09 26 /12:56

Internete – ataka prieš Šilutės gydytoją: ar tikrai kūdikis po skiepo miršta?

„Facebook“ vartotojai dalijasi įrašu apie kelių mėnesių kūdikį, kuris tariamai dėl roto viruso skiepo atsidūrė reanimacijoje. Klinika, kurioje esą buvo paskiepyta mažylė, istoriją įvertino kaip neatitinkančią tikrovės ir patikino nesulaukusi nei skundų, nei atsakingų institucijų paklausimų dėl tokio atvejo.
Kūdikiai ir mažamečiai vaikai Lietuvoje skiepijami pagal skiepų kalendorių
Skiepijamas kūdikis / 123RF.com nuotr.

Vakcinas kritikavo ir anksčiau

Už širdies griebiantis pasakojimas apie nė pusmečio neturinčią mergaitę „Facebook“ pasirodė antradienio vakarą. Jį paskelbė internautė, prisistatanti tik vardu.

„Labai skaudi istorija, jaučiu pareiga dalintis, ypač jaigu turite mažų vaikų, labai gerai pagalvokite kokį daktarą renkatės (citatose kalba netaisyta – red. past.)“, – iškart įspėjo jauna moteris.

Anot jos, šeimos gydytoja ir Šilutės greitosios pagalbos tarnyba ignoravo „labai rimtus simptomus“, o dėl to kūdikio gyvybei grėsė rimtas pavojus.

„Kiek daugiau nei prieš mėnesį laiko paskiepijo 4 mėnesių mano sesės mergyte, po skiepo praėjus 2 valandoms leliukas pradėjo baisiai verkti, niekas negalejo nuraminti, iškviesta greitoji pagalba išvežė vaika I ligoninę sudavė raminančiujų ir paleido namo, bet rėmimas nesibaigė, tada prasidėjo traukuliai, kita rytą kūdikis buvo nuveštas I ligoninę pas šeimos daktarę kuri pasakė kad viskas vaikui yra gerai, duokit espumizano (vaisto nuo dieglių - red. past.) po skiepo normalu kad vaiko tokia busena, ir paleido vel namo, bet vaikui tiesiog akyse blogejo…“

Greitoji pagalba esą buvo kviečiama dar kelis kartus, bet tariamai nepadėjo – kūdikis esą geso akyse, bet medikai neva aiškino, kad tokia būsena po skiepo yra normali, ir siūlė palaukti tris dienas.

„Trečia diena jau veiksmas vyksta Gargžduose, iš pačio ryto kviečiama greitoji, kuri atvažiavusi išvežė kudiki i ligonine ir tiesiai i renimacią, daktarės žodžiai kad jaigu dar būtumėte uželse vaikui butu trukusios žarnos, kurios po roto viruso skiepo baisiai išsipūtė. Daktarai Klaipedoje patvirtino net rastiskai kad čia yra skiepų žala ir uždraudė skiepyti toliau“, – rašė ji.

Shutterstock nuotr./Kūdikis karščiuoja
Shutterstock nuotr./Kūdikis karščiuoja

Šiuo metu mažylė tariamai esanti Kauno klinikose, „labai sunkios bukles, traukuliai nesibaigia, o rekimas taip pat kiekviena diena uzeina nevaldomas“.

Moteris retoriškai paklausė, kodėl gydytojai verčia skiepyti, bet neįspėja, kad „vaikui gali prasidėti baisios formos epilepsija ir dar daug kitų dalykų“.

Galiausiai ji pažėrė kritikos įraše paminėtai medikei ir paragino nepasitikėti, kai daktarai sako, kad viskas gerai, nes dažnai jiems esą tiesiog pritrūksta žmogiškumo ir net kompetencijos.

Netrumpas įrašas, kuriame nebuvo pateikta jokių įrodymų, jau per pirmą parą sulaukė maždaug 800 reakcijų, juo pasidalijo 1,6 tūkst. internautų. Vieni kartu papasakojo ir panašią savo patirtį, kiti tekstą iš savo paskyrų jau spėjo pašalinti.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Senjoro mirtis nebuvo susieta su vakcina nuo COVID-19, nors jis buvo ką tik pasiskiepijęs, tačiau „Facebook“ vartotoja tai padarė
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Senjoro mirtis nebuvo susieta su vakcina nuo COVID-19, nors jis buvo ką tik pasiskiepijęs, tačiau „Facebook“ vartotoja tai padarė

Beje, ta pati „Facebook“ vartotoja 2021 m. balandį buvo pasidalijusi nuoroda į dienraščio „Klaipėda“ straipsnį apie 78-erių senjoro mirtį. Nors jo gyvybė užgeso netrukus po antros „Moderna“ vakcinos dozės, su vakcina ši mirtis nebuvo siejama. „Matyt, sutapimas tik“, – nepaisant to, pakomentavo internautė.

Paviešino dokumentus iš ligoninės

15min paprašė teksto autorės pateikti daugiau informacijos apie tai, kas nutiko. Ji atsiliepė tik kitą dieną, jau pasirodžius straipsniui. Moteris teisinosi sulaukusi itin daug žinučių iš žmonių ir kitų žurnalistų, tad nebuvo laiko sureaguoti.

Įrašas „Facebook“ buvo papildytas dviem išrašais iš mažylės ligos istorijos. Tiesa, vardas ir gimimo data užtušuoti, tad pacientės identifikuoti neįmanoma, bet datos ir kai kuri informacija sutampa su tuo, kas skelbiama „Facebook“.

Iš šių dokumentų matyti, kad mergaitė dvi paras buvo gydyta Klaipėdos vaikų ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje, vėliau perkelta į Neurologijos, kardiologijos ir reumatologijos skyrių.

Shutterstock nuotr./Verkiantis kūdikis
Shutterstock nuotr./Verkiantis kūdikis

Rugsėjo 20-osios dokumente pažymėta, kad ji buvo išrašyta iš stacionaro stabilios būklės. Kad būtų išsiunčiama į Kauno klinikas, nenurodyta. Tačiau skirta ankstyvoji reabilitacija (kaip ir prieš skiepą), planinė vaikų neurologo konsultacija.

Žada kreiptis į teisėsaugą

Įraše paminėtas Šilutėje veikiantis medicinos centras „Puriena“. Portalas 15min kreipėsi į jį paaiškinimo.

„Medicinos centro administracija yra susipažinusi su jūsų nurodoma fizinio asmens publikacija „Facebook“, – teigiama centro direktoriaus pavaduotojo medicinai Remigijaus Juknos atsakyme. – Šią informaciją skleidžia mums nežinomas asmuo (pagal mūsų turimus duomenis informacijos skleidėjas nėra mūsų klinikos pacientas).

Mūsų klinika nėra gavusi jokio panašaus turinio paciento skundo ar paklausimo iš institucijų. Atsižvelgiant į tai, publikacijos turinį vertiname kaip tikrovės neatitinkančios informacijos skleidimą.“

R.Jukna patvirtino, kad įraše minima gydytoja dirba klinikoje ir pacientų bei kolegų yra vertinama kaip labai kompetentinga, atidi ir rūpestinga medikė, iki šiol neturėjusi jokių nusiskundimų dėl savo profesinių pareigų.

Medicinos centro „Puriena“ nuotr./Medicinos centras „Puriena“
Medicinos centro „Puriena“ nuotr./Medicinos centras „Puriena“

„Įvertinus tai, kad anonimo skleidžiama informacija, mūsų vertinimu, neatitinka tikrovės ir žemina tiek klinikos, tiek konkretaus mediko garbę ir orumą, būtinai kreipsimės į teisėsaugos institucijas siekiant nustatyti šią informaciją skleidžiantį asmenį.

Galime tik svarstyti, jog ši negatyvi informacinė ataka gali būti susijusi su bendru tam tikros visuomenės dalies asmenų nusiteikimu prieš vakcinas, bet kokią klinikinę būklę susiejant su galimu vakcinų šalutiniu poveikiu, neturinti jokio medicininio ar mokslinio pagrindimo“, – apibendrino klinikos atstovas.

Pranešimų apie reakcijas nebūta

Rotavirusinė infekcija yra virusinė žarnyno infekcija, kuriai būdinga bendra organizmo intoksikacija, vėmimas, karščiavimas, viduriavimas. Jai būdingas sezoniškumas, pasireiškiantis sergamumo pakilimu šaltuoju metų laiku.

Dažniausiai serga jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai, tačiau gali sirgti ir vyresnio amžiaus asmenys, turintys nusilpusį imunitetą. Sunkiausiomis ligos formomis pirmą kartą serga 3-35 mėn. amžiaus kūdikiai ir vaikai. Vyresni vaikai ir suaugę asmenys gali sirgti ir pakartotinai, tačiau lengvesnėmis formomis.

Pagrindinis šios itin užkrečiamos ligos sukėlėjas – rotavirusai, kurie 4-20 laipsnių temperatūroje išlieka gyvybingi kelis mėnesius, o šaltinis – sergantis žmogus.

Roto virusu užsikrečiama per burną, dažniausiai – per užterštas rankas. Kadangi virusai gali ilgą laiką išlikti gyvybingi, jie gali plisti per įvairius daiktus, kuriuos vaikai deda į burną. Galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas nešvariomis rankomis. Kolektyvuose vaikai dažniausiai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji paprastai užsikrečia šeimose nuo mažų vaikų.

Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo roto viruso yra skiepai, kurie turi būti atlikti kūdikiams ne vėliau kaip iki 32 savaičių amžiaus. Skiepai nuo rotavirusinės infekcijos nuo 2018 m. rugsėjo yra įtraukti į LR vaikų profilaktinių skiepų kalendorių. Kūdikiai skiepijami nemokamai.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informavo 15min, kad šiemet negauta nė vieno pranešimo apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į roto viruso vakcinas.

123RF.com nuotr./Skiepai aktualiausi kūdikius auginantiems tėvams
123RF.com nuotr./Skiepai aktualiausi kūdikius auginantiems tėvams

„Pernai buvo gauti 2 pranešimai apie patirtas reakcijas. Viena reakcija buvo nesunki, kita – sunki dėl gydytojos klaidos (buvo suleistos 3 vakcinos vienu metu, vienos iš jų neturėjo suleisti). Bet šie atvejai nesusiję visiškai nesusiję su tuo, kas dabar rašoma“, – teigiama VVKT atsakyme.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Istorija apie po skiepų stipriai sunegalavusį kūdikį buvo paskelbta be jokių įrodymų. Klinika, kurioje tariamai buvo skiepyta mažylė, šį pasakojimą vertina kaip neatitinkantį tikrovės, ir žada kreiptis į teisėsaugos institucijas su prašymu išsiaiškinti, kas platina tokią informaciją, kuri menkina klinikos įvaizdį ir konkrečios medikės garbę bei orumą. Pranešimų apie nepageidaujamą reakciją į minimus skiepus nuo rotaviruso šiemet negauta.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis