Viršūnėje – G.Nausėda
„Vilmorus“, apklausdami respondentus, užduoda atvirą klausimą, už ką balsuotų prezidento rinkimuose. Vardas, kurį jau metus įvardija daugiausia respondentų – Gitanas Nausėda. Naujausios apklausos duomenimis, jį kaip Lietuvos prezidentą įsivaizduoja 23 proc. apklaustųjų. Jo reitingas pastaruoju metu beveik nekinta – praėjusį mėnesį buvo 22 proc.
Į antrą reitingų lentelės vietą šįkart iškopė Ingrida Šimonytė. Ją, kaip kandidatę į prezidentus, palaiko 18 proc. apklaustųjų. „Jos reitingas sparčiai, tiesiog dramatiškai auga. Jeigu dar gegužės mėnesį [palaikymas] buvo 5 proc., šiuo metu – 3–4 kartus daugiau. Ypač po to, kai ji jau apsisprendė būti kandidate į prezidentus“, – komentavo V.Gaidys.
Į trečią vietą iš antros I.Šimonytė išstūmė apie kandidatavimą į prezidentus dar nepaskelbusį S.Skvernelį. Lyginant su situacija prieš metus, jo prezidentinis reitingas šiek tiek sumažėjo.
Ketvirtoje vietoje – Vygaudas Ušackas (10,5 proc.). Jo reitingas per mėnesį pora procentinių punktų sumažėjo. „Matyt, tai dėl to, kad I.Šimonytė apsisprendė. Jų elektoratai ne taip ir toli vienas nuo kito“, – spėjo sociologas.
Penktas – Arvydas Juozaitis (4,7 proc.), po to pagal populiarumą rikiuojasi – Aušra Maldeikienė (2,9 proc.), A.Juozaitis (2,4 proc.)
Į priekį įsiveržė konservatoriai
Tarp partijų pirmoje vietoje yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – už juos balsuotų 17 proc. nuo visų apklaustųjų ir 27 proc. nuo apsisprendusių balsuoti. „Tai yra gana daug, daugiau nei rugsėjo mėnesį, bet ne pats aukščiausias rezultatas šiais metais“, – pabrėžė V.Gaidys.
Antroje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 13 proc. nuo visų gyventojų ir 21 proc. nuo balsuojančių. Rugsėjį „valstiečiai“ užėmė pirmą vietą, konservatoriai tada buvo antri.
„Šios partijos yra lyderės. Jos jau gal metus dominuoja, kartu apima apie 50 proc. rinkėjų“, – apibendrino „Vilmorus“ vadovas.
Toliau yra partijos su mažesniais reitingais, kurios vis viena kitą lenkia, keičiasi jų padėtys. Šįkart 3 vietoje – „Tvarka ir teisingumas“ (8 proc. nuo visų ir 13 proc. nuo balsuojančiųjų) – tai daugiau negu buvo rugsėjį.
Lietuvos socialdemokratų partija su 7 proc. nuo visų ir 11,5 proc. nuo balsuojančiųjų – 4 vietoje, o Darbo partija – 5 vietoje (5 proc. nuo visų ir 8 proc. nuo balsuojančiųjų).
„Čia yra žemiausias taškas nuo tada, kai partijos vairą vėl perėmė Viktoras Uspaskichas. Gegužės mėnesį reitingas buvo gerokai pakilęs, dabar jis vėl sumažėjo“, – pasakojo sociologas.
Trečia partijų grupė – tos, kurios yra arti 5 proc. barjero. Tai – Lietuvos socialdemokratų darbo partija ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (abi palaiko po 3 proc. apklaustųjų ir 5 proc. balsuojančiųjų).
„Liberalų sąjūdis tikrai išgyvena krizę – reitinguose matome, kad dabar jie nepraeina 5 proc. barjero. Nuo balsuojančiųjų būtų 4,1 proc. Tai viena mažiausiai balsų surenkančių partijų“, – komentavo V.Gaidys.
Neigiamų švietimo ministrės įvertinimų šuolis
Pirmos vietos tarp populiariausių politikų neužleidžia prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ją palankiai vertina maždaug 60 proc. Antroje vietoje – Visvaldas Matijošaitis su 57 proc. „Jeigu vertintume pagal teigiamų ir neigiamų vertinimų skirtumą, jis užima pirmą vietą“, – akcentavo sociologas.
Trečioje vietoje – Linas Linkevičius (teigiamai jį vertina 47 proc.), tiek pat procentų apklaustųjų teigiamai vertina ir ministrą pirmininką Saulių Skvernelį.
Aktyviai keičiasi ministrų reitingai. Susisiekimo ministro Roko Masiulio reitingas pakilo iki 41 proc. – tai yra aukščiausias jo pasiekimas.
Gerokai padaugėjo neigiamų aplinkos ministro Kęstučio Navicko vertinimų. Pasak V.Gaidžio, tai gali būti susiję su Labanoro girios kirtimu.
Taip pat krito ir švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės reitingas. „Neigiamų įvertinimų padaugėjo nuo 40 proc. iki beveik 50 proc. Tai yra didžiulis neigiamų įvertinimų šuolis, o teigiamų yra nelabai daug. Galima manyti, kad tai susiję su švietimo, mokyklų reforma, mokytojų atlyginimais“, – sakė „Vilmorus“ vadovas.
Parengė Ineta Nedveckė.