikrai taip negalime. Jeigu žiūrėsime į europinę patirtį, tuos pačius estus ar kitas valstybes, jūs matote ir puikiai žinote turbūt, kad tam tikrais laikotarpiais, tam tikrais etapais veikia kelios sistemos, todėl pagrindinis mūsų yra tikslas sukurti kiekvienoje savivaldybėje bendruomeninių paslaugų tinklą, kad galėtume pereiti nuo institucinės globos prie visuomeninių paslaugų“, – aiškino A.Pabedinskienė.
Anot jos, prioritetas yra bendruomeninių paslaugų vaikams kūrimas, tačiau pertvarka turi apimti ir, pavyzdžiui, paslaugas suaugusiems neįgaliesiems.
„Supraskite vieną dalyką – galbūt ne visi vaikai galės gyventi šeimose ir šeimynoje. Įvairūs poreikiai yra“, – dėstė ministrė.
Ministerija yra skelbusi, kad pertvarka siekia sudaryti sąlygas ne mažiau kaip 10 proc. arba apie 400 vaikų kasmet mažinti globos įstaigų auklėtinių skaičių juos įvaikinant, perduodant globai į šeimynas ir šeimas ar vyresnius nei 16 metų apgyvendinant savarankiškai su nuolatiniu konsultavimu, priežiūra.
Institucijoje šiuo metu auga per 3,6 tūkst. vaikų.