2014 09 05

Iš Bajorų sąjungos perimtas Trakų Vokės dvaras atidaromas lankytojams ir laukia remonto

Daugiau nei dešimt metų priklausę Lietuvos bajorų karališkajai sąjungai rūmai Trakų Vokėje visuomenei buvo uždaryti. Dabar rūmų valdymą perėmė Vilniaus miesto savivaldybė, jie šiek tiek atnaujinti ir atidaromi visiems, norintiems apžiūrėti istorinę oranžeriją, rūmų sales su Lietuvos ir užsienio tapytojų darbais. Vis dėlto netolimoje ateityje tikimasi rūmus dar kartą uždaryti, šįkart – rekonstrukcijai.
Trakų Vokės dvaras
Trakų Vokės dvaras / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Trakų Vokėje esantis unikalus Tiškevičių dvaras nėra apgriuvęs ar apleistas. Nors jo fasadas vietomis apibyrėjęs, viduje pasitinka gražios menės, kurių sienas šiuo metu puošia net kelių dailininkų darbų ekspozicijos. O baltomis staltiesėmis uždengtus stalus – Botanikos sodo jurginų puokštės.

Atidarymui pasirinko šokius

Penktadienio vakarą rūmuose skambės muzika, istoriją ketinama pasakoti šokant, o vakarą papuoš fejerverkas. Tokią Trakų Vokės rūmų atidarymo šventę žada jos organizatoriai. Jau suplanuota ir daugiau renginių šioje vietoje, anot VšĮ „Trakų Vokės dvaro sodyba“ kultūrinės veiklos koordinatorės Vidos Lesickienės, bus ir koncertų, ir mugių, ir kitokių renginių. Jį vėl uždaryti ketinama tik gavus pinigų rekonstrukcijai.

Kol kas rimtos restauracijos Trakų Vokės dvaras nesulaukė. Tam reikalingus ne vieną milijoną litų tikimasi gauti iš ES struktūrinių fondų, tada būtų atkurtas ir istorinis prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Andre parkas. Visas komplektas turėtų tapti istorinio-kultūrinio turizmo objektu.

Būtent norint gauti ES paramą rūmus valdyti perėmė Vilniaus miesto savivaldybė, kadangi kompleksas privalėjo turėti vieną valdytoją.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./VšĮ „Trakų Vokės dvaro sodyba“ kultūrinės veiklos koordinatorė Vida Lesickienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./VšĮ „Trakų Vokės dvaro sodyba“ kultūrinės veiklos koordinatorė Vida Lesickienė

Anksčiau pagrindiniai rūmai, priklausę Švietimo ir mokslo ministerijai, pagal panaudos sutartį 99 metams buvo išnuomoti Lietuvos bajorų karališkajai sąjungai. Arklidės, dar keletas statinių ir pats parkas priklausė Vilniaus miesto savivaldybei. Pernai Bajorų sąjunga pareiškė nebegalinti išlaikyti dvaro, tad nuo gruodžio jį valdo Vilniaus savivaldybė.

Reikės 30 mln. Lt

Dvaras, pastatytas XIX a. pagal italų architekto Leonardo Marconio projektą ir įsikūręs prie Vokės upės, nuo XIX a. vid. priklausė grafams Tiškevičiams.

V.Lesickienės teigimu, pirmiausia būtina rasti 200 tūkst. Lt sienų tinko tyrimams. Tik po to bus įmanoma parengti projektą ir siekti gauti lėšų dvaro renovacijai. „Tai unikalus objektas, jis nėra suniokotas kaip kiti dvarai, kur išlikę tik sienos, šis dvaras prižiūrėtas, šiek tiek parestauruotas, turime puikių lietuvių restauratorių darbų – lubas, sietynus“, – apie rūmus pasakojo kultūrinės veiklos koordinatorė.

Skaičiuojama, kad rūmų rekonstrukcijai prireiks 30 mln. Lt – tiek jų bus prašoma pirmajame etape.

Tiškevičių laikais dvarui, be rūmų, priklausė 17 pastatų – atskira virtuvė, tarnų gyvenamosios patalpos, arklidės, kiti statiniai, taip pat koplyčia, išlikusi iki šių laikų. Tai yra ir Tiškevičių giminės mauzoliejus. Rūmai, valdant Tiškevičiams, buvo itin turtingi, tačiau per karą dvaras paverstas kareivinėmis, tad dalis turtų buvo išgrobstyta, dalis sudeginta. Kaip pasakojo V.Lesickienė, net prabangios krosnys ir židiniai buvo išardyti, išvogti. Tikimasi, kad pagal esančias nuotraukas, amžininkų prisiminimus bent dalį vertingų daiktų pavyks susigrąžinti.

Projektą koordinuoja Vilniaus savivaldybės tarybos narė Nijolė Jagelavičienė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Trakų Vokės dvaras
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Trakų Vokės dvaras

Dvaro teritorijoje tebestovi ir apleistas sovietmečiu pastatytas namas, kuriame buvo įsikūręs Lietuvos žemdirbystės instituto Vokės filialas. Dabar statinys be langų ir tikrai nepuošia unikalios teritorijos.

Vyksta teismai

Skaičiuojama, kad rūmų rekonstrukcijai prireiks 30 mln. Lt – tiek jų bus prašoma pirmajame etape.

Kaip rašo BNS, Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga buvo gavusi daugiau kaip 2,2 mln. litų Trakų Vokės dvaro rūmų rekonstrukcijai. Už šiuos pinigus rūmuose turėjo būti atlikta šildymo, vėdinimo, vandentiekio ir kanalizacijos sistemų renovacija, pastatyta katilinė. Tačiau kai kurie darbai išvis nebuvo padaryti, kai kurie atlikti nekokybiškai. Atliktas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir didelės istorinės reikšmės turinčio pastato sugadinimo, byla perduota teismui.

Dvaras, pastatytas XIX a. pagal italų architekto Leonardo Marconio projektą ir įsikūręs prie Vokės upės, nuo XIX a. vid. priklausė grafams Tiškevičiams. Šiandieniniame dvaro ansamblyje yra išlikę rūmai, puošti kolonomis, kvadratinė 15 metrų varpinė su dviem bokšteliais, 1870 m. koplyčia ir kiti pastatai.

Išskirtinis dvaro akcentas – E.Andre 1900 metais sukurtas, apie 23 hektarų ploto parkas, vadinamas šio architekto šedevru Lietuvoje. Grafų Tiškevičių į Lietuvą pakviestas architektas E.Andre visame pasaulyje yra sukūręs apie 100 parkų, Lietuvoje juos turime keturis – Palangoje, Lentvaryje, Užutrakyje ir Trakų Vokėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų