„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2008 09 09

Internete – ginklų arsenalas

Beribiame internete galima įsigyti visko, įskaitant kone visų kategorijų ir kalibrų ginklų – nuo dujinių iki kovinių. Nors įsigyjant kai kurių kategorijų šautuvus būtinas policijos leidimas, pareigūnai virtualiai prekybai daug dėmesio neskiria.
Internete – ginklų arsenalas.
Internete – ginklų arsenalas. / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Tik nedidelė dalis internetu ginklais prekiaujančių piliečių tikrina, ar naujasis ginklo savininkas turi jam leidimą. Gerai paieškojus galima rasti ir neregistruotų ginklų.

Dujinius pistoletus, priskiriamus D klasės ginklams, internetu parduodantys žmonės dažnai patys prisipažįsta, kad jo atsikrato, nes ketina įsigyti „rimtesnį“.

Parduotuvėje jų pirkėjai registruojami specialiame žurnale. Tačiau ne naują šautuvą internetu parduodantys piliečiai apie jokią registraciją nė neužsimena. Dažnai apie ją nutyli ir B bei C klasei priskiriamų šautuvų, skirtų gynybai ar medžioklei, pardavėjai.

Pareigūnai prekybos nesureikšmina

„Tai greičiau ne prekyba, o informacijos pateikimas. Žmogus nori parduoti šautuvą, ir kad procesą pagreitintų įdeda skelbimą, – sakė Lietuvos ginklų fondo Realizacijos skyriaus vedėjas Leonardas Bradelis. – Yra numatyta ginklų perpardavimo sistema. Kiekvieną kartą norint parduoti ginklą kitam žmogui jie abu, pardavėjas ir pirkėjas, turi eiti į ginklų parduotuvę ir šautuvą perregistruoti. Aišku, jei nori „nuotykių“, gali parduoti ir be registracijos. Jei įvyktų koks incidentas su tuo ginklu, problemų turėtų ir pirkėjas, ir pardavėjas.“

Teisinės bazės užtenka, neseniai priimtos pataisos, dabar įstatymai suderinti su ES reikalavimais. Nieko tobulinti neketiname. Ar tų įstatymų laikomasi, čia jau policijos reikalas. Sakė Viešojo saugumo departamento prie VRM direktorius Alvydas Šakočius.

Perkant D kategorijos ginklą leidimo jam laikyti nereikia. Jo savininkas turi turėti 18 metų ir yra įrašomas į specialų registrą. Įsigyjant A, B ar C kategorijos šautuvą būtinas policijos leidimas. Kad jį gautų, būsimasis ginklo savininkas turi būti nepriekaištingos reputacijos, taip pat jam reikia praeiti medikų, psichologų patikrą, tikrinama, ar žmogus buvo teistas, ar yra įrašytas į įskaitą. Ginklų savininkai kas keletą metų turi prasitęsti licenciją, būtina pristatyti ginklą į policiją, kur jis išbandomas. Tie, kas nebenori ginklo laikyti, turi jį pristatyti į Ginklų fondą arba į ginklų parduotuvę.

Statistikos neteikia

Tačiau norintys gauti atlygį už ginklą randa kitų išeičių. Pavyzdžiui, praneša ginklą praradę ar pametę, o vėliau jį parduoda. Dujinių pistoletų pardavėjai retai pasidomi, ar pirkėjas yra pilnametis.Tokia prekyba yra nelegali – taip pat, kaip ir „gatvinė“.

Policijos pareigūnai tikina interneto erdvę nuolat sekantys, tačiau konkrečios statistikos, kiek buvo atlikta patikrinimų ir nustatyta nelegalių pardavėjų, nepateikė. „Visa tai rašoma į bendrą įskaitą, neišskiriama, ar sulaikyti pardavėjai prekiavo internetu, ar gatvėje. Bet nelegalūs ginklų prekeiviai internete nesiskelbia...“, – sakė Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs