„Siūlysiu Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui atlikti tyrimą dėl bendradarbiavimo su nedemokratinėmis ir žmogaus teisių negerbiančiomis valstybėmis poveikio Lietuvos nacionaliniam saugumui, kartu įvertinant teisinės pagalbos teikimo ir valstybės institucijų sprendimų šiuo klausimu priėmimo mechanizmą“, – pranešime spaudai sakė A.Anušauskas.
Komentuodamas incidentą, kai Baltarusijos valdžios institucijoms buvo perduoti finansiniai duomenys apie Baltarusijos opozicinės žmogaus teisių organizacijos „Vesna“ sąskaitas, parlamentaras sakė, kad tarptautinių sutarčių nuostatos, kurios leidžia riboti bendradarbiavimą, kai tai gali pakenkti valstybės nacionaliniam saugumui, neveikia arba veikia su dideliais trūkumais.
„Nėra funkcionuojančio mechanizmo, pagal kurį institucijoms, atsakingoms už poveikio nacionaliniam saugumui vertinimą, būtų sudarytos galimybės užkirsti kelią veiksmams, kurie kenkia Lietuvos nacionaliniam saugumui“, – teigė A.Anušauskas.
Pasak politiko, tyrimo metu, būtų galima išsiaiškinti iki šiol vykusio bendradarbiavimo apimtis, formas ir pasekmes, taip pat nustatyti ateities gaires, pagal kurias bendradarbiavimas su atitinkamomis valstybėmis galėtų būti ribojamas, atsižvelgiant į Lietuvos nacionalinio saugumo interesus.
Lietuvos pareigūnai atsiprašė šį mėnesį Minske sulaikyto žmogaus teisių gynėjo Alesiaus Beliacko artimųjų dėl to, kad Lietuvos teisingumo ministerija šį pavasarį perdavė Baltarusijos pareigūnams duomenis apie jo bankines sąskaitas. Teisingumo ministerijos pareigūnai sakė neturėję jokių įtarimų, kad, pagal dvišalę sutartį teikiami duomenys, gali būti panaudoti politiniams tikslams.
Teisingumo ir užsienio reikalų ministrai atmetė opozicijos raginimus atsistatydinti.