Kalbėjo dar 2020 m.
Viena „Facebook“ vartotoja neseniai pasidalijo vaizdo įrašu – televizijos naujienų laidos pranešimu, kuriame rusiškai kalbama apie skiepus.
„Vak@ina su skaitmeniniu pėdsaku… Skaitmeninis žymėjimas“, – pateiktą informaciją pristatė moteris.
Žinių laidos vedėja pranešė, kad Rusijos vakcinų nuo COVID-19 gamintojai jau yra pasirengę masinei jų gamybai. Tai paskelbė sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraško.
Jis, anot vedėjos, pabrėžė, kad per artimiausius du mėnesius vakcinų gamybos apimtys labai išaugs. Ministras taip pat nurodė, kad stebėjimų metu buvo sukurta „precedento neturinti sistema, leidžianti rinkti duomenis apie šių preparatų poveikį tiriamiesiems“.
M.Muraško prieš kamerą aiškino, kad tai būsiąs realių duomenų iš realaus pasaulio „apie vakcinos cirkuliaciją – su skaitmeniniu paciento naudojimo pėdsaku“ – rinkimas.
Anot ministro, gamintojai tuo metu jau buvo paskutiniame pasiruošimo masinei gamybai etape. Gruodį–sausį gamybos apimtys turėjo būti gerokai padidintos.
Iš įvairių paminėtų detalių nesunku suprasti ne tik tai, kad kalba ėjo apie Rusijoje sukurtą vakciną „Sputnik V“, bet ir pranešimo laiką – greičiausiai naujienų laida buvo rodyta tuo metu, kai prasidėjo skiepijimas nuo COVID-19, taigi 2020 m. pabaigoje.
Tuo nesunku įsitikinti, internete paieškojus daugiau informacijos apie šį M.Muraško pasisakymą.
„YouTube“ galima rasti vaizdo įrašą su tuo pačiu žinių laidos pranešimu.
„Vakcina su skaitmeniniu pėdsaku. Rusų skaitmeninis žymėjimas“, – taip buvo pavadintas įrašas, platformoje patalpintas 2020 m. gruodžio 8 d.
Ta pati ministro citata apie augsiančią vakcinų gamybą panaudota ir šioje portalo mir24.tv žinutėje. Naujienų agentūros TASS pranešimu paremtas tekstas buvo publikuotas kiek anksčiau – lapkričio 26 d., taigi dar prieš tai, kai pasaulio gyventojai apskritai buvo pradėti skiepyti nuo koronaviruso.
Sprendžiant iš šio pranešimo, taip M.Muraško kalbėjo XI Rusijos pacientų kongrese. Beje, portalo žinutėje apie jokį vakcinų skaitmeninį pėdsaką nebuvo užsiminta.
Įrašu su televizijos laidos ištrauka 2020 m. gruodžio pabaigoje dalytasi „Instagram“, o 2021 m. birželį – socialiniame tinkle „Vkontakte“.
Pėdsaką palieka ir nesiskiepijantys
Internete jokiuose patikimuose šaltiniuose nėra informacijos apie vakcinų skaitmeninį pėdsaką. Mat šis terminas tiesiogiai su vakcinomis – jų sudedamosiomis dalimis, poveikiu ar galimybe sekti paskiepytą žmogų – nesusijęs.
Į tai dėmesį atkreipė patys rusų internautai.
M.Muraško kongrese nepasakojo nei apie vakcinų skaitmeninį pėdsaką, nei juo labiau slaptus jų ingredientus, leidžiančius sekti paskiepytuosius.
Jis kalbėjo apie klinikinių tyrimų dalyvių patirtų nepageidaujamų reakcijų į vakciną „Sputnik V“ skaitmeninę sekimo sistemą. Apie ją ministras buvo užsiminęs jau 2020 m. rugsėjį. Tuomet jis pranešė, kad sukurta speciali programėlė, kurios pagalba savanoriai gali palaikyti ryšį su gydytojais ir stebėti savo savijautą.
O „skaitmeninis pėdsakas“ – apskritai neapčiuopiamas dalykas ir nei vakcinose, nei kur nors kitur jo būti negali.
Tai yra unikali informacija, kurią žmogus palieka dėl savo veiksmų internete. Pavyzdžiui, klausydamas muzikos, „mėgdamas“ ar žymėdamas save nuotraukose, jas publikuodamas ar komentuodamas (pavyzdžiui, vakcinas nuo COVID-19), apsipirkdamas ir pan.
Tai yra aktyvus skaitmeninis pėdsakas, kurį galima daugiau ar mažiau kontroliuoti ir sumažinti.
Bet yra ir pasyvus, kurį sudaranti informacija renkama automatiškai. Pavyzdžiui, apsilankymų tam tikrame tinklalapyje skaičius, IP adresas, naršyklės informacija, slapukai ir pan. Apibendrinus žmogaus paspaudimus „patinka“, pasidalinimus įrašais ar straipsniais, komentarus, galima jam rodyti atitinkamą turinį – tai irgi susiję su šiuo pėdsaku.
Mikroschemos (pavyzdžiui, pačios susirenkančios) ar kiti mikroskopiniai įrenginiai COVID-19 vakcinose, kurios neva leidžia sekti paskiepytus žmones, daryti įtaką jų veiksmams ir pan., tėra populiari sąmokslo teorija.
Šis mitas gimė, kai verslininkas Billas Gatesas pasiūlė sukurti skaitmeninį pažymėjimą, kuriame būtų užfiksuota informacija apie asmens vakcinavimą. Tokia technologija nėra mikroschema.
Taip pat skaitykite: Paskiepytųjų „medžioklė“: ar telefonas su bluetooth nuskaito vakcinos numerį?
Taip pat skaitykite: Judantys objektai po mikroskopu: ko iš tiesų gali būti COVID-19 vakcinose?
Taip pat skaitykite: Žmonės po skiepų nevirsta magnetais – tam mokslininkai turi paaiškinimą
Taip pat skaitykite: Vėl klaidina: ne, mobilieji telefonai vakcinų vis dar nenuskaito
Skiepuose taip pat nėra elektroninių komponentų. Iš ko sudarytos vakcinos nuo COVID-19, skelbiama viešai, pavyzdžiui, Valstybinės vaistų kontrolės tarybos tinklalapyje.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Rusijos sveikatos apsaugos ministras kalbėjo apie programėlę, sukurtą stebėti vakcinos „Sputnik V“ klinikinių tyrimų dalyvių būklę. Jis nekalbėjo apie skiepuose esančius sekimo įrenginius. Internautų aptarinėjamas „skaitmeninis pėdsakas“ su vakcinomis nesusijęs, tai yra informacija, kurią žmogus palieka dėl savo veiksmų internete.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.