Pusės metų kūdikiui – erkės įkandimas
Klaipėdos „Endemik“ klinikos vadovė Auksė Beniušytė pasakoja prieš kurį
laiką turėjusi pačią jauniausią pacientę – vos pusės metų sulaukusią mergytę. Iš jos kūnelio teko traukti erkę, nors mergaitė pati nė nevaikšto.
„Ši pamokanti istorija rodo, kokios klastingos gali būti erkės. Tėveliai atvežė pusės metų kūdikį, kuriam buvo įsisiurbusi erkė. Mergaitė pati nevaikščiojo, gulėjo vežimėlyje, vadinasi, vienintelis būdas, kuriuo parazitas atsidūrė ant jos kūno, – ją kažkas iš namiškių parnešė namo ant savęs. Erkė perlipo nuo suaugusiojo ir įsitaisė ant mergaitės“, – pasakoja A.Beniušytė.
Specialistė dėsto, kad erkės ne iš karto įsisiurbia į kūną, o ir keliauja juo, ieškodamos vietos įsisiurbimui. Kartais jos migruoja nuo kūno ant kūno, kol randa tinkamą šeimininką.
„Erkė ieško švelnesnės, minkštesnės kūno vietos, todėl dažnai lauke neįsisiurbia. Kai žmonės grįžta į namus ir nusirengia viršutinius drabužius, erkė gali nuo jų nukristi, o tada prasideda erkės kelionė po namus – ji gali klajoti ir visą naktį. Todėl vakare, žiūrėk, erkės dar nėra, o ryte jau įsisiurbusi“, – pasakoja klinikos vadovė.
Panašus ir kitas specialistės žinomas atvejis, kuomet mergaitė dėl dygstančių dantų ir pakilusios temperatūros buvo pasilikusi namie ir niekur nėjo, tačiau nuo jos kūno teko traukti erkę. Pasirodė, kad mergaitės tėvas buvo išvažiavęs į kaimą paviešėti ir parsivežė ant drabužių „dovaną“, kuri vėliau perlipo ant vaiko.
Apsilankymas turguje gali baigtis liga
Rasa Dudavičienė, Alytaus „Endemik“ klinikos vadovė, sako, kad atvejai, kuomet pacientai nesilankė vietose, kur tradiciškai gyvena erkės, tačiau aptiko ant savęs įsisiurbusį parazitą, ne tokie ir reti.
„Miestiečiams vertėtų būti atsargiems ne tik lankantis parkuose ar poilsio zonose, tačiau ir turguje. Turėjome pacientę, kuri iš turgaus nusipirko grybų ir baigus juos tvarkyti pastebėjo, kad jai įsisiurbusi erkė. Teko ją traukti“, – pasakoja R.Dudavičienė.
Specialistė pataria prieš parsinešant miško gėrybes ne tik iš miško, bet ir iš turgaus, būtinai jas apžiūrėti, ar nėra pasislėpusių mažų padarėlių, taip pat kuo greičiau jas nuplauti. Apsilankius miške ar pievose ir grįžus namo, reikėtų apžiūrėti ne tik kūną, bet ir drabužius, taip pat juos išskalbti – gal juose jau tykojo erkė.
„Nedėmesingumo kaina didelė. Susirgus erkių platinamomis ligomis – Laimo liga ar erkiniu encefalitu – tenka iškęsti ilgą gydymo kursą, padariniai vidaus organų sistemoms gali būti ilgalaikiai. Nuo erkinio encefalito yra skiepų, o nuo Laimo ligos kol kas padeda apsisaugoti tik dėmesingumas“, – teigia R.Dudavičienė.
Informacinis partneris – sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.
Daugiau informacijos apie ligų profilaktiką rasite www.sveikata.gsk.lt
LT/ENC/0012/17, paruošta 2017 04