„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
05 13 /19:25

Diena po rinkimų: aiškėja, kas ką rems, kova tarp G.Nausėdos ir I.Šimonytės jau užvirė

Sekmadienį pasibaigęs balsavimas Prezidento rinkimų pirmajame ture parodė, kad ir po penkerių metų kadencijos rinkėjai nerado kitų varžovų, kuriuos labiausiai norėtų matyti antrajame ture: jame vėl varžysis Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė.
Ignas Vėgėlė, Ingrida Šimonytė, Remigijus Žemaitaitis, Gitanas Nausėda, Eduardas Vaitkus, Dainius Žalimas
Ignas Vėgėlė, Ingrida Šimonytė, Remigijus Žemaitaitis, Gitanas Nausėda, Eduardas Vaitkus, Dainius Žalimas

Prieš penkerius metus G.Nausėda rinkimus laimėjo surinkęs 66 proc. balsų, o I.Šimonytė gavo dukart mažiau.

15min atliktos apklausos rodo, kad šiemet atotrūkis gali būti dar didesnis. Plačiau apie tai galite skaityti čia: Niūrūs debesys virš I.Šimonytės: G.Nausėdos atotrūkis tik auga

Detalūs rezultatai: Lietuvos prezidento rinkimai: detalūs rezultatai – kaip balsavo kiekviena savivaldybė

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

G.Nausėda antrame prezidento rinkimų ture tikisi 75 proc. rinkėjų palaikymo

21:26

Gitanas Nauseda / BNS nuotr.
Gitanas Nauseda / BNS nuotr.

Dar vienos kadencijos prezidento poste siekiantis Gitanas Nausėda sako antrame ture besitikintis 75 proc. rinkėjų palaikymo.

„Aš galbūt labiau referuočiau į tuos pasitikėjimo rodiklius, kurie reguliariai yra skelbiami ir pagal kuriuos matyti, kad mane palaiko arba teigiamai vertina apie 75 proc. gyventojų. Atvirkščiai – premjerę teigiamai vertina apie 25 procentai. Galbūt tas santykis ir galėtų būti panašus“, – interviu LRT laidoje „Dienos tema“ pirmadienį sakė šalies vadovas.

Lietuvos gyventojus G.Nausėda skatino balsuoti po dviejų savaičių vyksiančiame antrajame prezidento rinkimų ture ir kritikavo kai kurių kandidatų raginimus juo nebesidomėti.

„Manau, kad pirmiausia tai yra labai nepilietiška pozicija. Turbūt nereikėtų žmonėms vien tiktai susiejus su savo asmeniniu rinkimu rezultatu pasakyti, kad, jeigu man nepasisekė, ignoruokite rinkimus“, – sakė prezidentas.

Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, G.Nausėda surinko 44 proc. balsų, premjerė Ingrida Šimonytė – apie 20 procentų.

2019 metais varžovų jėgos buvo lygesnės, tuomet jie abu per pirmąjį turą surinko maždaug po 31 proc. rinkėjų balsų. Antrajame ture G.Nausėda tąsyk laimėjo surinkęs daugiau nei 65 proc., I.Šimonytė liko antra su 33 procentais.

Trečioje vietoje šiais metais liko advokatas Ignas Vėgėlė, surinkęs 12,4 proc. rinkėjų palaikymo.

Šiemet dėl prezidento posto varžėsi aštuoni politikai.

Įtakingas konservatorius: R.Žemaitaičio partija patektų į Seimą

19:25

Konservatorių vadovybės narys parlamentaras Andrius Vyšniauskas atskleidė, kad viešai neskelbtuose reitinguose potenciali Remigijaus Žemaitaičio partija jau senokai perkopia 5 proc. slenkstį, reikalingą patekti į Seimą.

„Žemaitaitis jau kurį laiką reitinguose atrodė gana stipriai. Mano matytuose reitinguose jau daugiau nei metus jo partija yra virš 5 proc.“, – feisbuke parašė A.Vyšniauskas.

Partijos kartais užsako viešai neskelbiamas nuomonių apklausas. R.Žemaitaitis prezidento rinkimuose liko ketvirtas su 9 proc. balsų.

Politologas L.Bielinis: partijos jau galvoja apie Seimo rinkimus

19:00

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lauras Bielinis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lauras Bielinis

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis sako, kad rinkimų kampanija buvo vangoka, o tai lėmė partijų strategija dėmesį sutelkti Seimo rinkimams rudenį.

„Rinkimų kampanija buvo vangoka. Mes norime dramos,  kad kandidatai kibtų vieni kitiems į atlapus. Bet konstituciškai prezidentas yra apribotas Seimo galios. Didžiosios politinės partijos į prezidentinę kampaniją žiūrėjo kaip į repeticiją prieš Europos Parlamento rinkimus, o ypač – rinkimus į Seimą“, – 15min studijoje sakė L.Bielinis.

Jo teigimu, sėkmingas Remigijaus Žemaitaičio pasirodymas reiškia, kad jis tikriausiai vėl bus Seimo nariu, o jo nauja partija gali turėti ir atskirą frakciją Seimą.

Visą rinkimų laidą, kurioje kalbėjo L.Bielinis ir kiti ekspertai, galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą.

R.Karbauskis: „valstiečių“ rinkėjai balsuos už G.Nausėdą

18:27

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako neabejojantis, kad antrajame ture partijos rinkėjai palaikys Gitaną Nausėdą.

 

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Aurelijus Veryga, Ramūnas, Karbauskis, Ignas Vėgėlė
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Aurelijus Veryga, Ramūnas, Karbauskis, Ignas Vėgėlė

„Penktadienį turėsime partijos tarybos posėdį, kažkokį sprendimą (dėl paramos) darysime, bet manau, kad dabar tai nelabai svarbu, nes logiškai mąstant, mūsų rinkėjai net nesikreipiant į juos balsuos už dabartinį prezidentą ir akivaizdu, kad ne už Ingridą Šimonytę“, – BNS pirmadienį sakė R. Karbauskis.

Plačiau apie R.Karbauskio poziciją galite skaityti čia: R.Karbauskis regi I.Vėgėlę politikoje

Ką Lietuvos politikai reikš Nausėdos ir socialdemokratų draugystė?

18:17

Laidų vedėjas Arūnas Valinskas sako, kad socialdemokratams gali padėti geri santykiai su prezidentu Gitanu Nausėdu ruošiantis Seimo rinkimams.

Rinkimų naktį buvęs Seimo pirmininkas 15min studijoje svarstė, kad šalies vadovas su šia partija tikėtųsi bendradarbiauti sklandžiau nei su konservatoriais.

VIDEO: Valinskas: Nausėda padės socdemams

Visą rinkimų tinklalaidę galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą

Ką parodė E.Vaitkaus geras pasirodymas?

16:52

Eduardo Vaitkaus rezultatą 15min studijoje rinkimų naktį įvertino Arūnas Valinskas, Aurimas Perednis ir Vaidotas Beniušis. 

VIDEO: Ką reiškia Vaitkaus sėkmė: paaiškina žurnalistai

Visą rinkimų tinklalaidę galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą

Politologai: I.Vėgelei rinkimuose galėjo trukdyti debatai, G.Nausėda –aiškus favoritas

15:03

Politologų vertinimu, prezidento rinkimų pirmojo turo rezultatai nėra netikėti, Ignui Vėgelei patekti į antrąjį rinkimų turą galėjo sutrukdyti ir pasirodymas debatuose, o antrajame ture aiškiu favoritu jie įvardija perrinkimo siekiantį šalies vadovą Gitaną Nausėdą.

Ignas Vėgėlė, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda
Ignas Vėgėlė, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda

Pasak politologų, jo šansus gali sumažinti nebent besitęsianti pranešėjo komisijos istorija ar mažas rinkėjų aktyvumas, galvojant, kad nugalėtojas jau aiškus.

Antrajame ture, kaip ir prieš penkerius metus, vėl susitiks dabartinis prezidentas Gitanas Nausėda ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytoja Ieva Petronytė-Urbonavičienė teigė, kad rinkimų rezultatai „didelės nuostabos nesukėlė“.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ieva Petronytė - Urbonavičienė
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ieva Petronytė - Urbonavičienė

„Akivaizdu buvo, kad dabartinis prezidentas į antrąjį turą tikrai išeis, klausimas buvo, pagal apklausų rezultatus sprendžiant, ar antrasis kandidatas bus I.Šimonytė ar I.Vėgėlė. Tačiau debatuose I.Vėgėlei pritrūko šiek tiek parako užtaiso, galbūt tai prisidėjo prie to, kad I.Šimonytė į antrąjį turą išėjo su labiau užtikrinta persvara“, – BNS sakė politologė.

I.Petronytės-Urbonavičienės teigimu, trūko kandidato pasiruošimo debatams ir, jos nuomone, nebuvo iki galo gerai ištransliuotos programinės nuostatos.

„Atrodytų, kad kažkokio ir nusiteikimo trūko, priblėsęs į pabaigą pasirodė“, – sakė ji.

„Didelės nuostabos dėl pirmo kandidato nėra, o dėl antros vietos buvo šiokia tokia intriga“, – pridūrė ji.

Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) asocijuotasis analitikas Matas Baltrukevičius pritarė, kad G. Nausėdos ir I. Šimonytės dvikova antrajame ture buvo labiausiai tikėtinas variantas, nors kai kurios apklausos ir rodė, kad I. Vėgėlė gali užimti antrąją vietą pirmajame ture.

„Apklausos yra tobuliausias žinojimo būdas, bet tai neparodo pilno vaizdo, galiausiai, yra neapsisprendę rinkėjai, dalis jų ateina ir vienokį ar kitokį sprendimą priima“, – teigė pašnekovas.

Vygaudo Juozaičio nuotr./Matas Baltrukevičius
Vygaudo Juozaičio nuotr./Matas Baltrukevičius

I. Šimonytės rezultatą reikėtų lyginti su S. Skvernelio

Per porinkiminę spaudos konferenciją Valdovų rūmuose I.Šimonytė teigė mananti, kad nereikėtų lyginti jos šių rinkimų rezultato su pasiektu prieš penkerius metus, „kada neslėgė trijų su pusės metų atsakomybės aplinkybės“.

Šiemet pirmajame rinkimų ture I.Šimonytė surinko daugiau nei 282 tūkst. balsų, 2019-aisiais pirmajame prezidento rinkimų ture – per 446 tūkst. balsų.

2020-aisis Seimo rinkimuose I.Šimonytė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos sąraše surinko virš 155 tūkst. pirmumo balsų.

M.Baltrukevičiaus nuomone, teisingiausia būtų lyginti I. imonytės šių metų rinkimų rezultatą su 2019-ųjų tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio rezultatu. Jis surinko daugiau nei 279 tūkst. balsų ir pirmajame ture liko trečias.

„Abudu buvo premjerais, premjerai Lietuvoje nėra labai populiarūs istoriškai, Seimas „dėl visko kalčiausias“, bet Vyriausybė ne taip toli iš paskos seka, kai reikia kažkam atsakomybę dėl problemų priskirti. I.Šimonytei metai premjerės poste tikrai buvo sunkūs, įtempti, daug krizių. Tai, kad ji pasiekė rezultatą beveik identišką į S.Skvernelio, tai iš esmės parodo, kad nėra taip viskas blogai“, – kalbėjo M.Baltrukevičius.

E.Vaitkaus rinkėjai nebūtinai prorusiški 

M.Baltrukevičiaus teigimu, galutinė kandidatų rikiuotė nėra netikėta, tačiau VPAI analitiką kiek nustebino Remigijaus Žemaitaičio rezultatas – daugiau nei 9 proc. balsų ir ketvirtoji vieta.

„Bet visas kontekstas jam buvo palankus. Kam nepatiko jo antisemitiniai pasisakymai, greičiausiai, ir iki tol nebuvo jo gerbėjai, bet jis gavo papildomo dėmesio. Ir neapkaltinsi R.Žemaitaičio tuo, kad jis pasyvus, nesistengė, nevykdė kampanijos“, – sakė VPAI analitikas.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Lukas Balandis / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis

M.Baltrukevičiaus nuomone, virš 7 proc. balsų surinkęs Eduardas Vaitkus surinko savo kandidato rinkimuose nekėlusios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) balsus. Partijos pirmininkas Waldemaras Tomaszewskis tris kartus dalyvavo prezidento rinkimuose: 2019 metais surinko beveik 4 proc., 2014-aisiais – virš 8 proc., 2009-aisiais – netoli 5 procentų rinkėjų balsų.

„E. Vaitkus pasiėmė tuos balsus, kurie jam natūraliai ir turėjo įkristi, kai LLRA nekėlė jokio kandidato. Kaip jis pats pasakojo, kad užteko prispausdinti brošiūrėlių rusų kalba, išmėtyti tuose tiksliniuose regionuose – ir viskas, nereikėjo net per daug persistengti dėl tų balsų“, – teigė M.Baltrukevičius.

Visgi VPAI analitikas nemano, kad visi E.Vaitkaus rinkėjai yra prorusiški ar palaikantys Vladimiro Putino režimą.

Eduardas Vaitkus BNS nuotr.
Eduardas Vaitkus BNS nuotr.

„Ta jo žinutė, kad jis bus taikos prezidentas, (...) visuomenė yra įsibaiminusi, ne visi žmonės sugeba įvertinti tas politines žinutes, kas už to slypi, ta nesaugumo atmosfera Lietuvoje galėjo padėti jam po keturis ar penkis procentus stabiliai rinkti praktiškai visose apygardose“, – kalbėjo analitikas.

Daugiau skaitykite ČIA:

Apstulbinusi E.Vaitkaus sėkmė – kodėl Visaginas ir Šalčininkai jį matytų prezidentu?

13:39

Prezidento rinkimų pirmasis turas parodė, kad kai kurie Lietuvos regionai renkasi kandidatą, kuris nekalba apie jų problemas ir išeitis, kaip jas spręsti, o tiesiog kartoja Kremliaus skleidžiamą naratyvą. Kodėl Šalčininkų rajono, Visagino, dalies Vilniaus rajono ir net miesto rinkiminių apylinkių rinkėjams to pakako, kad jie balsuotų už prorusiškais pasisakymais garsėjantį Eduardą Vaitkų? Priežasčių esama ne vienos.

Pirmasis Prezidento rinkimų turas baigėsi akivaizdžiu einančio pareigas prezidento Gitano Nausėdos (44,10 proc. dalyvavusių rinkėjų balsų) laimėjimu. Vis dėlto antrojo turo prireiks ir ten kartu su juo išvysime premjerę Ingridą Šimonytę (19,86 proc., laimėjo Vilniaus mieste).

Visas rinkimų naujienas rasite čia.

Toliau už daugiausia balsų surinkusiųjų rikiavosi Ignas Vėgėlė (12,37 proc.), Remigijus Žemaitaitis (9,25 proc.) ir Eduardas Vaitkus (7,33 proc.).

Laimėjo dviejose savivaldybėse

Būtent Eduardas Vaitkus gali pasigirti laimėjęs šiuos rinkimus net dviejose savivaldybėse – daugiausia balsų jis surinko Šalčininkų rajone (39,91 proc.) ir Visagine (37,8 proc.).

Puikiai jam sekėsi ir Vilniaus rajone, kur gavęs 19,24 proc. balsų jis buvo antras, aplenkdamas I.Šimonytę. Vilniaus mieste jį palaikė daugiau nei 8 proc. rinkėjų, tačiau atidžiau panagrinėjus rinkimų apylinkių rezultatus, akivaizdu, kad sostinės pakraščiuose E.Vaitkus labai sėkmingai rinko balsus, aplenkdamas ir I.Šimonytę.

Balsavo už jį ir Švenčionių (16,02 proc.), Zarasų (11,05 proc.), Trakų (12,24 proc.) rajonai, Klaipėdos miestas (11,71 proc.).

Tuo metu kitur jo populiarumas tesiekė 3-7 proc.

Tad kas nulėmė, kad ten, kur gyvena tautinių mažumų atstovų – lenkų, rusų – dauguma, būtent E.Vaitkus gali pasigirti geriausiais rezultatais?

Daugiau skaitykite ČIA:

A.Armonaitė potencialą žada rodyti kituose rinkimuose

13:37

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sako teisininko Dainiaus Žalimo rezultato prezidento rinkimuose nedramatizuojanti ir priduria, kad politinė jėga potencialą žada parodyti artėjančiuose rinkimuose.

„Visiškai nesutinku, nes tai yra skirtingi rinkimai ir virš 50 tūkst. Dainiaus Žalimo surinktų balsų yra tik dalinis Laisvės partijos potencialas, kurį mes parodysime artėjančiuose rinkimuose“, – BNS pirmadienį teigė A.Armonaitė, paklausta, ar, jos nuomone, šešta D.Žalimo vieta prezidento rinkimuose nėra tam tikras signalas Laisvės partijai.

„Vertinu tą situacija normaliai, jos visiškai nedramatizuočiau. Tai yra skirtingi dalykai“, – pridūrė ji.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, per prezidento rinkimus už D.Žalimą balsavo per 50 tūkst. arba beveik 3,6 proc. rinkėjų. 

Į antrą prezidento rinkimų turą pateko antros kadencijos siekiantis prezidentas Gitanas Nausėda ir konservatorių keliama Vyriausybės vadovė premjerė Ingrida Šimonytė.

A. Armonaitė sakė, kad dalis Laisvės partijos rinkėjų pirmajame prezidento rinkimų ture strategiškai balsavo už I.Šimonytę.

„Dalis galbūt (rinkosi – BNS) ir prezidentą Gitaną Nausėdą, galbūt. Manau, kad ir tokių buvo“, – sakė politikė.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Aušrinė Armonaitė
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Aušrinė Armonaitė

Ji kalbėjo, kad kol kas partija nėra priėmusi sprendimo dėl to, ką rems antrame rinkimų ture.

Tuo metu trečioje vietoje rinkimuose liko advokatas Ignas Vėgėlė, ketvirtoje – partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, o penktąją vietą užėmė medikas Eduardas Vaitkus.

Anot A.Armonaitės, šių kandidatų rinkimų rezultatai „nuoširdžiai neramina“.

„Manau, tai yra stiprus signalas ir Lietuvos ateičiai, ir politinėms partijoms, kurios priešingai mąsto, tame tarpe ir mūsų“, – sakė ji.

Ji taip pat kalbėjo mananti, kad prezidento rinkimai rodo, jog „šiais metais mes spręsime iš esmės dėl Lietuvos ateities Vakaruose“.

„Man atrodo, kad tokioms partijoms kaip Laisvės partija reikia kautis ne tik dėl tų pokyčių, dėl kurių mes susikūrėme, pavyzdžiui, kad Lietuvoje kurtųsi daugiau inovacijų ar būtų priimtas partnerystės įstatymas, bet, tiesą sakant, dėl pačių pamatinių dalykų – dėl Lietuvos ateities Vakaruose, dėl to, dėl ko mes, atrodo, jau susitarėme ir įgyvendinome, ir tą įtvirtinome, ir išsiaiškinome jau seniai“, – teigė politikė.

Paklausta dėl D. Žalimo politinės ateities, ji ragino sulaukti birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų. 

Šiemet dėl prezidento posto varžėsi aštuoni politikai.

V.Blinkevičiūtė: antrą turą laimės G.Nausėda

13:31

VIDEO: V.Blinkevičiūtė: Antrą turą laimės Gitanas Nausėda

 

Paskutinis atnaujinimas 2024-05-13 13:31

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų