„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 04 21

Iš apgyvendinimo vietų iki šiol pabėgo beveik 1000 migrantų

Nuo migrantų krizės pradžios, iš Lietuvoje esančių laikino apgyvendinimo vietų sugebėjo pabėgti 975 migrantai. Dalis jų buvo sulaikyti Lietuvoje, kitus grąžino užsienio valstybės, tačiau beveik 700 iki šiol nėra rasta. Kiti migrantai, nusivylę gyvenimo sąlygomis Lietuvoje ir nebeturintys vilties pabėgti, renkasi kitą kryptį – atgal į tėvynę. Iki šiol 1086 asmenys, pasinaudoję išmokomis bei nemokamais lėktuvo bilietais, išvyko iš Lietuvos savanoriškai.
Migrantų stovykla Medininkuose
Migrantų stovykla Medininkuose / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Per Lietuvą vykusių ir vykstančių migrantų tikslas – Vokietija, Prancūzija ir kitos Vakarų Europos šalys. Apie tai, kaip mūsų šalis daugumai tapo tarpine stotele, pro kurią buvo galima pigiausiai, greičiausiai ir saugiausiai patekti į išsvajotąją šalį, 15min žurnalistai praėjusią vasarą parengė tyrimą.

Nelegalių sienos kirtimų skaičius augo nuo 2021 metų pradžios. Nuo tada, Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje registruoti 4397 migrantai.

Daugiausia jų atvyko iki praėjusių metų rugpjūčio 3 d. Nuo tada Lietuvoje pradėta taikyti „nelegalių atvykimų prevencija“ – bet kurioje šalies vietoje sulaikyti reikalingų dokumentų neturintys migrantai apgręžiami atgal į Baltarusijos teritoriją. Taip iš Baltarusijos nuo rugpjūčio pradžios VSAT į Lietuvą neleido patekti 8106 migrantams.

Iš Lietuvoje užregistruotų migrantų šiuo metu šalyje gyvena 2762 asmenys. Jie apsistoję Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) prižiūrimuose užsieniečių registracijos centruose – Kybartuose, Pabradėje, Medininkuose. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) prižiūrimuose pabėgėlių priėmimo centruose Rukloje ir Naujininkuose bei Prienų rajono savivaldybės prižiūrimame Jiezno paramos šeimai centre.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Migrantų stovykla Medininkuose
Luko Balandžio / 15min nuotr./Migrantų stovykla Medininkuose

2000 eurų ir esi Vokietijoje

Irakietis Ali iš vienos laikino apgyvendinimo įstaigos pabėgo prieš keletą mėnesių. Vyras su kitais 12 migrantų iš teritorijos pabėgo trečią valandą nakties. Dalį pabėgusių migrantų apsauga sulaikė, tačiau penkiems, tarp kurių buvo Ali, pavyko pabėgti.

Iki saugios vietos susitikti su vairuotoju naktį vyrai pėsčiomis ėjo apie dvi valandas. Ali pasakojo, kad nelegalaus taksi vairuotojas buvo lietuvis, o už kelionę į Vokietiją kiekvienas migrantas jam sumokėjo po 2000 eurų.

Šiuo metu vyras gyvena Vokietijoje.

Ali bėgdamas iš stovyklos susižeidė ranką
Ali bėgdamas iš stovyklos susižeidė ranką

Nelegalaus taksi kaina priklauso nuo vietos, kurioje lauks vairuotojas. Kuo arčiau privažiuojama prie stovyklos – tuo patogiau bėgliui, tačiau pavojingiau vairuotojui. Kaina kyla, nes vairuotojui, sulaikytam su migrantais, gresia baudžiamoji atsakomybė.

Taksi vairuotojo rizikingas privažiavimas netoli stovyklos teritorijos migrantams kainuoja nuo 2000 iki 3000 eurų.

Pėsčiomis, autobusais ar traukiniais pasiekus Lietuvos didžiuosius miestus, taksi kainos mažėja keliskart – kaina krenta iki 1000 eurų žmogui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“