Apie galimai atominėje elektrinėje įvykusį incidentą penktadienio popietę paskelbė „Facebook“ vartotojas, prisistatantis pseudonimu „Praeities žvalgas“.
„Nepatvirtintais duomenimis, Astravo atominėje elektrinėje įvyko avarija. Info gavau iš trijų tarpusavyje nesusijusių šaltinių“, – rašė jis.
Tariamai „atliekant maksimalios galios bandymus viename iš reaktorių perkaito aušinimo sistema ir atsirado nesandarumas“.
„Dėl radiacijos nuotėkio informacijos kol kas nėra. Gali būti, kad trūko išorinis aušinimo kontūras“, – spėjo „Praeities žvalgas“.
Galiausiai jis didžiosiomis raidėmis pridėjo, kad ši informacija nepatvirtinta, ir paragino nepanikuoti.
Tačiau tuos, kurie turi dozimetrus, ypač vilniečius, pakvietė šiuos aparatus laikyti įjungtus. Dėl kalio jodido profilaktikos esą reikėtų laukti oficialių nurodymų.
„Vėjas kol kas mums palankus“, – apibendrino „Facebook“ vartotojas, turintis daugiau nei 21 tūkst. sekėjų.
Vėliau jis pakoregavo savo įrašą ir kiek atsargiau pranešė apie galimą incidentą: „Per 10 min. iš trijų tarpusavyje nesusijusių šaltinių gavau nepatvirtą informaciją, kad Astravo atominėje elektrinėje įvyko avarija.
Atliekant maksimalios galios bandymus viename iš reaktorių perkaito aušinimo sistema ir atsirado nesandarumas. Dėl radiacijos nuotėkio informacijos nėra. Gali būti, kad trūko išorinis aušinimo kontūras.“
Radiacinis fonas nepakitęs
VATESI tinklalapyje jokios panašios informacijos nėra. Čia galima patikrinti ir radiacinį foną Lietuvoje, penktadienio vidurdienio duomenimis, jis siekė 0-100 arba 100-200 nanosivertų per valandą.
Apie jokį incidentą Astrave nepraneša ir Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA).
Tačiau į nuogąstavimus, kad Astrave galėjo įvykti pavojingas incidentas, sureagavo radiacinės saugos specialistai.
Pasklidus informacijai, kad Baltarusijos atominėje elektrinėje įvyko incidentas, kurio metu sprogo aušinimo katilas (tai yra vienas iš bokštų, kurie matomi būnant netoli Baltarusijos sienos), Radiacinės saugos centras pranešė neturintis jokios oficialios informacijos apie šį incidentą.
„Radiacinis fonas Lietuvoje nepakitęs ir gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti, vizualiai iš Lietuvos teritorijos matomi bokštai yra nepažeisti ir neveikia“, - paskelbta centro paskyroje „Facebook“.
Astravo atominė elektrinė stovi maždaug 50 km nuo Vilniaus. Lietuva teigia, kad ji pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Minskas tokius priekaištus atmeta.
Panašių įrašų apie incidentus Lietuvoje arba netoliese esančiose atominėse jėgainėse būta ir anksčiau.
Praėjusių metų pabaigoje internete buvo pasirodęs bauginantis pranešimas, esą Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) įvyko incidentas – buvo pažeistas konteineris su panaudotu branduoliniu kuru.
Taip pat skaitykite: Melagienų kūrėjai gąsdina pavojingu incidentu Ignalinos AE, kurio įmonėje nebuvo
Tai buvo melas – jėgainės atstovai suskubo paneigti šią informaciją kaip melagingą, klaidinančią ir darančią žalą įmonės reputacijai.
Ši žinia buvo paskelbta neseniai sukurtoje tariamai IAE paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.