2013 04 28

Ilgas Viktoro Uspaskicho atsistatydinimų stažas: su trenksmu išeidavo ir greitai sugrįždavo

Viktoras Uspaskichas neteko Darbo partijos (DP) pirmininko posto – šiai susijungus su leiboristais, naujos politinės jėgos vadovu išrinktas Vytautas Gapšys. Nereikėtų apsigauti, kad vienas prieštaringiausių šalies politikų būtinai trauksis į šoną. Jei įvyks planuojamos „darbiečių“ jungtuvės su „Tvarka ir teisingumu“, jis vėl gali tapti pirmininku, juoba kad praeityje politikas ne kartą atsistatydino iš įvairių postų, o į kai kuriuos neilgtrukus grįžo.
Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Valdo Adamkaus išreikšto nepasitikėjimo neužteko

Pirmąsyk durimis V.Uspaskichas trenkė  2005 m. birželį, nors prieš tai, prezidentui Valdui Adamkui išreiškus nepasitikėjimą, ilgai spyriojosi. Politikas, tuomet ėjęs ūkio ministro pareigas ir antrą kadenciją dirbęs Seime, buvo įtartas su juo susijusios bendrovės „Krekenavos agrofirma“ protegavimu svarstant valstybinės reikšmės projektus su Rusija.

Opozicinių konservatorių ir liberalcentristų pateikti dokumentai rodė, esą DP vadovas su Rusijos pareigūnais svarsto su juo susijusių įmonių reikalus. Sprendžiant iš dokumentų, V.Uspaskichas buvo pateikęs Rusijos pareigūnams siūlymų įsteigti bendrą įmonę, perleidžiant dalį „Krekenavos agrofirmos“ akcijų Maskvos mėsos perdirbimo kombinatui. Jis siūlė naujai įmonei patikėti ir Lietuvos didmeninės prekybos terminalo bei logistikos centro statybą Maskvoje, taip pat – perregistruoti ir šio prekybos bei logistikos centro statybai numatytą žemės sklypą Maskvoje.

Be to, ant „darbiečio“ krito neskaidraus SAPARD lėšų skirstymo šešėlis. Valstybės kontrolės duomenimis, įmonės „Krekenavos agrofirma“ ir „Krekenavos mėsa“ gavo 8,7 mln. litų daugiau, nei galėjo gauti.

Seimas suskubo sudaryti tris laikinąsias komisijas V.Uspaskicho ir kai kurių kitų pareigūnų galimiems interesų konfliktams tirti.

BFL/Tomo Lukšio nuotr./Valdas Adamkus
BFL/Tomo Lukšio nuotr./Valdas Adamkus

Per televiziją kreipęsis į visuomenę V.Adamkus leido aiškiai suprasti nepasitikįs į skandalus įsivėlusiu ministru. Prezidento užuominą ir atvirą opozicijos raginimą trauktis V.Uspaskichas išgirdo tik po gerų dviejų savaičių. Kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija patvirtino, kad interesai buvo supainioti, jis iškart atsistatydino ne tik iš ministrų, bet ir iš Seimo narių.

Tuo metu Rusijoje lankęsis politikas savo pareiškimą atsiuntė faksu. Lietuvon jis grįžo tik 2007 m. rugsėjį, mat vos jam išvykus paaiškėjo, kad Lietuvos teisėsauga jį įtarė neskaidria partijos buhalterija. Prokurorai pradėjo tyrimą dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo ir kitų nusikaltimų. Ūkio ministro poste „darbietis“ išsilaikė lygiai pusę metų ir vieną dieną.

Postą trumpam užleido Kęstučiui Daukšiui

2006-ųjų gegužę V.Uspaskichas buvo sklandžiai perrinktas DP pirmininku, o netrukus dėl nelaimių šeimoje išvyko į gimtąją Rusiją ir ten užsibuvo kone pusantrų metų. Mat paaiškėjo, kad Lietuvos teisėsauga įtarė V.Uspaskichą neskaidria partijos buhalterija, atliko kratą DP būstinėje.

Palikęs Lietuvą, politikas sustabdė savo, kaip DP pirmininko, įgaliojimus, o 2006 m. birželio pabaigoje, kai Generalinė prokuratūra nusprendė pateikti įtarimus juridiniam asmeniui DP dėl „juodosios buhalterijos“, atsistatydino iš šio posto. Anot laikinąja DP vadove tapusios parlamentinės frakcijos seniūnės Loretos Graužinienės, taip lyderis prisiėmė atsakomybę dėl susidariusios situacijos.

15min.lt nuotr./Kęstutis Daukšys (kairėje) ir Viktoras Uspaskichas
15min.lt nuotr./Kęstutis Daukšys (kairėje) ir Viktoras Uspaskichas

Be pirmininko likę „darbiečiai“ apgailestavo, kad rasti naują vedlį, charizmatišką kaip V.Uspaskichas, bus sunku. Iš pradžių partijai laikinai vadovavo L.Graužinienė, o po kelių mėnesių pirmininku buvo išrinktas kitas parlamentaras Kęstutis Daukšys, bet DP tinklalapį ir toliau puošė lyderio – V.Uspaskicho nuotrauka.

Net gyvendamas Maskvoje, kur nesėkmingai prašė politinio prieglobsčio, iš Lietuvos politikos jis visiškai nepasitraukė: nuolat sulaukdavo „darbiečių“, su kuriais aptarinėdavo partijos reikalus, o 2007 m. pradžioje panūdo dalyvauti savivaldos rinkimuose, tiesa, sėkmės juose nesulaukė. Kolegos tvirtindavo, kad jis grįš iki balsavimo, bet tai teliko pažadu.

Nors Generalinė prokuratūra buvo paprašiusi V.Uspaskicho ekstradicijos, prašymas nebuvo patenkintas. Jis pats sugrįžo tik 2007 m. rugsėjį ir iškart atsidūrė areštinėje. Politiką prie lėktuvo trapo sulaikė ir iškart išsivežė į Vilniaus oro uostą atvykę teisėsaugos pareigūnai. Vėliau teismas skyrė kardomąją priemonę – pusės metų namų areštą. 

Pokyčių partijos viršūnėje nereikėjo ilgai laukti – K.Daukšys netrukus atsistatydino. „Tai – logiškas žingsnis, – tuomet teigė jis. – Pernai (2006 m. – red. past.) rugpjūtį tapau partijos pirmininku ir sau kėliau vieną uždavinį: išlaikyti partiją, sutelkti žmones ir apsaugoti organizaciją nuo byrėjimo. Šis uždavinys įgyvendintas. Dabar partijos laukia nauji iššūkiai. Normalu, kad prieš juos yra renkami nauji lyderiai su naujomis programomis“.

Kaip ir buvo tikėtasi, 2007 m. lapkritį V.Uspaskichas vėl tapo DP pirmininku. „Abejoju, ar kas nors iš partijos narių dabar surinktų tiek balsų kiek aš“, – dar prieš balsavimą savo sėkme buvo užtikrintas jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai