2015 06 14

Įmonių, norinčių naikinti Sosnovskio barščius, randama sunkiai

Pavojingų sveikatai Sosnovskio barščių laukai Lietuvoje plečiasi vis labiau. Savivaldybių kovą su šiuo augalu bandoma palengvinti aplinkos ministerijos eksperimentiniais projektais, tačiau norinčių naikinti šį augalą įmonių randama sunkiai.
Sosnovskio barščiai
Sosnovskio barščiai / J. Kalinsko nuotr. / Dienraštis „15 minučių“

Nepaprastai gajus Sosnovskio barštis gali siekti 3–4 metrus, jo stori stiebai ir gilios šaknys. Augalas išbarsto keliasdešimt tūkstančių sėklų, jos sudygsta net po kelerių metų.

Iš Kaukazo kilęs ir prieš gerą pusę amžiaus į Lietuvą atvežtas Sosnovskio barštis – vienas iš labiausiai kitą augmeniją stelbiančių augalų, pavojingas ir žmogaus sveikatai.

Kai kurios savivaldybės ir saugomos teritorijos pastaraisiais metais ėmėsi jį naikinti, tačiau kovota tarsi su devyngalviu slibinu, plotai vis plečiasi, o ir norinčių naikinti šį augalą randama sunkiai.

Kai kurios savivaldybės ir saugomos teritorijos pastaraisiais metais ėmėsi jį naikinti, tačiau kovota tarsi su devyngalviu slibinu, plotai vis plečiasi, o ir norinčių naikinti šį augalą randama sunkiai.

„Viena agresyviausisų rūšių – Sosnovskio barštis, kuriam naikinti mes skelbėme konkursą prieš 2 metus  30-imčiai teritorijų sutvarkyti. Tam buvo skirta beveik 5 mln. litų. Teko 4 kartus skelbti konkursus, bet neatsirado įmonių, kurios sunaikintų. Tai rodo, kaip sunku suvaldyti Sosnovskio barštį“, – tikina Aplinkos ministerijos vyr. specialistas Laimutis Budrys.

Pasak Gamtos paveldo fondo projektų vadovo, su invaziniu augalu vienoje pievoje kovota pusantrų metų. Trijų hektarų plotas purkštas herbicidais, dažnai šienautas, iškasinėtos šaknys.

„Darbai turi būti pradedami nedelsiant, vos pradejus dygti, nuo ankstyvo pavasario, derinant juos tarpusavyje. Ir atlikus darbus, reikia sugrįžti po savaitės ar dviejų, po to vėl ir vėl. Nuolat teritorija yra šukuojama, augalai naikinami tiek cheminiu būdu, tiek kasant, tiek pjaunant žolę“, – sako Gamtos paveldo fondo projektų vadovas Gintaras Venckus.

Norintiesiems išnaikinti Sosnovskio barštį patariama augalus nupjauti, kad jie nespėtų išberti sėklų, purkšti lapus herbicidu glifosatu.

Pasak specialistų, remiantis eksperimentiniu projektu, bus parengta metodika savivaldybėms, kaip naikinti šiuos invazinius augalus. Manoma, kad sparčiai plintantis Sosnovskio barštis Lietuvoje gali būti užėmęs kelis šimtus hektarų. Aplinkos ministerija rengiasi tikliau įvertinti jų plotus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis